דבר המערכת

כשחשבתי על בננות אי אז בשנת 1999 חשבתי על אתר אינטרנט אינטיליגנטי ובלתי מצונזר שמבטא בצורה אותנטית את הנושאים והדילמות שהעסיקו אותי ואת חברותיי באותה תקופה. מה שהכריע את הכף וגרם לי בסופו של דבר להרים את הכפפה ולהקים את אתר בננות, היתה העובדה שבשפה העברית לא היה כל ביטוי לשיח האמיתי שמנהלות בנות, לא בנוף המדיה המסורתית של התקופה ולא בעולם הוירטואלי שהיה אז בארץ בחיתוליו.

מה כן היה? בעיקר מתכונים לפשטידות וכתבות על תחרויות מלכות יופי בעיתוני הנשים. שיח על פמיניזם לעומת זאת תויג כפריג'ידי וטהרני ובהתאם נדחק לשוליים אקדמיים, דיבור על יחסים קיבל לכל היותר ספוט טלוויזיני לילי או מדור עבש, ושיחות על סקס צונזרו בעיתונות ובטלוויזיה. מדוע שכל התכנים הללו לא ידורו יחד? דיון על תרבות גבוהה לצד מדריכים על סקס יכולים היו לחיות יחד בשלום לתפישתי, ממש כמו בחיים וכך היה.

בתאריך 1 באפריל שנת 2000 אתר בננות עלה לאוויר. עוד לפני עלייתו זכה האתר לסיקור תקשורתי נרחב וכשנשאלתי מתי עולה האתר ועניתי 1 באפריל, חשבו שכל העניין בדיחה אחת שלמה. אבל ב 1 באפריל 12 בלילה הפציע אתר יפהפה במרחב הוירטואלי בצבעוניות רטרואית מתבקשת וכוכב אחד מנצנצץ לאורכו של הלוגו.
ין היתר בננות תפקד כגרסה וירטואלית מורחבת לשיחת הבנות, שביקשה לצאת מחדרי החדרים ופרצה במרחב הוירטואלי בלי מחסומים, בלי צנזורה ובלי התנצלויות. לצד זאת רציתי להשתמש באינטרנט כדי לשכלל סוג של אחווה נשית אינטליגנטית שמזמן כבר סיימה להיות טרנד, והפכה למשהו שדומה יותר להלך רוח.

כדי להכיר את מי שחולקות השקפת עולם דומה, וכדי שמי שחולקות את השקפת עולמנו יכירו את הבננות, איפשרנו לכן כמה שיותר חופש ביטוי.

אז נעים מאוד להכיר.
אנחנו בננות, ומי את?
שירלי צ'לצ'ינסקי

 

מערכת בננות לדורותיה:

מייסדת ועורכת ראשית: שירלי צ'לצ'ינסקי.
עורכת מגזין (2000-2001): נילי לנדסמן
עורכת מגזין (2004): נוקו פרייברגר

חברות וכותבות מערכת ראשונות (2000): חגית גל, אתי אברמוב, נטע ריסקין, מיה סלע, אלה איתן, נועה פריגל, מורן פז, הדרה לוין-הרדי, קארין ארד, איריס אברמוביץ', נועה שועלי ועוד ועוד ועוד.
עיצוב אתר (2000): טס
עיצוב אתר (2005): מאיה דבש
עיצוב אתר (2018): רעות קביליו

 

מערכת בננות

הועניב היושבב שערש שמחויט - שלושע ותלברו חשלו שעותלשך וחאית נובש ערששף. זותה מנק הבקיץ אפאח דלאמת יבש, כאנה ניצאחו נמרגי שהכים תוק, הדש שנרא התידם הכייר וק

הגיבי

כתובת הדואר האלקטרוני לא תפורסם Required fields are marked *