אייקיו ארוטי

הכל מדיד

אינטליגנציה ארוטית היא לא מונח שגור בפי כל. אין בעצם סוג של חוכמה נרכשת שמעידה עלינו שאנחנו יצורים מיניים וארוטיים, שיש לנו צרכים רגשיים-פיזיים, שאנחנו צריכים מישהו אחר מלבדנו כדי להשלים. אנחנו מודים הרבה פעמים בפני עצמנו שאנחנו אוהבים ולא יכולים בלי הבן-זוג שלנו, אבל כמה בעצם אנחנו מטפחים את הזמן המיוחד שלנו? את הרגעים האלו שאנחנו מתחברים ביחד וחושפים אחד את השני, ערומים ופגיעים. אנחנו יצורים אוהבים זה נכון, אבל האם אי פעם עצרנו לרגע כדי להעריך את החשיבות של ה"זמן לבד" הזה? במהלך חיינו אנחנו לעתים עוברים כמה וכמה מערכות יחסים והרבה מהמערכות האלו מסתיימות בגלל שהלהט אבד לנו, השקשוק בברכיים חלף ועם הזמן הקשר נמוג ואנחנו לא יודעות כיצד להחיות את היחסים.
כאן בעצם נכנסת לתמונה אסתר פרל, מטפלת זוגית ומשפחתית. בספרה החדש "אינטליגנציה ארוטית" מתארת פרל בכל פרק כיצד היא טיפלה במשברים שונים ביחסים של זוגות מכל המגדרים והגזעים – סטרייטים, הומוסקסואלים, לסביות ואפילו זוגות מעורבים (מבחינה גזעית ודתית).
פרל לוקחת אותנו למקומות חדשים בזוגיות. היא מסבירה לנו איך לשאול את עצמך את השאלות החשובות באמת – מה אני מוכן לעשות בשביל להחזיר ליחסים שלי את הלהט והתשוקה? האם אני באמת מרוצה מהאיכות של האינטימיות שיש ביני לבין בן הזוג שלי?

מבגידות ועד וויתור מוחלט

פרל לוקחת אותנו פרק אחר פרק ומתארת מספר זוגות עם קשיים שונים שמאיימים על שלמות הזוגיות שלהם, החל מבגידה וכלה בוויתור מוחלט מצד אחד מבני הזוג על יחסים אינטימיים.
סיפרה של פרל הוא בהחלט ספר לימודי-מעשי, שלדעתי מאוד חשוב לכל גבר או אישה שהיחסים שלהם יקרים להם, לקרוא אותו. יש שם שלל גישות שונות שמסבירות איך אפשר לטפל או לשקם יחסים רעועים, הגישות הטיפוליות של פרל שמתוארות בספר על ידי הטיפול שהיא נקטה עם כל זוג מעידות על מחשבה יצירתית. אני מעריכה שכל אחד יוכל לראות קצת מעצמו בזוגות האלו ולקבל מושג או שניים על איך לשפר את חייו בתחום הזוגיות.

לסיכום

הספר נתן לי אומץ לשאול את עצמי שאלות שאולי לא הייתי חושבת להעלות אותן, ואולי רק בעוד כמה שנים הייתי מבינה את התסכול שנובע מהשחיקה שיש בכל מערכת יחסים עם חלוף הלהט שמביאה עימה האהבה, אותה מתארת פרל היטב בסיפרה. סיפרה של פרל בהחלט עוזר לשמור על הערנות. אני בהחלט ממליצה על קריאת הספר גם אם לא כספר קריאה קונבנציונלי, לפחות כספר פרקטי שחשוב לקרוא ולהפנים.

תגובות

  1. שלוש מילים: "לשמור על מסתורין". איך אני מתחרטת שלא הפכתי את דבריה של סבתי לספר. הייתי תוקעת בפנים את המילה אינטיליגנציה ועושה קופה יפה. זה כ"כ הגיוני – להשאר אישה, להשאר גבר, גם כשהופכים להורים ולחברים הכי טובים. אפילו אם צריך להכניס קצת מלאכותיות או תיאטרליות לזוגיות. צריך לקדש את המין. לא להפוך את הילדים למרכז. דורש קצת משמעת עצמית אבל זה שווה.

  2. הגבתי רק על סמך מה שאני כבר יודעת על הספר ועל הנושא. לא על סמך הכתבה שאין בה שום מידע חוץ מ- "אהבתי, כדאי גם לכם". לא רציני. שתדעו.

הגיבי

כתובת הדואר האלקטרוני לא תפורסם Required fields are marked *