ישנם רבים שמשווים את הדרך הטבעונית ואת תפיסת העולם הטבעונית לדת. אם נבחר לראות את הדברים בפריזמה הספציפית הזו, נוכל לכתוב שלטבעונות ישנם הרבה חצרות

טרנד הטבעונות

ראשית נפתח בהתנצלות קטנה. רוב הטבעונים האדוקים עשויים להיעלב מהבחירה במילה טרנד, שכן טרנד הוא שיגעון חולף או אופנה שהגיעה לזמן קצר ותוך כמה שבועות תלך בדרכה של כל אופנה חולפת. עם זאת, האופי האינטנסיבי של השתלטות הגישה הטבעונית על הציבור הישראלי, בהחלט מזכיר במידה מסוימת את אופי ההתנהלות וההתפשטות של טרנדים אופנתיים. האם הוא כאן כדי להישאר? ימים יגידו.


מה זו בדיוק טבעונות?

בניגוד לצמחונות שמתחלקת לכמה תתי קטגוריות, לטבעונות ישנה הגדרת מטריה אחת שלמרות שיש בה מספר תתי זרמים, עדיין ישנו מכנה משותף ברור ומוסכם – ההימנעות המוחלטת מצריכת מוצרי מזון מן החי. הטבעוני הממוצע יסרב כאשר יוגש לו סטייק, לעולם לא יפתח את הבוקר בחביתה משתי ביצים, ימנע מפיצות, ואת שייק הבננה והתמר יזמין תמיד על בסיס מים או מיץ תפוזים.


ויגן פרינדלי

עדות טובה לכך שלא מדובר על שיגעון של מיעוט תימהוני, ניתן למצוא בעובדה שמדי שבוע נפתחת מסעדה חדשה שהמנות שלה טבעוניות לחלוטין או שמציעה מנות מסוימות שמותאמות לאדם הטבעוני. לא מדובר רק על מסעדות קיקיוניות וראיה לכך ניתן לראות במסעדות השפים היוקרתיות בישראל וכן ברשתות מזון עולמיות שביצעו התאמות מיוחדות לטבעונים בתפריטים שלהן כמו למשל דומינוס פיצה שהשיקה לאחרונה פיצה טבעונית ללא ביצים וללא חלבון מן החי.


אילו מגמות קיימות בגישה הטבעונית?

ישנם רבים שמשווים את הדרך הטבעונית ואת תפיסת העולם הטבעונית לדת. אם נבחר לראות את הדברים בפריזמה הספציפית הזו, נוכל לכתוב שלטבעונות ישנם הרבה חצרות. כך למשל יש את הטבעונים שנמנעים מצריכת מוצרי מזון מן החי מטעמים אידיאולוגיים של מצפון ומוסר וישנם כאלו שבוחרים בדרך החיים הזו מטעמים של בריאות. אי לכך, ישנם כאלו שלא רק שלא יכניסו לעולם לפיהם שום מוצר שמקורו ביצור חי, הרי שגם לא יעלו על דעתם ללבוש למשל חגורת עור או מעיל פרווה וישנם כאלו שללא שום בעיה יתחדשו בזוג נעליים מעור נחש. ישנם טבעונים שישמחו להוסיף לתה שלהם כפית דבש למשל וישנם כאלו שיגדירו את הפקת הדבש כשיעבוד של הדבורים ויימנעו מכך. חלק מהטבעונים דוגלים בהימנעות מוחלטת מבישול המזון שלהם (טבעונאים) וישנם אף כאלה שצורכים תזונה המתבססת על טהרת הפירות והירקות (פרוטריאנים)


היתרונות הבריאותיים של הטבעונות

מחקרים רבים שנערכים בתחום התזונה מעלים ממצאים מרתקים לפיהם לתזונה הטבעונית ישנם יתרונות רבים מבחינה בריאותית. כך למשל אנשים שחיו על תזונה טבעונית במשך שנים רבות נטו לחלות פחות בסרטן, היו בעלי משקל גוף תקין יותר וסבלו פחות ממגוון רחב של מחלות זיהומיות יחסית לאחיהם הקרניבורים ואף יחסית לאחיהם הצמחונים. כמו כן התזונה הטבעונית צופנת בחובה יתרונות בריאותיים יומיומיים רבים. בין היתר היא מקושרת לרמות אנרגיה גבוהות יותר במהלך היום, לפחות בעיות עיכול ולבריאות עצם תקינה יותר.

נצטרך להתאזר בסבלנות כדי לדעת האם אכן מדובר בטרנד חולף או בשינוי תודעתי מרחיק לכת, אך בינתיים ניתן בהחלט לכתוב שהטבעונים המושבעים נהנים מעדנה שלא זכו לה מעולם.

הגיבי

כתובת הדואר האלקטרוני לא תפורסם Required fields are marked *