איך להתמודד עם הבושה של בריחת שתן?

גברים ונשים שמבינים שבריחת שתן היא תופעה שכיחה יתמודדו איתה בצורה טובה יותר. בנוסף, אפשר לאמץ טיפול התנהגותי כדי לצמצם את ההשפעה השלילית על איכות החיים ולשקול גם טיפול תרופתי

מבוכה ודעות קדומות הן הסיבה העיקרית לכך שקשה לדעת מה השכיחות האמיתית של תופעות בריחת שתן באוכלוסייה. עם זאת, כיום כבר ברור שמדובר בתופעה נפוצה ששכיחה יותר אצל נשים ושהסיכוי לסבול ממנה עולה עם הגיל.

הדרך הכי טובה להתמודד עם הבושה של בריחת שתן היא להבין עד כמה היא שכיחה. מחקר שבוצע בישראל ופורסם בשנת 2015 מצא שבקרב 323 נשים בגילאי 20-50, כ-32% דיווחו על דליפת שתן.

במחקר מוקדם יותר מ-2011 נחשף שבקרב 418 נשים בגילאי 30-75, מעל ל-36% דיווחו על דליפת שתן בדרגות חומרה משתנות ואצל קשישים בבתי אבות הגיעה התופעה לשיעור של 70%.

ההיבט הפרקטי של ההתמודדות

אחרי שמכירים בכך שנשים סובלות מדליפת שתן עד פי 2 יותר מאשר גברים, אפשר לנסות להתמודד עם הפגיעה בדימוי העצמי בעזרת היכרות עם הגורמים לתופעה. בניגוד למה שנהוג לחשוב, דליפת שתן לא בהכרח מעידה על בעיה גופנית. היא עלולה להופיע על רקע גיל, עודף משקל, עישון, גנטיקה, היסטוריה משפחתית ולחץ. במילים אחרות, בריחת שתן היא לא מחלה אלא תופעה טבעית שצריך להכיר בה.

התמודדות נפשית ומנטאלית עם בריחת שתן לא תמיד מספיקה. במקביל אליה, רצוי לנסות לצמצם את ההשפעה השלילית של התופעה על איכות החיים בעזרת אימוץ פרקטיקה מסוימת, שינויים התנהגותיים ובמידת הצורך גם טיפול תרופתי.

שינויים התנהגותיים כוללים הימנעות ממאכלים שמגרים את השלפוחית וריקון יזום שלה במרווחי זמן קבועים. זה אמנם לא מפחית מתחושת המבוכה, אך מצמצם בפועל את הסיכוי לדליפת שתן וכך תורם לשיפור באיכות החיים.

מהו טיפול תרופתי ומתי עושים ניתוח?

רבים מאמצים טיפול תרופתי כדרך להתמודד עם פגיעה בדימוי העצמי בנוכחות דליפת שתן. אותם אנשים רוצים להרגיש שהם לוקחים את העניינים לידיים, לכן הם מתייעצים עם אנשי מקצוע לגבי תרופות אנטי-כולינרגיות, תכשירי אסטרוגן נרתיקי או הזרקת רעלן הבוטולינום.

כמובן שלכל טיפול תרופתי השפעות שונות, אך המטרה זהה. אם אין ברירה, אפשר לשקול ניתוחים והתערבות כירורגית להרמת צוואר השלפוחית או עיבוי דופן השופכה. בתוך כך, רצוי לשלב תרגילים גופניים לחיזוק שרירי רצפת האגן כדי להפחית את תדירות האירועים של דליפת שתן ולהחזיק בהישג יד חיתולים למבוגרים גם כשיוצאים מהבית.

לסיכום, התמודדות עם בריחת שתן היא משימה מורכבת וחלק מהחיים. חשוב לזכור שמדובר בתופעה שכיחה ושהעובדה שלא מדברים עליה לא הופך אותה למביכה יותר, אלא להיפך: כדאי לאמץ שינויים התנהגותיים, לשלב טיפול תרופתי פסיכולוגי ולשוחח על הנושא עם כמה שיותר אנשי מקצוע.

הגיבי

כתובת הדואר האלקטרוני לא תפורסם Required fields are marked *