האקס פקטור

לאחרונה אני נתקלת בתופעה מוזרה במיוחד המלווה את כל צעדי בתל אביב. תופעת האקס פקטור. האקס פקטור הוא הסיכוי לפגוש את האקס בכל זמן נתון, או הסיכוי שאחד האקסים יפגוש אחד ממיודעי והדבר ידווח בסלולרי: "הוא בקפה נוח צמוד לג'ינג'ית", מלחשות הלשונות הרעות, "לא נעים לנו להגיד לך אבל היא יפה".

כשאני מנסה לחשב את ממדי התופעה, אני מגלה שמדובר במתמטיקה פשוטה: טווח הגילאים של אלה שיכולים להכלל בשכבה שלי – זכרים ישראלים בטווח של חמש שנים למעלה ולמטה- הוא חצי מיליון איש באיזור המרכז, מה שמוביל אותנו למספר מבהיל של מאה אלף אקסים פוטנציאליים בגוש דן. מתוך אלה יש לבודד אוכלוסיה המסתובבת באיזור ההביטאט שלי או של מיודעי: הקפה השכונתי, פארק הירקון, סדנאות יוגה וכתיבה, מקום העבודה ועוד.

דרך אחרת לנתח את התופעה היא דרך משחק הפקמן. בפקמן המשימה היא להסתובב בין רוחות העבר ולהימנע ממפגש איתן תוך כדי צבירת נקודות בחיים הנוכחיים. אם מתנגשים באחת הרוחות נפסלים. קיים ויטמין במשחק שנותן כוח לאכול את הרוחות לזמן מסוים, ואז האקסים מנסים לברוח וחוזר חלילה.

בחיים, כמו במשחק, אני הולכת לתומי לטיול בפארק הירקון עם כלבתי, ועל אותו שביל ממש בו אני מנסה להיכנס לכושר בהליכה מואצת, אני פוגשת בזה אחר זה רוחות מן העבר. אני מנסה להימלט, להתמזג עם הדשא, לעשות את עצמי למישהי אחרת – יפה יותר, גבוהה יותר, בלונדינית יותר. הם לא מרפים. הם אומרים לי: "בכלל לא השתנית", הם לוחשים לי: "את עדיין עושה לי משהו". הם עוצרים אותי, רוצים לדעת מה קורה, ומה חדש, ועם מי אני עכשיו, ו-אולי? השיחות מסתיימות תמיד ב: "צלצלי אלי, מותק", או: "נשלים פערים?" ואני שואלת את עצמי שוב ושוב: איפה טעיתי?

האם זה היה באייטיז בהן ביליתי במסיבות המוניות עם עורך מקומון שדוף ונלהב שהפך לגבר מדושן ומאובזר? האם בניינטיז, בהן חטאתי במתן תשומת לב לרגע לרקוב רגשי נשוי שגם במילניום הזה ממשיך ומציע? ומה גורם להם לחשוב ששום דבר לא השתנה ולהציע את מרכולתם שנית? והמסקנה היחידה אליה אני יכולה להגיע היא: אין מקום בטוח. האקס פקטור היא הסתברות תלוייה שבוודאי איננה תלויה בי. הם יגיעו אלי לכל מקום. הם מקיפים אותי, והדרך היחידה היא להמשיך ולקחת ויטמינים מזינים מספיק שיסייעו לי לצלוח את משוכת רוחות העבר ולהמשיך קדימה.

על הכותבת רחל דסברג

בת ארבעים פלוס, גרושה מינוס, נמצאת בין מערכות יחסים, בין עבודות ובין מכוניות. עם הרבה תקווה וקצת דיקיום.

תגובות

  • גם בננה

   ציפיתי יותר מהכתבה הזאת… היא התחילה חלש… הגיעה לבינוניות בקטע של הפקמן והסתיימה בשעמום רגיל ומסכן… יכולת לעשות מזה משהו הרבה יותר מושקע… נראה כי נמאס לך באמצע…וחבל

 1. לשם כך יוצאים מהביצה ועוברים לגור בארץ אחרת, כך גם מגדילים את היצע הגברים הפנויים שאיתם עוד לא יצאת!

 2. ד"ר לחוקי תנועה

  כשהאקס עובד איתך באותו משרד ההסתברות לאקס פקטור מוכפלת עד אינסוף. איזה ויטמינים מומלצים?

 3. חוקי מרפי: הסבירות לפגוש את האקס תנסוק פלאים באחד מהמקרים הבאים:
  1. יצאת מהבית לא מסורקת, שמת עלייך איזה בגד לא מחמיא.
  2. את במצב רוח ממש מחורבן, הוא לעומת זאת מסתובב עם חברתו החדשה, כוסית מדאימה.
  3. בדיוק חשבת שהוא הבנאדם שהכי לא היית רוצה לפגוש.

 4. אלמוני

  בתור מבקר מאמרים למגזין מדעי בהוצאת אונ' אוקספורד הייתי רוצה להעיר שההגדרה 'אקס פקטור' דורשת הבהרה קטנה בנוגע לשימוש במונח 'בכל זמן נתון'.

  הביטוי 'בכל זמן נתון' אינו מכיל ציון זמן מוגדר הייטב ולכן עלול להתפרש על ידיי קורא שאינו בקיא ברזי עיר החטאים כנקודה ספציפית בזמן שהיא קצרצרה ושאופת לאפס. הסיכוי לפגוש מישהו בפרק זמן שואף לאפס גם הוא שואף לאפס, וזה בוודאי לא מה שהתכוונת.

  מה דעתך להשתמש ביחדת הזמן התקנית של 'בין יחסים'? במקרה כזה ההגדרה לאקס
  פקטור תהייה: אקס פקטור הוא הסיכוי לפגוש את האקס בין מערכת יחסים אחת לאחרת וכו'… בשאר הזמן במילא לא אכפת לאף אחד :o)

 5. פנינה אמיתית. ועכשיו אפשר גם לרשום את חוק מרפי לאהבה:
  מראה X אינטליגנציה X זמינות = קבוע (והקבוע תמיד 0) והיאוש לא נעשה קל יותר, אפילו לא בלונדון.

 6. אז ככה
  למה שאקס יחשוב שיש לו מתי שהוא רק רוצה דרך אלייך?
  בגלל שהוא זה שפשוט קם והלך אז כי לא בא לו עלייך יותר
  ואת זאת שנפגעת
  ונדמה לו שכשעזב רצית אותו בטירוף והוא כל כך מעלייך שבמילה אחת הוא מחזיר אותך – לפחות למיטה.
  אז דאסברג – תנסי להבין למה כשהם הולכים ממך נדמה להם שהם הגורם המרכזי והכל קם ומת רק עליהם…
  תביני – תפנימי – תשני בהתאם וה X פקטור ייקטן עד כדי זניח – נהפוך הוא – הם ייכתבו עלייך בתסכול – את תהפכי ל X פקטור שלהם.
  בהצלחה

 7. הנותן בסתר

  למה לגברים לא אכפת לפגוש את האקסיות ולנשים זה מאוד מפריע?כשגבר פוגש אקסית וכאן אקסית מוגדרת לפחות כאחת שהיית איתה יש לו מבט נצחון בעיניים שאומר הנה גם אצלה התארחתי גם אותה כבשתי וגם עליה עשיתי וי. כשגבר רואה אקסית הוא בעיקר חושב על איך זה יהיה לשחזר את הסקס שהיה איתה וגם משדר כלפיה מעין פטרונות של צייד אשר פוגש טרף שפעם צד.ולכן בחורות מרגישות לעיתים מושפלות ומעדיפות להמנע ממפגש שכזה,אגב גברים אשר יוצאים עם בחורה אשר פתאום פוגשת את האקס שלה ממש סובלים ממפגש שכזה:כי הם יודעים מה עובר לאקס בראש ברגע המפגש.בנות, הנוסחה למזער נזקים היא פשוט להיות קצת יותר בררניות ולא להפקיר את האוצר לכל שודד מזדמן אלא רק למועמדים רציניים.
  השוו את ההרגשה כאשר פוגשים גבר שיצאתן איתו ולא נתתן לו, כאן התחושה אחרת לגמרי.

 8. האקס פקטור

  אני חיה בביצה…גם X נרקיס חי בביצה….אבל כל נושא 'הפקטור' ממש לא עובד לגבינו…למרות הביצה המצומצמת.
  'הפקטור' פוגע בול במקום אחר….כל פעם כשאני מתחילה לצאת עם מישהוא…הוא מתקשר!!!

 9. אריאלה

  בגלל זה אני תומכת בתאוריית האקסים המתים, לפיה, על האקס למות מייד אחרי הפרידה. לא אכפת לי בכלל שהוא יקום לתחייה אחרי, נגיד, עשר שנים, אבל המעשה האצילי היחיד הוא להתפגר.

  • אקס פיילה

   שלך, למרות שעל פניה היא נשמעת מבורכת.
   העניין הוא שברגע שהאקס ימות, הוא בהכרח הופך למיתולוגי נצחי. בעוד שאם נשאר בחיים, תמיד יש לך סיכוי לפגוש אותו נגיד, חודשיים אחרי, ולהבין שמציאה גדולה הוא לא.

   • הכי טוב אם האקס הוא מארץ אחרת, ובסוף הסיפור הוא חוזר לארץ הקרה והמרוחקת שממנו בא (שם יש סיכוי ממשי שאיברים חיוניים יקפאו וינשרו לו, אמן). והכי הכי טוב – לפגוש אותו אחרי שנתיים, כולו חרטה אירופית מעודנת, כשאת כבר לגמרי לא מעוניינת. מומלץ לכולן.

  • ענבלבלה

   את כ"כ צודקת!
   אין לך מושג כמה פעמים תכננתי רציחות, תכננתי להוציא חוזים על כל מיני אקסים. למזלי, יש אחד שנכנס לכלא (אבל הוא משתחרר באוקטובר). בכל אופן, הסיבה האמיתית לדעתי לכמיהה העזה להיפטר מהם (כמו שלא משאירים קצוות פתוחים במאפיה) היא שתמיד כשאני פוגשת אותם, אני פתאום מבינה מה מצאתי בהם ואז בא לי להכניס אותם עוד פעם לחיים ולמיטה שלי, כשאני שוכחת למה זה נגמר (בדר"כ כי אני ברחתי) ושוכחת שהמטרה היא בעצם להתקדם הלאה לקשר נקי, חדש כמו באגדות….

 10. בואי נניח שאת בת 30 פלוס מינוס 5 שנים והתחלת ליצור יחסים הצרובים בקורטקס שלך מגיל 15 X טיפיקאלי נצרב בממוצע של חודשיים, אנחנו מדברים על 120 Xים מקסימום,
  האפשרויות העומדות בפנייך הן:
  1, עידוי ה-Xים – לא כל כך חוקי במחוזותינו ברם אפשרי תמורת כמות הזוזים המתאימה, אם אפשר היה לעדות אותם בלחיצת כפתור, בטח היית גם משכתבת את ההיטוריה שלך,
  Brain transplant, Body reshape, לא נראה לי שיש לך את האומץ, יבבנות לשמה,
  2, התעלמות והכחשה מה-Xים – מצב דיפולטיבי אצל רובנו, שלום שלום ולא להתראות עד הפעם הבאה, מה רע? לא רע בכלל אולם גברת דסברג מתהדרת במשואות הסתברות שכמובן היא לא יודעת לעשות להן אפליקציה, אבל זה בסדר, רוב האנשים לא יודעים מאיזה כיוון לקרא אותה,
  3, השלמה וקבלת ה-Xים כחלק מהביו שלך – לא לא אני למחוק אותו מתודעתי,
  סופרפוזיציה ליניארית של האפשרויות דלעיל – קודם כל אם למישהו יש אלטרנטיה או אלטרנטיבות נוספות אשמח לשמוע אותן, באופן ספציפי אם למשהו יש סופרפוזיציה לא-ליניארית, ממש אשמח לשמוע על אפשרות מגניבה כזאת,

  Enough polluting

 11. אחרון המוהיקנים

  מצויין. עכשיו אני מבין בשביל מה למדתי מתימטיקה 4 שנים. אמנם לא ממש זוכר את החומר הזה לבגרות, אבל אולי במסגרת הרפורמות במשרד החינוך כדאי להוסיף את זה כיחידת לימוד.

 12. דנהדין

  הכי מגניב הלינק לפקמן.

 13. ממתקים למוח

  גלל זה רצוי לצאת עם גברים מעיר אחרת ולא כאלה שמסתובבים איפה שאת מסתובבת. רצוי לעשות הפרדה בין מקומות בילוי עם החברים לבין המקומות אליהם יוצאים לדייטים.

 14. ארנון

  כרגיל- מקורי, מענין, שנון.
  לא פלא שהם מתחננים לחזור- את משהו מיוחד.

 15. בייבי ביורן

  קשקוש שמוטב היה לו היה נשאר בגדר צחקוק טפשי עם חברות

 16. רעיון נחמד מאוד. ביצוע לא משהו אבל בכ"ז מעורר מחשבה.
  כנראה שהפקטור נמצא בראש, והשאלה היא כמה זה מטריד אותך ברגע נתון!
  ואם זה מטריד אז למה?

 17. לא משנה.

  We hope
  That you choke
  That you choke

  את זה תמסרי לאקס.

 18. בת שבע

  אחת התכונות שאני מחפשת בגבר (ובואו לא נהיה צבועות בנות) שיהיה נמר במיטה. לאחר שהשביע אותי (ואני אותו) נפרדנו , אבל הסקס הנהדר שהיה ביננו נשאר צרוב בתוכי .
  לכן כשאני פוגשת באחד האקים הסקסיים שלי (ואם הוא לא כזה , לא היה לו אצלי סיכוי מראש..)
  אני לא עומדת (או שוכבת…) בפיתוי וההמשך ברור . לדעתי זאת גם דרך נהדרת לגוון את חיי המין שמתחילים לשעמם עם פרטנר אחד קבוע .
  היו לי כמה וכמה מפגשים נהדרים כאילה והגעתי למסקנה שתמיד כדאי לשמור את האקסים בסטנד בי . את לעולם אינך ידעת מתי תשתוקקי לגבר ולא תמצאי אחד זמין- לעומת זאת האקסים תמיד יתנדבו בשימחה למשימה !
  ואז זה פשוט כמו לחזור הביתה (או לנעלי הבית הישנות והטובות )
  האקס יודע מה ואיך את אוהבת את זה ,ואת לא צריכה לחנך מישהו מחדש !

  • ארנון

   בתשבע יקירתי:
   הפלא ופלא – לא כל אקס נכון לשרת כל אחת בכל זמן נתון.

  • ד"ר לחוקי תנועה

   א – כנראה שאין לך ולא היו לך רגשות אליהם.
   ב – או שאת פוגעת בהם או שאת משקרת לעצמך.

   את מתכוונת כנראה לאקס-סקס ולא לאקס שקשור איכשהו למילה אהבה, רגשות…זה בכלל מוכר לך? אם כן, לא היית מסוגלת להכנס בקרות כזו למיטה איתם.

 19. כרגיל, כתיבה מלאת חן והומוריסטית. הפואנטה בסיפור הזה היא שאין בו שום פואנטה. ואם בסטטיסטיקה עסקינן, ע"פ חוק המספרים הגדולים, אם פגשת 2 אקסים בטווח זמן כה קצר, כנראה שהיו לך הרבההההההה אחרים.

  הלוואי שהיתה לי הזכות להיות אחד מהם….
  שי

 20. בת שבע
  בא לי עלייך
  איך מגיעים אלייך
  תביאי אי מייל
  בואי נהיה האקס פקטורס אחד של השניה על בסיס קבוע משתנה
  ושדאסברג תקנא

 21. להתקשר או לא?
  🙂
  ההוא!!!!

 22. אפיפית

  מה עושים אם את, בתור החברה הנוכחית, כביכול המודל המשופר, משוטטת לך עם אהובך במסיבה כשלפתע מגיחה ה- אקסית ה- מיתולוגית (זאת שעד לא מזמן, גם כשהיית כבר בתמונה, היתה מתקשרת ורוצה להפגש), ושולפת את ציפורני הפלירטוט ואת מבטי הערגה?
  ברגעים כאלה, אני פשוט רוצה להתאייד

  • תבדקי.

   לפעמים יש אקסיות שכדאי לפחד מהן
   מודל משופר?
   ואולי לפני שנפגשתם הוא החליט, חמוד שכמותו,
   שהוא לא יוכל לאהוב אף אחת ככה

   דברים כאלה הם לא חולקים עם החדשה.

 23. ואיזה מזל שאני לא אישה (במילים אחרות – איזה מזל שאני אטום, חסר רגישות והחוויות היחידות שאני מכיר קשורות לכדורגל)!?

 24. הרב צירלסון

  מספר הרהורים מתורת המספרים השימושית
  וחומר למחשבה מדיטטיבית ורטרוספקטיבית
  על גדות הנהר הניצב בסמוך:

  אקסיומה 1:
  לעולם לא ניתן לשים אקס (X) על האקס
  שהרי עצם הופעתו כ"אקס" מנטרלת את יכולת הניטרול שלו

  אקסיומה 2:
  על-פי רוב מופיע Y (סימול: WHY) לגבי ה- X
  המתיחס לתהליך המקדים ליצירת ה"Xיות" של ה-X

  אקסיומה 3:
  X מופיע רק כאשר חסר רכיב כלשהו במשוואה הכוללת
  יתרה מזאת: ככל שהחסר גדול יותר, כך ה- Xיות גדולה יותר

  אקסיומה 4:
  X רלוונטי לכל סוגי הג'נדר, בכל ההרכבים האפשריים
  (HE & WHO), לרבות המכחישים מעלה

  ולסיכום:
  אלו הם חיינו –
  מסמרים ונוצות
  כאבים ושמחות
  הפסדים ונצחונות (למעט אוהדי הפועל ת"א…)

  גילוי נאות:
  One of the Xs

הגיבי

כתובת הדואר האלקטרוני לא תפורסם Required fields are marked *