הו אלניס

אלניס מוריסט היוותה השראה לזמרות רוק רבות שפרצו בתחילת שנות ה-2000. אחת מהן, אבריל לווין, אפילו כינתה אותה כ"זמרת הרוק הטובה ביותר בכל הזמנים". אבל מוריסט, בת השלושים ואחת, דווקא התחילה את דרכה בתור נערת סוכר קופצנית מתבגרת. ב-91' וב-92' יצאו לזמרת שני אלבומי פופ בקנדה, אבל כשהחליטה לשחרר את אלבום האוסף שלה, לא כללה בו אף שיר מימי נערותה הרחוקים.
קשה להאמין, אבל בקצת יותר מעשור מוריסט שחררה תשעה אלבומים מצליחים ולכן החליטה לקחת פסק זמן מעשיית אלבום נוסף, ובמקום לחגוג את הקריירה המפוארת שלה באלבום אוסף חדש.
אלבום האוסף מסמן עשר שנות קריירה ועשייה, וכולל שמונה עשרה שירים מתוך שבעה אלבומים שמוריסט שחררה במשך השנים, כשבתוכם כלולים גם שירים מפרויקטים חיצוניים בהם השתתפה, כגון פס קול הסרט "עיר של מלאכים" ו"מעגל התפילה".
"אני חושבת שזה אוסף של שירים מוכרים וכאלו שיקרים לליבי במיוחד", אומרת מוריסט על האלבום החדש, "כשאני מקשיבה לאוסף, אני שומעת מישהי שבאמת מחוייבת להביע את עצמה". ואכן היא צודקת. משפט כמו: "אני האישה הכי גדולה שאי פעם פגשת", עדיין נשמע צנוע וכנה, כשזה בא מבחורה כה שלווה וענווה.
מוריסט נחקקה בזיכרוני בתור טינאייג'רית זועמת, שצרחה על החבר שעזב ובגד. "You Outta Know", הסינגל הראשון מתוך האלבום שפרסם אותה ברחבי העולם, "Jagged Little Pill", הוא רק אחד מתוך רשימת הלהיטים המכובדת ששוחררו במשך השנים. מי יכול לשכוח את "Ironic"? או את השיר האהוב עליי, "Head Over Feet"? כל אלו כבשו את המצעדים, זיכו את מוריסט בפרסים רבים (כולל שבעה פרסי גראמי) ועזרו לה למכור מיליוני עותקים ברחבי העולם. האלבום כיום נחשב לקלאסיקת רוק מודרני, ומבחינתי, הוא אחד האלבומים החזקים והטובים ביותר ששחררה יוצרת.
הסינגל שיצא לקדם את האלבום הוא חידוש דאנס-רוק קופצני לשיר "Crazy" המיתולוגי של הזמר סיל, שמוריסט העריצה בצעירותה. חוץ מדאנס, באלבום יש הכול מהכול. בלדות קורעות לב ("Thank U"), שירי רוק רועשים ("8 Easy Steps"), מוזיקת פופ עכשווית ("Hands Clean") ואפילו מוזיקה קלאסית, בביצוע המרגש של השיר "Mercy".
שני שירים נוספים שכדאי לשים לב אליהם הם "Princes Familiar", שלקוח מתוך מופע ה- MTV Unplugged המכובד, והחידוש המקסים של השיר הכה רומנטי, "Let's Do It".
אלבום האוסף של מוריסט רק מוכיח לעולם שאלניס חזרה ובעצם לעולם לא עזבה. השירים הכנים והחזקים שלה השפיעו על זמרות רוק רבות, שמוריסט פתחה עבורן את הדלת. עשור לאחר שהשאירה את חותמה לראשונה כרוקרית עצבנית, היא עדיין מצליחה לרגש וזה מה שהופך את האלבום שלה לנצחי.

אלניס מוריסט – האוסף. הד ארצי, 2005

על הכותבת שירי רבר

ילידת 1981, מתגוררת בתל אביב. הוצאתי ב - 2005 אלבום ראפ-רוק בשם אמ.סי שירי - "נסיכת המיקרופון" תחת הלייבל של קובי אוז-לבנטיני.הכתיבה שלי מתעסקת בנושאים חברתיים בכלל, ובנשים בפרט. הסינגל הראשון מהאלבום הוא "מתי תחייכי", שעוסק בנפגעות אונס.האתר שלי:http://www.mcshiri.com

1 תגובות

  1. Alaaaaanis

    מביישת את נעוריה

הגיבי

כתובת הדואר האלקטרוני לא תפורסם Required fields are marked *