במסווה של רחמים עצמיים פוטרים עצמם בחורים מאחריות. אולי כדאי שנפסיק לתת יד לנכים רגשית?

גברים בנסיגה

מעבדת חלומות

דמיינו מצב היפותטי שכזה. בחור נכנס לחיים של בחורה. רוקם איתה חלום מתוק מתוק, חד פעמי, נדיר. היא באמת לא מדמיינת את זה, הכל קורה! היא לא משליכה עליו את הבדידות שלה וזה לא עוד אחד מהמקרים המתעתעים בהם היא נאחזת בהוויה לא ממשית; הסיבה היחידה שהיא מרשה לעצמה להיסחף איתו זה רק בגלל שהוא נשמע כל כך משוכנע ונחוש. הוא גורם לה להאמין.
ולמרות שאין לו שום כוונה לרמות או לבזות, ובאותה סיטואציה הוא באמת מרומם ונלהב – בוקר למחרת הוא מתהפך ולא מצליח להסביר למה. לא מצליח להתחבר לתחושות שגרמו לו להבטיח עולם ומלואו, ולא מוצא בעצמו את הכוחות להישאר. במסווה של רחמים עצמיים הבחור פוטר עצמו מכל אחריות ומתכנס בתוך מחשבות עגומות ומיוסרות של "אני רוצה ולא יכול – אני יכול ולא בטוח – אני בטוח אבל לא מסוגל".

אימפולסיבי, חסר מושג ופחדן

אז תגידי שהוא מניפולטיבי, אני קוראת לזה אימפולסיבי. ותקראי לו חסר אחריות, אני אגדיר אותו: חסר מושג. ותגידי שאין לו טיפת רגישות ואני אדייק: הוא פחדן. כן, פחדן – הוא פוחד לגרום לעצמו להרגיש ופוחד להיות מוחלט. אל תייסרי את עצמך – לא יכולת למנוע דבר. הפעם זו באמת לא את.
הוא גרם לך לאבד אמון בכל הערכים וכל הקלישאות; לבטוח בהם מחדש ואז מחה בתוקף והשאיר אותך תלושה. הוא לא היה רגיש לצרכים שלך והכתים את הזכרונות המתוקים בעלבון וחוצפה. אפילו בתירוץ השחוק "אני לא יודע" משאיר מקום לספק ומעורר בך תקווה שאולי עם טיפת סבלנות ותבונה תצליחי לגרום לו להרגיש אחרת. הבעיה היא שהוא לא רוצה להרגיש אחרת והוא לא מוכן להודות בזה. הוא מעדיף להסיר מעצמו אחריות, להגדיר את המכשול כקושי, להיכנע ולוותר. בלי טיפת אצילות וכבוד עצמי. בלי הרבה מושג.

בזבוז אנרגיה

החיים דינמיים ואנחנו לא בטוחות בדיוק כמוהם. ההבדל הוא שאנחנו מוכנות ומסוגלות ורוצות לתת לעצמנו הזדמנות אמיתית. הזדמנות להרגיש ולהתרגש ולהתנסות. ואנחנו לא מבקשות שום הבטחה אלא רק נכונות; שיקחו אחריות על עצמם ועל המילים שהם רוקמים בתוך חלום ויפסיקו להסתתר מאחורי תירוצים עלובים וקורבניים שגורעים מהם להיהפך למקסימום גברים שהם יכולים להיות. ושיהיו כנים. בני אדם. כנים. שלא יתישו אותנו בשטויות ולא יגרמו לנו לרחם עליהם. ואם מראש הם לא מוכנים לחלוק את המרחב שלהם ולא מוכנים להתגבר על הפחדים, אז שיחסכו מאיתנו את עוגמת הנפש שבלבזבז עליהם כל כך הרבה אנרגיות.

די לנכות ריגשית

זה הזמן להפסיק לתת לגיטימציה להגדרה "נכות רגשית" – אין בה אלא הבנה של התנהגות קורבנית שלא ראויה להתרגשותינו. זו הגדרה שמאפשרת לבחור להצדיק שינויים תדירים במערכת היחסים.
התנאים ברורים ופשוטים להפליא, זה הזמן ליישם אותם גם על עצמנו: כן – כן. לא – אז לא!


טקסט זה מוקדש לגברים שמדמים עצמם לקורבנות ולא מוכנים לקחת אחריות. אותם גברים שמשרבבים כבדרך אגב את בליל התירוצים הפוטר מהם להיות חד-משמעיים, המאפשר להם להתנער מכל ציפייה מוגזמת או מהצורך לספק תשובות. הטקסט הזה גם מוקדש לאותן בחורות נבונות ואיכותיות, שמסכימות לספוג את התופעה ולו רק כדי להבין קצת יותר את מה ששובר אותן כל פעם מחדש.

על הכותבת טל עזר

סטודנטית לתקשורת במכללת ספיר. חיה בשביל לכתוב, כותבת בשביל לחיות - בין לבין, עושה חיל במלצרות, בהתחמקות מקסאמים ובסיפור בדיחות. בעבר הוצאתי לאור ספר שירים, אבל מיהרתי לגנוז אותו. היום, מגירת המילים הכמוסות והנרדפות שלי מבקשת להיפתח בשנית

תגובות

 1. רונית

  את כל כך צודקת! (או אתה?) כל התירוצים האלה נמאסו, נמאס להיות המבינות לאנשים נכים רגשית, אם אתה נכה תתמודד עם זה, ותעבוד על זה, אל תצא בשם הנכות שלך ותבקש הנחות!

 2. טפנוט

  אין כל ספק שהתרבות שלנו הרבה יותר סלחנית לגברים בכל הקשור לבשלות רגשית. לצערי, ה"נכות" אינה נחלת המין הגברי בלבד – בתור מישהי שאמא שלה תמיד ריחמה על הבחורים שיצאתי אתם, כי היא ידעה שזה רק עניין של זמן עד שאשבור להם את הלב (לא מכוונה רעה!! לא הייתי מוכנה. רציתי אבל לא יכולתי. לא יודעת למה. נשמע מוכר?….).

  למזלי, מצאתי את אותו עוף נדיר – גבר בעל כלים רגשיים ויכולות אמפתיות מפותחות, שהיה מסוגל לתמוך בי דרך תהליך ההתבגרות. לא ממש הגיע לי, היות והעברתי אותו שבעה מדורי גיהנום בדרך…אבל שרדנו (טפו טפו טפו).

  שורה תחתונה: מה לעזאזל אפשר לעשות כדי לוודא שיותר אנשים בכלל יגדלו עם אישהו איי.קיו רגשי, ויותר גברים בפרט, היות ואין כל ספק שבחורים כמו האוצר שלך הרבה יותר נפוצים ממציאות כמוני…

 3. נכות רגשית כתוצאה מסחטנות רגשית!!

  תארי לעצמך מצב, וואלה מצב סבבה כזה, שאת יוצאת עם מישהו והכל מתקתק, הכל דבש… אבל תחל'ס הוא עוד לא מכיר אותך, את עוד לא מכירה אותה, אבל וואלה… זורמים! מה עכשיו טבעת? הוא רוצה לנסות, הוא לא משקר כשהוא אומר שהוא ינסה לתת את כל מה שיש בו, והוא גם אומר שיש בו הרבה, בפוטנציאל! אבל מה? את רוצה ישר, הרגע, מיד, את רוצה שהוא ייתן לך הכל, ויסמוך עלייך ב-100% עם הרגשות שלו, המחשבות שלו והרצונות שלו. אבל מתוקה, הוא בקושי מכיר אותך, אל תבקשי ממנו להיות אלייך, משהו שאת לא יכולה בעצמך להיות אליו.

  יום טוב;)

 4. די בנות עם הניסיונות לתרץ ולחפור על דברים שהם כל כך ברורים ופשוטים. לא זה לא, ואם מישהו החליט לזיין אותך ולא להתקשר אז למה לחפור על זה ולנסות לחפש משמעויות נשגבות ונסתרות? זה הרי לא יוביל לשום מסקנה שתפתור אותך מהייסורים…היופי הוא בפשטות… תאמצו את זה- כן-כן, לא-לא

 5. יקירתי אותם גברים שהקדשת להם את ה..(מה שזה לא יהיה) פשוט מחפשים סטוץ-כשגבר לא חד משמעי זה מאוד חד משמעי ,הוא מחפש לזיין אותך!
  ולאותi בחורות נבונות ואיכותיות(מה' נבונות ואיכותיות לא מחפשות סטוצים??!!)האמיני לי הן נבונות והן מבינות עיניין..וזה לא ממש שובר אותן..
  לסיכום בחורה צעירה,אולי את צריכה שכל במצב טוב?(נסי ב e-buy)

 6. יקירתי אותם גברים שהקדשת להם את ה..(מה שזה לא יהיה) פשוט מחפשים סטוץ-כשגבר לא חד משמעי זה מאוד חד משמעי ,הוא מחפש לזיין אותך!
  ולאותi בחורות נבונות ואיכותיות(מה' נבונות ואיכותיות לא מחפשות סטוצים??!!)האמיני לי הן נבונות והן מבינות עיניין..וזה לא ממש שובר אותן..
  לסיכום בחורה צעירה,אולי את צריכה שכל במצב טוב?(נסי ב e-buy)

 7. כוכבית

  אני כל כך מזדהה שזה לא יאמן,
  בדיוק בימים אלו אני עוברת שברון לב, כאבים איומים בנשמה, אין לי מילים אחרות לתאר את ההרגשה, כאילו "סחבו לי את הקרקע מתחת לרגליים", הוא פגע בי עד עמקי נשמתי.
  הוא ורק הוא דיבר כל הזמן על זה שאני האחת! שאיתי הוא רוצה להתחתן, הוא רצה ילד בהקדם האפשרי, לחץ להכיר את ההורים, ניסיתי להגיד רגע, שניה, בוא ניקח זמן להבין מה קורה בנינו, הוא לא שמע את קולי ולחץ, הסכמתי בסופו של עניין, הלכתי עם הראש שלו… בתקופה הזאת עברנו לגור יחד, שינינו את החיים שלנו מרווקים לזוג שעוד רגע מקים בית בישראל, היינו מאושרים ואוהבים, עברנו ימים קשים וימים יפים, כמו כל זוג.
  והנה הגיע לו היום, ללא כל הודעה מקודמת, הוא מתכנס בעצמו, לא מוכן לשתף אותי בכלום, עשה וויפסנא!!
  תוך שבועיים אסף את חפציו ונעלם!
  אין לי מילים לתאר את הפגיעה וברור שהכל נובע מהפחד שלו להתמודד עם החיים, כאילו האסימונים נפלו והוא שמע את עצמו ונבהל!
  כל האמון שלי בגברים הולך ונעלם 🙁

 8. גברים תמיד נסוגים מסקס, הם לא מוכנים לקבל אותו

 9. ליזי

  הגבר שלי היסתלק, באז אני לא מוצאת אותו יותר. מחפשת גבר וסקס טוב.

 10. אהבתי! שאפו!

הגיבי

כתובת הדואר האלקטרוני לא תפורסם Required fields are marked *