כיצד מתכוננים לתהליך של גמילה מחיתולים?

את תהליך הגמילה מחיתולים מומלץ להתחיל רק אחרי שמזהים סימנים מסוימים. בנוסף, יש התאמות שחשוב לבצע בבית ונדרש שיתוף פעולה בין כל הגורמים השונים

תינוק ממוצע משתמש ב-7 חיתולים ליום בשנת החיים הראשונה, מה שמצטבר להוצאה של 2,000 ש”ח עבור ההורים. בתוך כך, סקר הפסולת השנתי של המשרד להגנת הסביבה חשף בשנת 2016 שחיתולים מהווים 6% ממשקל הפסולת המיוצרת בישראל. זו למעשה קטגוריית הפסולת ה-5 בגודלה וישראלים משליכים 324 טון חיתולים חד פעמיים בכל שנה.

בין אם בשל שיקולים סביבתיים או כלכליים, אין פלא שהורים רבים רק חולמים על היום שבו הם יסיימו לגמול את התינוק מהחיתול. הבעיה היא שהדרך ליעד רצופה ומכשולים ותהליך גמילה מחיתולים דורש סבלנות והכנה מוקדמת.

כך תדעו מתי להתחיל

הכנה נכונה לתהליך הגמילה מתחילה בזיהוי התזמון המתאים. הורים צריכים לזכור שהגמילה מייצגת תביעה רצינית עבור הפעוט, כי מבחינה גופנית נובע הטיפול העצמאי בהפרשות הגוף מהצורך הביולוגי של הילד לשלוט על הסוגרים. מבחינה רגשית זה ביטוי לתהליך ההיפרדות מההורים ומבחינה חברתית מייצגת הגמילה את הנורמות הסביבתיות.

היות וקצב ההתפתחות של הילדים אינו אחיד, תהליך הגמילה הוא אינדיבידואלי. רוב הילדים נגמלים בגילאי שנתיים עד שלוש ומבחינת ההורים צריכים להופיע סימני בשלות קוגניטיבית, רגשית, מוטורית ופיזית.

תוכלו לדעת שהגיע הזמן להתחיל בגמילה אם הילד מסוגל לתקשר ולהביע רצונות ואם יש לו יכולת הבנה לבצע הוראות פשוטות. בנוסף, ילד שמוכן לגמילה יהיה בעל יכולת לדחות סיפוקים, יגיב לתחושות של רטוב ויבש, יבין את המילים “פתוח” ו”סגור” בהקשר של הסיר וכמובן יכול לקום ולשבת עליו באופן עצמאי לחלוטין.

הכנה פיזית: מהרמת הרהיטים ועד פינוי השירותים

הורים שרוצים להתכונן יחד עם הפעוט לתהליך של גמילה מחיתולים צריכים לבדוק את הסביבה הקרובה שבה הוא מבלה את רוב זמנו. מומלץ להרים שטיחים, לכסות ספות ולהגן על רהיטים יקרים ויש לצפות לכמה שיותר פספוסים בשלבי הגמילה המוקדמים. כמו כן, מומלץ לגמול את הילד ממשהו אחר לפני הגמילה מהחיתול – כמו למשל גמילה מבקבוק. כך מעניקים לילד את התחושה של יש ואין ומלמדים אותו להתמודד עם התסכול.

חשוב מאוד שההורים עצמם יעבירו תהליך הכנה ויתאמו ציפיות. אין טעם להתחיל בתהליך גמילה אם אחד ההורים חושב שעדיין לא הגיע הזמן המתאים, כי יש משמעות גדולה לנחרצות. ההורים חייבים להיות ברורים במסר שהם מעבירים לילד ועליהם לתמוך בו יחד, לעודד אותו כאשר הוא מצליח במשימה ולהיות סבלניים כאשר הוא מפספס.

לבסוף, הכנה מקדימה לתהליך הגמילה דורשת שיתוף פעולה עם שאר הגורמים. הורים צריכים לעדכן את צוות הגן, לתאם את התהליך מולם ולשדר מסר אחיד שיעניק לילד את תחושת הביטחון שכה רצויה עבורו.

הגיבי

כתובת הדואר האלקטרוני לא תפורסם Required fields are marked *