סיפור שקרה באמת

היא מה שמכונה בחורה טובה. גדלה ברמת אביב, שרתה בצבא ואפילו למדה באוניברסיטה. היא מאוד שמחה כשסיימה את התואר הראשון, לא כי רכשה לעצמה מקצוע יוקרתי שיסלול את דרכה אל האושר, אלא כי השיגה את הזכות לחתום בלשכת העבודה של האקדמאים בעת אבטלה ומי לא מגיעה לשם בימים אלה.
בפעם הראשונה הגיעה לשם לאחר שפוטרה מעבודתה כמזכירה ועוזרת למנהל בקליניקה לרפואת עיניים. בהיעדר מקצוע, נהנתה משישים ימי החסד הניתנים למובטל בישראל ולאחריהם הופנתה על ידי לשכת העבודה למשרה חלקית וזמנית כפקידה בבית ספר לרפואה אלטרנטיבית. אינה מפונקת. היא לא טענה דבר וחצי דבר על כך שנשלחה למשרה מסוג זה. באמת היתה צריכה עבודה ואשר על כן התייצבה למחרת בבית הספר אליו הופנתה וראה זה פלא אפילו חיבבה את עבודתה שם. עד כאן הסיפור הזה היה יכול להיחשב כעוד סיפור הצלחה של לשכת העבודה ובא לציון גואל. אלא שמקץ ארבעת החודשים שהוקצבו מראש למשרה, חזרה לחתום בלשכה ובתום ימי החסד הנוספים שהוקצו לה, שבה חפוית ראש לביתה כשהיא חסרת עבודה ומשוללת דמי אבטלה. אל דאגה, גם לחלק הזה של הסיפור יש סוף טוב. לבסוף היא מצאה עבודה בחברת התעופה הלאומית ושמחה עד מאוד על שסיימה לתרום את חלקה לסטטיסטיקת האבטלה ובכך, קיוותה, הסתיימו ואינם עוד קשריה בנסיבות אלו עם הביטוח הלאומי. תייקה את הניירות מהביטוח בקלסר המשרדי האפור השמור למסמכים מסוג זה ויצאה לדרכה החדשה בחברת התעופה הלאומית. ובא לציון גואל? זהו שלא, כי לא עברו מספר ימים והנה, הפתעה. מכתב מהביטוח הלאומי ובו מפרטים ומנמקים אנשיו המלומדים כיצד מצאו כי חלה טעות בחשבון דמי האבטלה שלה. היא זוכתה ב- 20 אגורות יותר על כל אחד מעשרים ושניים הימים שהגיעו לה בחודש דצמבר ובחישוב המצטבר, שוד ושבר, חייבת לביטוח הלאומי סכום אסטרונומי של 4 שקלים שלמים! ולמען הסר ספק, טרחו אנשי הביטוח והוסיפו: "יתרת החוב תנוכה מגמלאות שיגיעו לך בעתיד. לתשומת לבך: עפ"י החוק סכום חוב נושא הפרשי הצמדה עד למועד פירעונו". אמרו ולא הוסיפו. גם לא ספח קטן שיאפשר לשלם את החוב הכבד בסניף הדואר, למשל. כאזרחית שומרת חוק בדרך כלל, לא נותרה לה ברירה אלא לכתת רגליה בתחבורה הציבורית אל משכן הביטוח הלאומי. ובתרגום למספרים: 5 שקלים הלוך, 5 שקלים חזור, חצי יום עבודה שבוודאי יישרף, יוצא יותר מ-4 שקלים, לא? את החשבון הזה אפשר לעשות גם מכיוון אחר: הפקיד שמצא את הטעות, הפקידה שהדפיסה את המכתב, הנייר, הדיו, הבול. מחירם של אלה עבור הביטוח הלאומי, לא עולה על אותם 4 שקלים שערורייתיים? כזכור, יש ברזומה פרק של עבודה אצל אופטימטריסט. אבל תסכימו איתי שלא צריך משקפיים כדי להבחין בטמטום שכזה.

על הכותבת יסמין להב

תגובות

 1. זה כ"כ נכון, המוסד לביטוח לאומי הוא גוף כ"כ לא יעיל ,מטומטם ועייף
  ואני אומרת את זה מהכרות אישית ביותר ! !

 2. מיכה/פעיל תנזים

  פפפפפף….
  דוגמה מצויינת לבירוקרטיה החשוכה והאטומה של רפובליקת הבננות שלנו, אבל יש גם דברים קטנים בהרבה , שלא בנקל אנו שמים אליהם לב:
  אנחנו משלמים 17 אחוז מע"מ על כל קניה. כל קניה. ביחד עם הביטוח הלאומי , מס הכנסה ועוד צרות בצרורות במפורטות בתלוש המשכורת שלנו, האנשים העובדים ולא נתמכי הקצבאות,
  אזרח ממוצע ופעיל תורם למדינה כמעט 75 אחוז מהכנסתו השנתית. 75 אחוז.
  כמובן שמכל הכסף הזה , ואפשר לעשות חישובים די קלים ולראות שאדם ממעמד הביניים, למשל עורך דין במשרד קטן, משלם למדינה כמעט 10,000,000 שקל במהלך הקריירה.
  כמובן שהוא לא יראה יותר מדי מזה בפנסיה, והוא יוזנח לעת זיקנה, אם השקיע ברק בהפרשי השכר לטובת הגמלאות ולא בילדים שמכבדים את הוריהם יותר מהמדינה שעושקת אותם.

  כל יום שביתה, שמתחיל ונגמר בישיבות של עמיר פרץ ובניימין נתניהו, שני "אישים" מחזיקי משרות, משרדים, רכבים ועובדים שעולים לנו המון כסף, עולה למשק למעלה ממליארד שקלים. מליארד שקלים, במדינה שכרגע העבירה תקציב של 200 מליארד שקלים פחות או יותר, מספיקים מעט מאוד ימי שביתה כאלה כדי לחרוג מהתקציב בפראות. ומכיוון שלמדינה אין אשראי בלתי מוגבל, היא תקבל את הכסף מהאזרחים שלה- אנחנו- שזכו גם להתקע בנתב"ג, להלחם על דלק, להאלץ לנסוע במוניות, ושאר מרורי שביתה, ואנחנו? מאיפה ניקח את הכסף הדרוש לנו כדי לשלם את חובות הממשלה לקבלנים על גבי קבלנים, להתנחלויות, לחינוך החרדי ועוד?
  כמובן , מהאוברדראפט.

  המחלה הלאומית הישראלית, כולנו משלמים אלפי שקלים לשנה בריביות לבנקים במעגל קסמים כלכלי מרושע של אוברדראפט שהולך וגדל ככל שמנסים לכסות אותו, והוא ימשיך לגדול , כי כששואפים לרמת חיים מערבית- אוכל הגיוני (17 אחוז מע"מ), דירה נורמאלית (משכנתה ועוד חוב נגרר עצום לבנקים) או מכונית סבירה (שבגלל המיסוי עולה לנו פי 10 ויותר ממחירה הריאלי ברוב העולם) אנחנו פשוט הולכים לתוך אסון מוחלט.

  אני בז לאלו שיורדים מהארץ , אבל כשאני מסית שניה את המבט מהים הכחול של תל אביב או ההרים הירוקים של הגולן, אני רואה את כל הקומבינות , העושק השיתטי של האזרחים, ההשמנה של גנבים על בסיס האזרח העובד, המשלם מיסים ועושה מילואים, אני בהחלט נתקף בחילה, וגם פחד.

  ולמה פחד?
  אנחנו מייצרים לעצמנו מודל ארגנטינה , ובכשרון רב מאוד.
  אני לא רוצה להיות כאן כשהכל ייפול.

  צריך שינוי קיצוני, ניעור יסודי של כל הממסד המדיני, או שינוי של אווירה , למשל לזו של טורונטו או לוס אנג'לס.

  • צב מעבדה

   מיכה, לשם שינוי הפעם אני מסכים איתך (כמעט) במאה אחוז.
   השינוי שאתה מדבר עליו הוא שינוי ערכי. כאשר אנחנו נבין שהגנבות והשחיתויות הללו בסופו של דבר פוגעות בנו ו*בנו בלבד* אולי נתעורר, נשבור את הכלים ונגיד, אני רוצה לחיות כמו בן אדם! כשאותו אדם גם עובד בביטוח לאומי או במס הכנסה העניין גם יתחיל לטפטף חזרה לאנשים, ואולי יום אחד, בסופו של דבר הפוליטיקאים שהם ראי של החברה גם יהיו כאלו (איזה חלום רחוק…)

   ה'כמעט' שבראשית תגובתי מתייחס לסגנון הכתיבה האלים שמסית נגד קבוצות אוכלוסיה (מתנחלים, חרדים). אפשר ורצוי למחות ולדרוש שינוי בהקצאת המשאבים, אבל סגנון אלים לא משכנע אף אחד, נהפוך הוא, הוא רק מעורר אנטגוניזם.

   חוץ מזה חסר לי בכתבה המשפט האלמותי של גדעון ריכר "אץ לו רץ לו מר ישראלי למשרדי הביטוח הלאומי" שבלעדיו כל כתבת טרוניה כמוה כשאווארמה צמחונית.

  • חזיז ורעם

   יש לי מספר הערות:
   1. מע"מ זה 18 אחוז ולא 17
   2. שכחת מכס, מס קניה, מס שבח, מס בולים, בלו, מס בריאות …..
   3. מה עם "היטלים" נוספים כמו מלווה שלום הגליל ומס ההבראה הממשמש ובא?
   מסתבר למען האמת שאתה ואני משלמים 85-90 אגורות למדינה על כל שקל שאנחנו מרויחים

 3. את הבת האבודה של גדעון רייכר במקרה?
  כתבה נחמדה.

 4. אינדי_גו דורכת ענבים

  לרוב יש להם נטייה לגלות שאת חייבת להם 10,000 ש"ח, (אחרי ששילמת להם הכל ובזמן. קרה לחברה שלי)

 5. בננה ביצ'

  לזכותם יאמר כי אחרי הצגה של חצי שעה בה את מספרת בדמעות כיצד לא היתה לך ברירה אלא לשלם את שכר הדירה והארנונה לפני שתמצאי את עצמך על אחד הספסלים בשדרות רוטשילד, הם אכן מתחשבים ומבטלים את הריביות שצברת לאורך השנים.
  הבעיה מתחילה כשהצ'קים שפרסת להם בהסדר תשלומים שהיה נראה בשעתו נוח לשני הצדדים קם על יוצרו והטלפונים מאילנה מהבנק מבשרים לך שבשום פנים ואופן ועם כל הכבוד הם לא מתכוונים לכבד את הצ'ק, כי באמת שאין לך מאיפה לשלם עכשיו.
  ואז מתחילים להגיע לביתך בזה אחר זה עשרות מכתבים זועמים שמתריאים כי אם לא תשלמי ינקטו צעדים כאלה וכאלה. למרבה הפלא ובהתאם להנפת האצבע המאיימת (שבתגובה אליה את מניפה אצבע משולשת) ביום בהיר אחד מגיע מכתב שמודיע על הוצאה לפועל, חשבון הבנק מעוכל ומקץ חודש מתדפק על דלתך הדוד מההוצאה לפועל שלוקח אותך באוזן לביטוח לאומי. ושוב וחוזר חלילה אותו מעגל קסמים אכזרי והגיהנום פתאום נראה לך לא כל כך רחוק. הוא כבר כאן, ממש כאן, את חושבת לעצמך.

 6. מריאנה

  עד היום אני לא מבינה למה אני משלמת לביטוח לאומי

  • צב מעבדה

   בגלל שהיכולת שלנו לקחת החלטות שקולות תלויה בקירבה שלהן בזמן אלינו קשה לרוב האנשים הצעירים לממש את ההגיון שמאחורי פתיחת תורנית חסכון פנסיונית בגיל צעיר (נדמה לי שרק לבערך 1/3-1/2 מהאנשים יש כזאת תוכנית) ולכן המדינה בצעד נבון החליטה לממן לאזרחיה תוכנית פנסיה בסיסית. מקורו של הרעיון הוא בגרמניה של (נדמה לי) מלחמת העולם הראשונה, כששר האוצר דאז הציע להעלות את המוטיבציה של החיילים הלוחמים בחזית על ידיי תוכנית פנסיה להוריהם כך שהם לא יצטרכו לדאוג להורים שלהם בעורף בזמן שהם נלחמים.

   • מריאנה

    רק שבגרמניה קשה יהיה, אם לא בלתי סביר, להתקל בפנסיונרים על סף רעב, מחטטים בפחי זבל אחר שאריות מזון

    • צב מעבדה

     רק שבגרמניה האנשים הרבה יותר הגונים ומשלמים מיסים, קונים ומוכרים פחות בשחור (אינסטלטור, הובלה, מנקה ועוד ועוד כרצונך החופשי) כך שלמדינה יש כסף לשלם פנסיה לזקנים שלה, לממן שכר לימוד לסטודנטים, להשקיע בתשתיות וכו'..

     • מריאנה

      בחודשים האחרונים אני שוקלת בחיוב הצעה מחבר טוב לארוז ולהצטרף אליו לברלין, תגובתך רק חיזקה את החלטתי

      • לידיעתך מפרסום בעיתונות לפני כחודש תוכנית הפנסיה של הגרמנים פשטה רגל, די
       דומה למצב פנסית מבטחים במדינה רק יותר גרוע. בפועל פנסיונרים היום בגרמניה
       נותרו בחלקם ללא פנסיה , בחלקם הורע מצבם מאופן מהותי.
       יתרה מזאת המצב כיום בגרמניה מבחינה כלכלית לחלוטין לא טוב ובעלי עסקים רבים
       על סף פשיטת רגל, תופעה שלא זכורה מזה עשרות שנים.
       מסקנה פשוטה הדשא של השכן לא ירוק יותר ובפרט שאת יהודיה בין זרים.

     • שלומית

      בגרמניה האנשים הרבה יותר הגונים? הם יותר צייתנים ומאחורי הציות הזה מסתתר שיגעון גדול.

 7. שרי אריסון

  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-2812479,00.html

  הונאת ענק בביטוח הלאומי: ארבעה בני-אדם נעצרו בחשד שתמורת שוחד, הצליחו להביא בתוך שלושה חודשים בלבד להפחתת חוב של בנק הפועלים למוסד לביטוח לאומי, מסכום של 86 מיליון שקלים ל-20 מיליון שקלים.

 8. עמי כחלון

  צריך לשבות כמו ויקי כנפו שהיא השיגה את מבוקשה,
  רק הבעיה היא שקל לדבר וקשה לעשות,
  אבל צריך לתפוס יוזמה ולגרום לכך שאנו נפסיק לשלם מיסים או לפחות להפחית אותם
  ושלא יחיו על חשבונינו אנשים כמו ויקי כנפו וכו' …

 9. נו שויין 4 ש"ח. יפה שטרחת והלכת והשבת חובך למדינה… אך לי סיפור עוד יותר עצוב מזה. שהרי בתלוש המשכורת מצויין כי הועבר לביטוח לאומי כך וכך… מסתבר כי הרישומים נעשים כל שנה (או שמה שנתיים?) ובנתיים- המעביד הוריד לי ושמר אצלו… ואני מבחינת הביטוח הלאומי- חייבת (כולל קנסות פיגורים והצמדות) עד שהוכח אחרת (וחובת ההוכחה עלי..) ובכן יום אחד תשו כוחותיי להוכיח שאני משלמת! הכל! ושרשום בתלוש המשכורת..! והחלטתי להתעלם- ואז מצאו להם פקידי הביטוח הלאומי דרך חדשה לבזבז דפים ולעזור לזיהום הסביבה ולכריתת יערות הגשם- הם החליטו לשלוח מכתבי אזהרה על עיקול חשבונות הנבק שלי..
  מה זה?? ? אנחנו לא קצת מגזימים?
  במשרדי ביטוח לאומי יד ימין לא יודעת מיד שמאל (ולא בטוח שיד ימין יודעת מאגודל ימין אפילו)
  איך הם מתואמים על שביתות?? לשבות הם יודעים…
  ככה מבזבזים כספי ציבור- במקום זה שיחסכו את הכסף – 4 ש"ח ועוד 4 ש"ח (ושלא יתזזו אזרחים תמימים) ויעבירו את המיליונים אל האמהות החד הוריות ואל הסטודנטים המכלכלים את עצמם!

 10. אני (קשה להאמין) חייבת למוסד שקל אחד!!!
  ועוד מציבים לי אולטימטומים לפרעון החוב העצום! (שאין לי מושג באמת איך לעזאזל הגיעו אליו..)

 11. יועץ-מס

  אז ככה: למי שעוד לא הבין את הבירוקרטיה במשרדי ממשלתנו וחושב שבביטוח לאומי הסיפור נגמר – טועה. ובגדול!!!
  מישהו ניסה פעם להתווכח עם פקידי מע"מ או מס-הכנסה בקשר לאיזה חוב שצמח אשר לא היה ולא נברא מעולם?? מישהו ניסה לטעון שזה לא שלו, במקרה?? לך תוכיח שאין לך אחות!!!
  אגב, כאשר ישנן שביתות של עובדי המדינה, מישהו מעלה בדעתו לומר לכל הפקידים הממשלתיים שהשביתה לא במקומה, ואין להם על מה להלין? לכו תדברו עם פקידי מס-הכנסה, נראה אותכם…בהצלחה.

 12. זה פשוט לא ייאמן. והחוצפה הזאת שלא לתת לך את האפשרות לשלם בדואר.
  ממש בא לתת בוקס למישהו…

 13. אליה

  זה לא מעניין אותי האמת אני בסך הכול בן 14 ווצי אז יאלה כול הכוסיות עלי לאיסיקיו 324441824

  אבל האמת גם נאי אל מבין למה אנחנו משלמים ( ההורים שלי וכולנו) יאלה בייי

 14. אליה

  כול הכוסיות לאיסיקיו שלי אני מחכה לכן זה המיספר שלי 324441824 אני בן 14 וחצי יאלה ביי ניתראה שם……

הגיבי

כתובת הדואר האלקטרוני לא תפורסם Required fields are marked *