איך תהיי פמיניסטית?

לכל דת הספר הקדוש שלה: לנוצרים יש את הברית החדשה, למוסלמים יש את הקוראן, ליהודים יש את התנ"ך ולפמיניסטיות יש את "עשרת הדברות לפמיניסטית". פמיניסטית הנה אישה המגדירה את עצמה כך, וכדי שתדעי מה זה "כך", אצרנו עבורך אפיונים שיישומם יהפוך אותך לפמיניסטית מדופלמת והאישה היחידה בעולם, בעצם באנושות כולה, שיש רחוב על שמה בעודה בחיים.
לפני שנתחיל, נבין קצת כיצד התחילה כל המהומה. המילה "פמיניזם" נולדה לפני כמאה שנים לצורך אבחנה רפואית בלבד. גבר שצימח על גופו ציצקל'ך אובחן על יד רופאו (לא היו אז רופאות) כחולה במחלת "הפמיניזם". עם השנים השימוש במושג השתנה לתחום הפסיכולוגי, ותיאר אישה בעלת תכונות אופי כביכול גבריות, כגון: רצון ללמוד, שאפתנות, אומץ לב ועוד. המושג הפסיכולוגי היווה כר פורה להולדת הדאחקה שגולדה מאיר הייתה הגבר היחיד בממשלתה.

עשרת הדברות לפמיניסטית:


1. אידיאולוגיה, מטרות וחזון

פמיניזם מתקיים כאשר קבוצה של אנשים חוברת יחדיו לפעול במודע להשמת שוויון בין המינים בעולם הזה (מעניין מה המצב בעולם הבא). המנטרה הפמיניסטית סביבה פותחו תיאוריות על גבי תיאוריות הנה שאין הבדל בין גבר לבין אישה ומה שגבר עושה אישה יכולה לעשות והרבה יותר טוב. כל פמיניסטית מתחילה יודעת כי אחד מתנאי הקבלה הוא לעשות למען אחיותיה לצרה השוביניסטית: להוביל את האנושות לשינוי חברתי אקולוגי מן הקצה אל הקצה, שיציב את הנשים במקום הראוי להן בראש הפירמידה, ואולי אף לפני שהמשיח יואיל בטובו להופיע, לעבור משלטון גברי לשלטון נשי, להפיץ את התורה הפמיניסטית, לעודד וליצור שת"פים של נשים וגברים לקידום מעמד האישה.


2. קודים מחשבתיים והתנהגותיים

אם ברצונך להיות פמיניסטית קולית, עליך לאמץ לאלתר רשימת תכונות. ביום יום, את חלקן את מחזקת ואת חלקן את משקיטה – אז הפסיקי. קצרה היריעה מלפרט את כולן, לכן להלן הבולדוזריות שבהן: אסרטיביות, אמביציה, מעוף, עוצמה, תושייה, רב מערכתיות, צמיחה, רגישות, סקסיות, נמרות, ביטחון, ראיית הנולד, פרקטיות, תנועתיות ויכולת התבטאות. הפמיניסטית הנה אישה עצמאית וחירותית מחשבתית, כלכלית ומעשית. את עיקר הבוכטות שהיא מרוויחה, תעביר לחשבון שבו לבן זוגה אין כל דריסת רגל כדי להגיע לעצמאות כלכלית למקרה שזה יעשה ויברח. היא לעולם לא תזמין הביתה שיפוצניק, אינסטלאטור עם חריץ או תבקש מגבר להחליף צמיג, היא תעשה הכול לבד. קשה, קשה אבל מאתגר ומספק. הפמיניסטית מכניסה מילים אסורות לשימוש לתיבת פנדורה וזורקת את המפתח לשום מקום, כגון: בעל, כוסית, "כפרה תורידי לי את הגרביים אני הרוס אחרי יום עבודה", היא כמובן מלאת מרץ אחרי תשע שעות עבודה, טיפול בשלושה ילדים, שעת אימון כושר ושעת התנדבות. גם כשהיא מקללת היא תשמור על שפת פוליטקלי קורקט. הפמיניסטית חברה בארגון פמיניסטי אחד לפחות, ונוכחת בכנס פמיניסטי אחד לפחות בשנה. בין לבין היא משמשת בהתנדבות כאחראית למניעת הטרדות מיניות בעבודה.


3. קריירה, משפחה, זוגיות, מין והאני העצמי

על הפמיניסטית לסבול מפיצול אישיות קליני. עליה להיות בעת ובעונה אחת: אם מושלמת, בת זוג טובה וזונה במיטה (בין היתר, היא חייבת להיות למעלה לפחות פעם אחת בלילה ולא לבנות על הגבר כדי לגמור), מנהלת מצטיינת והאני העצמי החותר באופן תמידי להגשמה. כל אישיות טומנת בחובה רשימות משימות ארוכות ותובעניות אשר מתנגשות זו בזו, ויוצרות קונצ'רטו שלעתים צליליו צורמים לאוזניים.


4. סטטוס ושם משפחה

הפמיניסטית מחליטה בעצמה מה יהיה הסטטוס שלה, ולא נכנעת לתכתיבים תימניים להינשא בגיל שתיים עשרה. אם היא בכל זאת בוחרת לאפשר לגבר לאכול באופן רשמי מפירותיה, עליה להקים חוליית אבטחה לשמירה על שני עקרונות. האחד, נישואים אזרחיים מגובים בהסכם ממון. השני, היא חייבת לשמור על שם נעוריה, גם אם הצירוף המתקבל בלתי אפשרי להגייה: סמילנסקי – ברדיצ'רבסקי. פמיניסטית רווקה יכולה להוסיף את שם נעורי אמה.


5. הלוק הדרוש

על הפמיניסטית בסקאלת המשקל: טויגי, ביונסה או מיס פיגי, לקבל ולאהוב את גופה כפי שהוא, לאמץ סטייל אופנתי המתאים לה, להיות מעודכנת, מאובזרת ומאופרת.


6. תפילה דתית

מעשה הפולחן הדתי אלמנטרי, מתאים לעצלניות או לעסוקות, וכולל תפילה יומית אוניברסאלית אחת: "ברוך שעשני אישה", אותה יש לצרוח מתי שמתחשק. ביום שישי לאחר הדלקת הנרות, על הפמיניסטית להתפלפל באחת מפרשיות השבוע, כדוגמת "בנות צלופחד". חמש בנות שאקליות היו לישיש, ולאחר הסתלקותו מן העולם, ממש שניונת לפני שמשה התחיל את הבלגאן של חלוקת הארץ לשבטים, פנו אליו הבנות ותבעו את חלקן בירושת האב. משה פנה לעזרת בוראו וזה, כמו גדול, פסק לטובתן.


7. ספרות

על הפמיניסטית לשנן ספרים פמיניסטיים בשפתם המקורית, כמו תלמיד מדרסה באפגניסטן השוקד על שינון הקוראן. אלא שבניגוד אליו, עליה גם להבין מה היא משננת ומצטטת בשיחות סלון. רשימה חלקית ולא מייצגת כוללת את הגורו של הכתיבה הפמיניסטית וורג'יניה וולף. בספרה המאלף "חדר משלך" היא בוחנת את השאלה מדוע נעדר מקומן של נשים מספרי ההיסטוריה, אלא אם היו מלכות, אמהות פולניות של… או פילגשים. היא מסיקה, עם המון הומור ושנינות, כי על מנת שאישה תכתוב היא צריכה כסף וחדר משלה. סימון דה בבואר, פילוסופית צרפתייה, כתבה את הספר "המין הנשי" (1949), אחד הטקסטים החשובים ביותר שנכתבו מעולם על תפקידה ומקומה של האישה בחברה, ציון דרך בחשיבה הפמיניסטית המודרנית. אריקה ג'ונג (תבדל"א) צעדה צעד אחד קדימה כאשר פרסמה בשנת 1976 את הספר "פחד גבהים", עם כתיבה נועזת, חושפנית, עסיסית ושופעת תיאורים מיניים. ג'ונג, יהודייה במקור למרות השם הסיני, כתבה על זיונים כפי שאף אישה לא כתבה לפניה באמצעות הדמות איזדורה. התגלמות האישה הניו יורקרית המודרנית, החצופה והשובבה, שרק חיכתה ליום המיוחל בו תוכל לפרוץ כל גבול וסוף כל סוף להזדיין (ולא עם בן זוגה) בלי רגשות אשם. ספר מאסט אחר בלעדיו לא ניתן להעביר את החיים, הנו "101 שקרים שגברים מספרים לנשים" מאת דר' דורי הולנדר. הספר כולל רשימת 101 שקרים שגם פינוקיו היה מתבייש בהם: "לא מפריע לי שאת מרוויחה יותר ממני", "הקריירה שלך יותר חשובה משלי", הולנדר מציעה בספרה ערכת הגנה עצמית לנשים שעד היום התקשו להבין את פשרם של השקרים הגבריים ויותר מכך, התקשו להגן על עצמן מפניהם. לא עוד.


8. שירה

ההמנון הבלתי מעורער של הפמיניסטית, אותו היא מזמזמת בכל פעם כשהיא חוזרת הביתה ורואה גבר מגרבץ' על הספה, הנו השיר: "Nobody's wife" של Anouk או בגרסתו העברית: "לא עובדת בשביל אף אחד" של סי היימן.


9. אלילות פמיניסטיות

האיידול שלך יכולות להיות בינלאומיות או מקומיות, היסטוריות טיכו, מחרחרות, או נושמות ובועטות. עליך ללמוד היטב את ה- HERSTOEY שלהן (בניגוד להיסטוריה הגברית HISTORY), ולגלות כי הן לא קיבלו ככה סתם את מקומן בהווה אלא הרימו את הראש ועשו מעשים שבגללם נכנסו לדפי ההיסטוריה. קצרה היריעה מלהזכיר את כולן, ובכל נזכיר את האישה הראשונה – חווה, שבהזדמנות הראשונה אדם טפל עליה האשמות, את אלי מקביל – נוירוטית מטורללת אך שובת לב, ואת דנה אינטרנשיונל, שהראתה לכל העולם בשידור חי מאיפה משתין הדג.


10. אמרות שפר

על הפמיניסטית לצטט לפחות פעם אחת ביום בעת התקהלות אנושית ולא כשהיא לבד אמרת שפר פמיניסטית. כגון: מרטינה נברטילובה הטניסאית האגדית הפליאה גם בלשונה כשאמרה כי "המפתח של האישה הוא לא לקבוע לעצמה גבולות"; ועוד אחת, דווקא מפי גבר, כן, גברים – גם הם מסוגלים כשהם מאוד מאוד רוצים. קאטו הזקן, הבין כבר אז בשנת 195 לפנה"ס שאם גברים יניחו "לנשים ולו רק פעם אחת לזכות במעמד השווה לשלהם, מאותו רגע הן יתעלו עליהם"; והאמרה שכל מילה נוספת בגינה מיותרת: "בלבי, אני חושבת שלאישה יש שתי אפשרויות: להיות פמיניסטית או להיות מזוכיסטית" (גלוריה שטנייהם, עיתונאית ופמיניסטית אמריקנית).

תגובות

 1. משהו בסט…
  יפה לך מילה..

 2. נחמד עד מאוד. אבל חבל שלא כתבת מילה על הפמיניזם כתנועה חברתית, על הזרמים השונים ועל התפיסות השונות. גם מעניין.

 3. זה פשוט מאוד: קראי את מאמרה של מילה בוייר, וישמי. קחי תופעה חברתית חשובה, מהפכנית, מורכבת, שנכתבו עליה תלי תלים של מחקרים. יופי, עכשיו תשכחי מהמורכבות (אם אי פעם הבנת אותה), עזבי את הבעיות הבוערות במציאות שאותן מנסים עדיין לפתור (בורינג!) ופשוט תתקשרי לידי ההומו שלך ותשאלי אותו מה הוא חושב. נסחי מחדש את דבריו על כוס "קוסמופוליטן" ועלעול בווג (יש להם ניתוחים תרבותיים מה-זה מעולים!) ושלחי לאתר אינטרנט שיהיה (כנראה) נואש מספיק כדי לקנות את ערימת הבולשיט האופנתי. בהצלחה.

  • נורית הדרי

   כל מילה בסלע נעמה.
   היטב להוציא, לשמחתי, את המילים מהמקלדת שלי.
   שמחה שיש עוד מי שמבחין בשיח הפלקטי בכל מה שקשור לפמיניזם.
   וכן, גם אני חושבת שהיא מעולם לא הבינה אותו , למרות שהיא כותבת יעני , הפוך על הפוך

הגיבי

כתובת הדואר האלקטרוני לא תפורסם Required fields are marked *