38153726 - woman in process of relocation loading furniture on a pick-up truck, vector illustration, no transparencies,

4 דברים שאסור לשכוח לעשות כשאת עוברת דירה

אם את רוכנת כרגע מעל ארגז שמסרב להיסגר מרוב תכולה, בפה יש לך קצה של סלוטייפ וכל הרצפה מלאה בבגדים שאת לא בטוחה שאת רוצה לשמור (מצד אחד לא לבשת אותך כבר עשר שנים, מצד שני אולי תרזי בדירה החדשה?) – ברכות. את כנראה עוברת דירה. אז על מה את צריכה לחשוב שנייה לפני שאת מצלצלת למוביל? 4 טיפים שיובילו אותך לחיי אושר ועושר. סתם, לא. אבל כן יעזרו לך לעבור בצורה קלה יותר.

 

תביאי לדירה החדשה אינסטלטור וחשמלאי

כן, אנחנו יודעים שהסתכלת על הקירות של הדירה החדשה ולא ראית נזילות או פיצוצים. אבל יש הרבה מאד דברים שאת לא מודעת להם, בגלל שאת לא אשת מקצוע. לא תרצי להיכנס לדירה וישר ייפלו עלייך כל התקלות והפיצוצים שמתרחשים בכל דירה בכלל, ובדירות ישנות או דירות מושכרות בפרט. זה אפילו לא הכסף,  אלא העובדה שאת תצטרכי לחיות באתר בנייה עם קירות חשופים ואריחי רצפה עקורים. בנוסף, בדירות שמושכרות במשך תקופה ארוכה יש לעיתים קרובות בעיות חשמל, שעלולות להיות מסוכנות מאד. רק לפני מספר שבועות התחשמלה למוות במקלחת צעירה, שהתגוררה בדירה שכורה בה לא טרחו לבצע הארכה. בעלי הדירות לא תמיד חושבים על הכל, במיוחד בדירות בהן השוכרים מתחלפים לעיתים קרובות, והרבה פעמים מתגלים ליקויים מסכני חיים כמו חוטי חשמל חשופים וקרועים, הארכה לא קיימת, כל מיני קומבינות בחוטי חשמל או ספקי חשמל שמובילים למצבי סכנה ועוד. אז אינסטלטור וחשמלאי יכולים בביקור אחד להצביע על כל הליקויים, ואגב, את התקלות בעל הדירה חייב לתקן על חשבונו.

 

ביטוח דירה

אולי הדירה היא לא שלך, אבל כל התכולה שבה שייכת לך, ועל התכולה הזו את חייבת לשמור כי זה הרכוש שלך. במקרה שהדירה כן שלך, אז בכלל חשוב לעשות ביטוח דירה; זה עולה כמה שקלים בחודש, ושומר על כל מה שחשוב לך בחיים, למקרה של שריפה, פריצה, גניבה ועוד ועוד. בנוסף, את חייבת להכניס ביטוח צד ג’ לדירה, כדי שאם משהו יקרה למישהו בדירה שלך, לא תיאלצי לשלם סכומי עתק כל החיים שלך. כשאנחנו אומרים שמשהו יקרה, הכוונה היא לא בהכרח לדברים גדולים מהחיים כמו למשל שמישהו ייפול מהחלון שלך. זה יכול להיות אפילו מקרה שמישהו מחליק  בדירה שלך ושובר את הרגל או חוטף מכה בראש, או שהכלב שלך נושך את אחד האורחים שלך (הנימוק “זה הגיע לו” לא ממש תופס בבית משפט). ביטוח דירה מומלץ לכל בעלי ושוכרי הדירות, אך מומלץ במיוחד לשכבת הגיל של סטודנטים שבדירות שלהם מסתובבים הרבה אנשים, שלא את כולם הם תמיד מכירים.

 

שילוב משימות ואנשי מקצוע

כדי שלא תמצאי את עצמך נתקעת בשלב של סידור ותיקון הדירה החדשה שלך, כדאי שלפני שאת עוברת תחשבי על כל מה שצריך לעשות – ותחשבי איך אפשר לשלב את זה עם משימות נוספות. למשל, אם את צובעת את הדירה, כדאי שתביאי אתך הרהיטים הישנים שלך ואולי תצבעי גם אותם על הדרך. הרי גם ככה יהיה לך בלגן וריח בגלל הצביעה, עדיף לך לגמור כבר הכל בשלב שאת עוד לא ישנה בדירה. גם אם את מביאה אנשי מקצוע, נסי לשלב עם עוד דברים, כדי שלא תצטרכי להביא אותם שוב. למשל, אם החלטת לרכוש כלים סניטריים לדירה, הביאי אותם ביום שבו את מזמינה את האינסטלטור, במקום שתשלמי לו פעמיים. גם את החשמלאי תביאי ביום שאת מביאה אתך את הנורות והמנורות החדשות, כדי שהוא יתלה אותן באופן הבטוח. אם את מביאה שיפוצניק לדירה, אולי תנצלי זאת כדי שיתקן לך למשל כורסת נדנדה חורקת, או ארון שבור שאת לא רוצה לזרוק.

 

סידורים בירוקרטיים

בוקר טוב, החלק המבאס הגיע. במעבר דירה יש גם סידורים של עירייה, כמו למשל בדיקת תשלומים קודמים של חשמל ומים, שינוי כתובות ועוד. הקפידי לעשות הכל לפני שאת נכנסת לדירתך החדשה. אם תעברי ורק אז תגלי שבדירה שלך יש חוב של שלושה חודשים בגלל תשלום חשמל שלא שולם, תהיי בבעיה כי החשמל פשוט ינותק. גם שינוי הכתובת נחוץ כדי שתוכלי להוציא מדבקה לאוטו ולא תצטרכי לשלם כסף על חניונים, כדי שהדואר שלך יגיע לכתובתך החדשה, שתוכלי ליהנות מהטבות עירוניות בעיר בה את מתגוררת – ועוד.

 

הגיבי

כתובת הדואר האלקטרוני לא תפורסם Required fields are marked *