פיתוח אפליקציות לאנדרואיד או אייפון – מה משתלם יותר?

אנדרואיד היא מערכת ההפעלה הפופולארית בעולם אבל iOS מציבה לה תחרות לא מבוטלת. אז לאיזו פלטפורמה משתלם יותר לפתח אפליקציות ומה צופן העתיד? הנה המדריך שיעזור לכם לבחור תחום התמחות

לפי נתונים שפורסמו בינואר 2015, בחנות האפליקציות של גוגל יש 1.4 מיליון יישומים בעוד אצל אפל מחכות לבעלי אייפון כ-1.2 מיליון אפליקציות “בלבד”. כמובן שב-2018 הנתונים האלה זינקו ב-25% לפחות, אך מומחים משערים שאפליקציות לאנדרואיד עדיין נפוצות יותר בהשוואה לאלו שמתאימות ל-iOS.

זווית מעניינת אחרת שבה אפשר לבחון את הנושא היא זו שמתייחסת למפתחי אפליקציות. הרי ברור שלכל מטבע יש שני צדדים, אז מסקרן לבדוק האם פיתוח אפליקציות לאנדרואיד משתלם יותר לעומת אייפון. כבר עכשיו אפשר להצהיר שאין על כך תשובה חד משמעית והכל תלוי בפרמטרים שאותם בוחנים.

גדול, המוני ופחות מאובטח – מה מחכה למפתחי אנדרואיד?

אנדרואיד היא מערכת הפעלה שמיועדת למכשירים ניידים ומבוססת על ליבת לינוקס. גוגל מפיצה את הקוד של אנדרואיד כקוד פתוח ולכן נוצרה קהילה גדולה של מפתחים שכותבים אפליקציות שמטרתם להגדיל את הפונקציונאליות של המכשירים, וסך ההורדות מחנות האפליקציות גוגל פליי מוערך היום ב-50 מיליארד.

בסוף שנת 2010 הפכה אנדרואיד למערכת ההפעלה הנפוצה ביותר בעולם לטלפונים חכמים ונכון לשנת 2012 היא החזיקה במעל 70% מכלל שוק הטלפונים, לעומת 20% למתחרה מבית חברת אפל. היתרון מבחינת מפתחי אפליקציות היא שאנדרואיד מייצגת שוק קיים, גדול ורחב שרק עומד לגדול, אך כאן טמונה גם נקודת התורפה.

במילים אחרות, פיתוח אפליקציות למערכת ההפעלה אנדרואיד משתלם למי שמנסה לפרוץ לדלת פתוחה. מפתחים ומתכנתים שמעדיפים קוד פתוח ימצאו את מבוקשם באנדרואיד, אך עליהם להביא בחשבון את התחרות. בתוך כך, העובדה שפחות או יותר כל אחד יכול להעלות אפליקציה לחנות של גוגל פוגמת ברמת האבטחה וזה סיכון שצריך להביא בחשבון.

לא פותחים את הגן הסגור של אפל

פיתוח אפליקציות לאייפון נחשב ספציפי ונישתי יותר. כאן השאיפה היא לא להשתלב בפרויקט קוד פתוח שחוצה יבשות, מדינות, מגזרים ועמים, אלא לקחת חלק מצומצם יותר במה שמכונה “הגן הסגור של אפל”. הכינוי נולד בשל כך שאפל לא מאשרת אף אפליקציה בחנות שלה בלי שהיא תעבור מסכת ייסורים של אישורים וביקורות, אך זה גם מה שמעניק לה את רמת האמינות הגבוהה.

בשורה התחתונה, קשה להכריע בשאלה איזה אפליקציות משתלם יותר לפתח וצריך לבדוק את הנושא במבט רחב יותר. מפתחי אפליקציות לאנדרואיד יכולים להביא לידי ביטוי את הידע שלהם גם במערכות קוד פתוח אחרות, בעוד מפתחי אפליקציות לאייפון יהיו מוגבלים למכשירי אפל בלבד. זו הסיבה בגללה מומלץ לבחון כל מקרה לגופו ולבחור תחום התמחות לפי העדפות אישיות ורקע מקצועי.

הגיבי

כתובת הדואר האלקטרוני לא תפורסם Required fields are marked *