השימושון לפותחות למיניהן: במי כדאי לבחור? איך זה עובד? ומתי נופל לך האסימון לגבי יכולת הניבוי שלהן? על המירוץ המטורף אחרי האחד והיחיד

והרי התחזית

מי לא הייתה לפחות פעם בחייה אצל מגדת עתידות, פותחת בטארוט, בקפה, בשמן, בהילה, באבנים? מי שלא הייתה, שתקום.
נשארתן לשבת הא? נו מה? אין דבר כזה להיות צעירה מתבגרת מבלי לעבור את החוויה החד פעמית (או הרב פעמית, תלוי אצל מי) של לבקר אצל אותה אחת שיודעת בדיוק מה צפוי לך בחיים.
הסיבות לבקר אצל הפותחת רבות ומגוונות, אבל בינינו, את מי ממש מעניין אם אי פעם בחייך תהיי חולה, מתי תחזירי נשמתך לבורא, או אם תסיימי בהצטיינות את התואר?
מה שמעניין באמת הוא האם הגבר שהכרת עכשיו הוא הוא בעלך לעתיד או בהנחה שעדיין לא הכרת אותו, מי יהיה בעלך לעתיד ומתי תפגשי בו.
ביקור אצל פותחת טובה הוא לא סתם ביקור, הוא תוספת משמעותית לטיפול הפסיכולוגי, להעלאת הביטחון העצמי ולתחושה שהנה, אוטוטו הדברים מסתדרים.

עשר חרבות, עכשיו במבצע

זה מתחיל בקביעת תור. מי שמיומנת כבר יודעת לזהות את התקפי החרדה ומתקשרת לפותחת הפרטית שלה מבעוד מועד (תקופת המתנה של ארבעה חודשים היא בהחלט סבירה). מי שלא נקשרת, ומעדיפה לגוון עושה סבב חברות ומתלבטת בקול רם בקשר לאופציה. רצוי אחת עם כמה מיומנויות, כזו שתדע לרשת את הגורל שלך מכל הכיוונים, אבל לעולם, לעולם לא תקבעי תור למישהי לא ידועה, כזו שלא הפליאה בתחזיותיה לאחת מחברותייך או לפחות התארחה באיזו תוכנית בוקר.
אחרי שמיינו, בחרנו ותיאמנו את הפגישה המיוחלת, אל תתפלאו בנים יקרים אם נתחיל להתנהג באופן שונה, ביזארי קמעה. וכשאני אומרת ביזארי, אני מתכוונת למשהו כמו אם קמתם בבוקר וגיליתם התחלה של קרחת, ולא היו סימנים מוקדמים של נשירה יוצאת דופן, אז עזבו שטויות, השיער יגדל, פשוט "הפותחת" ביקשה מאתנו להביא משהו עם D.N.A למקרה שנצטרך איזה כישופון קטנטן כדי להשאיר אתכם אתנו, או אם אנחנו פתאום לחוצות נורא על קלו אפ שלכם אל תתלהבו, לא מדובר בעדות ניצחת להיותכם בני זוגנו, פשוט יש פותחות עם סגולות מופלאות של יכולת קריאת תמונות. לפי התמונה נקבל אינפורמציה שאתם לא מוכנים לגלות גם לא תחת עינויים טורקיים ואיומים בסנקציות.
לפותחות למיניהן יש שיטה. הן מתחילות בלספר לך מי את. למה? אולי כדי להוכיח לך שאם יצליחו לאפיין את תכונות האופי שלך בהצלחה יתרה, תשתכנעי שהן מסוגלות גם לגלות לך מה צופן לך העתיד.
ואת נופלת.
נופלת בדיוק למקום אליו הן רצו שתיפלי.
למי שהיו ספקות, אני בחורה מאוד חכמה, מאוד אינטליגנטית, עצמאית ואסרטיבית, עם מוח חריף, אני עקשנית בנושאים המהותיים ואני רוצה בן זוג אוהב, תומך ונאמן. ככה לפחות אמרה הפותחת הראשונה אליה הלכתי, גם השניה טענה כך והשלישית, כנראה בדיל עם יתר הפותחות, לא חרגה מהמקובל ואישרה את מה שכבר ידעתי, או לפחות הסכמתי אתו.
השלב השני הוא שלב חשיפת העתיד. אם בחרת בפותחת בקפה אז מהר מאוד ניגשים לעניין, כבר בהתחלה, תוך כדי ניתוח אישיותך היא משלבת אנקדוטות עליהן תרחיב מאוחר יותר, מה לעשות "הדברים פשוט צפים" והיא חייבת להגיד אותם עכשיו.
היא גם תוכיח לך כמה היא צודקת כשתגיש לך את הכוס עם שאריות הקפה ותצביע על נקודה עלומה, שם לטענתה יש מקבץ יוצא דופן של נקודות, מה שאומר שאוטוטו תראי הרבה כסף. אח"כ היא תמקד את מבטך באיזו דמות, כן, מזכיר במקצת את משחקי הדמיון שעשית עם חברייך בגיל 5 כשהצמדתם לכל ענן דמות ושם, ותדע לספר לך שהנה, זה בעלך. תכירי.
גם לפותחת בטארוט שיטה דומה. היא תמהר להתמוגג מכל קלף שהוצאת. כן גם זה עם 10 החרבות. ההסברים יהיו תמיד יצירתיים, ותמיד יאפשרו לך פתח מילוט, למרות שרק מהצצה בקלף את מקבלת מסר אחר, קודר משהו.
השאיפה אצל כל מי שמגיעה לפותחת בטארוט היא ליפול על שלושה קלפים. השמש, ארבעה מטות או 10 גביעים. קלפים אלה הם כמו תוכנית חסכון עם תשואה ממש נחשבת, הם יסדרו אותך בחיים, אבל אל דאגה, גם אם הגורל ממש מתאכזר אלייך, ולמרות אינספור הניסיונות לא הצלחת להוציא אחד מהם, אל תשכחי שלפותחת דיבור צפוף עם הגורל שלך, היא כבר תמצא אותם בשבילך.
בשלב שבו את זכאית לשאלות אישיות משל עצמך, הפותחות כבר משועממות משהו. אחרי הכל הן כבר אמרו לך כל מה שראו, אבל לא. את מתעקשת. את כבר שנתיים מכירה את הבחור, ועדיין כלום. הוא לא נוגע בך, את רוצה לדעת למה.
הפותחת, שניחנה באינטואיציה רחבה, בסבלנות רבה, ובטאקט שאיבדה חברתך, לא תזרוק לך את האמת המרה בפרצוף, היא לא תגיד לך שאת פשוט לא מושכת אותו, היא מבינה שאת צריכה כתף ותמיכה ולכן תסיט באלגנטיות את תשומת לבך לעובדה שממש בתוך שלושה חודשים, נפתח לך המזל ואז גם תפגשי את בעלך. יהיו לו האותיות י' ו- ר' בשם, הוא בן מזל תאומים או טלה, הוא גבוה, עם עיניים יפות, כתפיים רחבות ועובד במקצוע חופשי (נו, במדינה שבה יש אינפלציה של עורכי דין, מה הפלא).
אם להודות על האמת, הפגישה עצמה היא הרבה מתחת למה שציפית. את אמנם יוצאת מרחפת ומאושרת ובדרך אפילו מגרדת איזה כרטיס מזל (ככה שיהיה, הגורל הרי טוב אלייך), אבל כמה ימים אחרי שההשפעה מתפוגגת, ואחרי שהקשבת בפעם המי יודע כמה להקלטה (כן, אפשר להקליט, הוכחה לאמיתות התחזיות) ואחרי שנפל לך האסימון בנוגע ליכולתה המופלאה לאפיין ולנבא את מצבך את בעצם מבינה. הנה הלכו עוד 300 שקלים, והפעם הם אפילו לא תשלום ראשון על השימלה המדהימה שראית.

בין הדיפלומה לקפה

אז לכל הבנות הבאמת נאורות והמשכילות שמבקרות לעיתים קוראות בקפה, אל תרגישו רע, ואל תתנו לאלה שחושבים שאם כבר תמיכה אז עדיף אצל מישהו עם דיפלומה ואישור לרשום מרשמים, אנחנו הרי יודעות את האמת, לא מדובר פה באיזו תלות קינקית, אם לוקחים את העניין בגישה הנכונה, זה יכול להיות מאוד מרענן, כולל אפילו ניצול המדיה היחסית חדשה ומשלוח בובת וודו וירטואלית אך קטלנית למושא אהבתכן. לא בטוח שמועיל, אבל בטח ובטח שלא מזיק.
אני אגב, לפני התחזיות הככל הנראה מאוד מתואמות של אלה שפרנסתי לא רע, אמורה כבר להיות נשואה לפחות שנה וחצי וממש בחודשים הקרובים ללדת את בני בכורי, אחד מתוך ארבעה (שני בנים ושתי בנות) ילדים מקסימים שיהיו לי.
אני בדיליי עצום.

תגובות

 1. ותמיד הן רואות "נסיעה לחו"ל בקרוב" ו"הוא יהיה מישהו מהסביבה הקרובה, אם א ת רק תדעי לפענח את הסימנים".
  והקפה תמיד מגעיל.
  אי אפשר לקרוא באספרסו?

  • עדיף ללכת לאסטרולוג שלא נותן תחזיות עתיד אלה מנתח את אישיות בני הזוג ונותן התאמה

   • אז החלטתי להיות אסרטיבית, ת'כלס……….
    המגדת הדיפלומטית ספק חייכה או עיוותה את פניה בהבנה
    ( המשך המפגש נשמע כמו מסיבת עיתונאים ) ,אחרי לחץ מאסיבי ,אני כבר איבדתי אמון,זה היה יותר בשביל לראות עד כמה נמוך אפשר לרדת(חזרנו כמה גילגולים אחורה …..)
    זה היה מפגשי הראשון והאחרון עם מגדת עתידות, על אף שאי אפשר לדעת לאן יובילו תקופות של יאוש .
    רק אם אפשר לקבוע תעריף הגיוני או שיהיה ארגון שיגביל את הגרידיות הזו, מאד יקר כל העסק הזה

    • גרשון

     מי שמספיק טיפש ללכת למגדת עתידות, עדיף שישלם הרבה כסף.
     זו הדרך של האבולוציה לסנן את החלשים. אכזרי, אבל יעיל.

     • מורייאן

      שלום רב ,, קראתי את הנאמר ואני בעצמי פותחת בטארוט 9שנים מעוד היותי צעירה …המשיכה למודעות הנפש והאדם והסקרנות לדעת את העתיד היא טבעית ,אנשים נימצאים במצוקות כול יום ,,ולכן הם מחפשים דרך לרוות את צימאונם ולקבל נחת רוח לאורך יום או יומים,,או יותר האמונה יש לה כוח רב למעשה היא יוצרת ,אם אני האמין ביכולתי ביקום לפגוש אדם כזה או אחר אני באמת אפגוש את האדם , במידה ואני מאוהבת באדם לאורך זמן ,,והוא לא מגיב לרצונותיי רצוי לשחרר אותו אך אן זה אומר שכול זמן ההמתנה שלי לא הביאה אותי להבנות חדשות או למקום הזה של תקיעות שבגדול הוא לא טוב אך הוא טוב לפרקי זמן מסויימים .בחיים . שום דבר לא קורה סתאם ..

      לגבי הטארוט בחפיסה נימצאים יותר מ3 קלפיים האני הפנימי שלך או נקרא לא המכוון שלך ,,מוביל
      אותך לקלפים מסויימים שעוזרים לך להבין ולקבל הדרכה טארוט הם לא ממש עתיד הם יותר יעוץ והכוונה . בדרך כלל כשאת מגיעה לפותחת ממקום של לבחון אותה לראות אם היא יודעת ,,זה לא יעבוד ,,ברגע שתבואי ממקום אמיתי ,,אני בטוחה שלפותחות ולמסטיקנים למינהם היה יותר מה להגיד .
      למרות – שיש מיסטקנים דוברי כזב וצריך להיזהר ,,מאנרגיות לא נכונות וכישופים זה דבר אסור !!!
      המסטיקנים צריכים להגיע ממקום טוב ממקום של לרצות לברך את האדם שנימצא מולך .

     • חחחחהההה צודק!

   • האיש הרגיש

    פותחות בקפה? לא!
    פותחות בקלפים? לא ולא!!
    פותחות את התחת למי שבא אליהן?

    כככככככככככככן. כן. כן.

   • גרשון

    כמה מצער להתקל בעשב שוטה אחד בין אנשים אינטילגנטים. לא חבל על הכסף שלך? בפעם הבאה שאתה רוצה לדעת אם אתה מתאים למישהי, אני אעשה לך מחיר מיוחד, יותר טוב מאסטרולוג.

    האסטרולוגיה התפתחה (כמדומני לפני כ-3000 שנה) כאמצעי לחזות את העתיד. רק בזמן האחרון, כשאנשים התחילו לשים לב שיש משהו מאד מטופש ברעיון שלפי הכוכבים אפשר לחזות את העתיד, החליטו האסטרולוגים לשנות את תחום התענייניותם, ולבצע "ניתוחי אישיות" כמו שאתה קורה להם. למרות זאת, עדיין יש אסטרולוגים שיעזרו לך לחזות את העתיד, ולפעמים אף ישלבו זאת בהתבוננות מאומצת בכף היד, כדי שתרגיש שאתה מקבל תמורה מלאה לכספך.

    לא עשו הרבה מחקרים מדעיים על אסטרולוגיה, אבל אלה שאני מכיר מבין המעט שנעשו הראו, ללא כל יוצא מין הכלל, שמדובר בשטות מתוחכמת.

    אני רק אזכיר לך שלפני הבחירות האחרונות ידיעות אחרונות פירסם סקר שנעשה בקרב שישה עשר אסטרולוגים וידעונים כדי לגלות מי יזכה. 12 אמרו שביבי יזכה, ו-4 אמרו שברק יזכה. אם אני זוכר נכון, בערך אותו יחס מהסקרים ניבא נצחון לביבי ולא לברק (3:1).

    ועכשיו למבחן. בוא נניח לרגע שהאסטרולוגיה עובדת. לך לאסטרולוג שלך, ובקש ממנו לתת לך תשובה שאתה כבר יודע. הרי האסטרולוגים מתבססים על מצב הכוכבים, ואין להם שום בעיה לתת תחזית (או ניתוח או איך שלא תקרא לזה) לפי מפות של 1989 (המחשבים שלהם יודעים לצייר אותן בלי בעיה). בקיצור, לך לאסטרולוג ותשאל אותו מה יקרה לי ב-1995 (אני מוכן בשביל הניסוי לתת לך את כל הפרטים שהוא זקוק להם). אז נראה מה הוא שווה.

    אפשרות אחרת (שגם תראה לך כמה השרלטנים האלה טובים בניסוח), תהיה לקחת את התחזית הזו שלי ל-1995 ולהראות אותה למישהו אחר כאילו זו התחזית שלו. היא תתאים לו כמו שהיא תתאים לי.

    ואסיים בסיפור, על אותו פרופסור שלקח את תאריכי הלידה ומקום הלידה של הסטודנטים שלו, נתן אותם לאסטרולוג ואחר כך החזיר את המפות לכיתה. התלמידים הגיבו בהתלהבות רבה לדיוק של העובדות שהיו כתובות שם. או אז סיפר לו הפרופסור שאף סטודנט לא קיבל את המפה ששייכת לו עצמו. אני לא זוכר את השם של הפרופסור והאוניברסיטה, אבל אם זה ממש ממש חשוב אני יכול לברר.

    ולסיכום, כל מה שאסטרולוג רוצה בשבילו 300 שקל, אני אתן לך ב-250. לא שווה?

    • המסיכה

     שרי אנסקי, בשלנית ידועה וחמודה אמיתית
     ספרה שכשהיא עבדה בגרפיקה בעיתון
     כ"כ נמאס לה מהשטויות, שהיא סדרה את תוכן המזלות באופן רנדומלי מתחת לכותרות

     אז מי שלא מבין עד היום למה אין לו עתיד, שילך לקרוא מזל אחר….

  • יולי גרין

   "בחורה מאוד חכמה, חריפה, אסרטיבית ועצמאית" – כך אמרה לך מגדת העתידות הראשונה. מיד היית צריכה לדעת שהיא טועה ומטעה!
   שהרי ברור לחלוטין שאם הגעת אליה את לא ממש חכמה. בטח שאת לא חריפה. בן-אדם חריף יודע צ'יק צ'ק לזהות שקרים וטימטום ואיפה מנסים לסבן אותו. עצוב לי לשמוע שאת הולכת – או לפחות הלכת – לכל הפסיכים האלה.
   בגדול, אין שום הבדל בין מגדת עתידות קוראת בקפה פותחת בקלפים והרב פרדס שמדליק לך אש בין הרגליים ודוחף לך ידייים לחזיה, בהבטחה שתמצאי חתן ותלדי בן זכר. אין שום הבדל. שום הבדל

   • אוי_וואי

    אז ככה:
    כדורגל, זה דפיניטלי התחום שלך. השארי שם. היי חריפה כמו המרק, היתלי על זרועותיו האינטיליגנטיות של המוצק שיישא אותך, ויחד תלכו למגדת/פותחת/……. מה זה משנה.

    יש לכם עתיד משותף. קצר. פוחז. מטומטם ומלא שום.
    מרון, זה קשור למירון?
    כי אם לא, אם זה לא עניין משפחתי, כדאי לך ללכת לסריקת מערכות.

  • משה פרבר

   "אני רואה כסף. הרבה כסף…אני רואה בית חדש ואשה עם יהלומים". ככה היא אמרה לי.
   והיא צדקה כמובן. היא ראתה את עצמה, בסוף השנה, אחרי עוד כמה מאות לקוחות דבילים שישימו לה את הכסף בדיוק בקופסה, ואפילו לא יבקשו קבלה, אלא ייצאו מאושרים לשדרות ירושלים

  • רן הקטן

   כמה צביעות כמה……..
   אנשים, באשר הם אנשים, מרגישים הרבה פעמים קטנים וחסרי תשובות, כולנו כאלה.
   וכולנו מוציאים(לא מבזבזים, מוציאים) כסף על אשליות. תשאלו את סרוסי.
   למה להוציא 400 שקל על מאה גרם של עשבים ולא שלוש מאות שקל על מגדת?
   גם העשבים הנמצצים האלה זורקים אותנו קצת מהמציאות, גורמים לנו להתנהג קצת אחרת ואולי להאמין, ברגע נתון, שהדברים קצת אחרת. אבל אף אחד פה לא קוטל את ציבור הסטלנים.
   כמה אנשים פה זורקים מבט על ההורסקופ ביום שישי במוסף? אומרים לעצמם שהגדרה אחת לא יכולה להתאים לחצי מליארד אנשים בעולם, מגחכים על גיבוב השטויות שכתוב שם ושבוע אח"כ שוב עוצרים על המזל שלהם וקוראים וחוזר חלילה….
   ואלוהים גם קשור ישירות לוויכוח הזה למרות שאנשים ממהרים להוציא אותו, מסכן, מהדיון, אולי כי אין להם, בצדק, כוח לדבר עליו.
   אבל הוא קשור בעבוע, כי גם אליו פונים אנשים שאין להם תשובות, ורובנו צריכים וודאות וקרקע מוצקה ותשובות.
   לכמה ממכם היו הרגלים קטנים לפני מבחנים? נעשה ככה וככה לפני ונעבור אותו.
   נשתמש רק בעט הנובע שקיבלנו מסבא במבחנים, נלבש את התחתונים הצהובים כי הם עושים מזל, לשכב עם המרצה,ועוד כל מיני טריקים.
   ומה תגידו לאלו שהולכים למגידי עתידות לשאול על אנשים שנעלמו?
   לכו תגידו לאמא שהבן שלה נעלם, ושהלכה למגדי עתידות, שזה שהיא הולכת לידועונים עושה אותה פרימיטיבית, טיפשה, נלעגת. והיא, כולה רצתה עוד 10cc של תקווה, אולי איזה שביב אור, שיעזור להעביר עוד יום.

   אנחנו פשוט עוד לא היפנמנו את "חייה ותן לחיות" אחרת לא היינו לועגים למי שחושב קצת אחרת או מתנהג אחרת.
   וחבל……….

  • האמת כל הנושא של פתיחות אמור לתת לבחורה המגיעה במצוקה עזרה ותמיכה
   ולמה לא בעצם?

  • כולנו רק רוצים להאמין, גם אם יודעים שזה חסר היגיון
   זה נחמד לשמוע תחזיות טובות ואם זה גורם למישהו להתעודד ולפיכך להיות שמח יותר אז למה לא?

 2. ג'ו המבתק

  שואלת ענת: מי שלא היתה אצל מגדת עתידות, שתקום. כמה פאתטי. אחיותיי מעולם לא היו, וגם אמי לא וגם לא גרושתי. מי שזקוקה לידעונים ומעוננים ועובדי אלילים – מסכנה ואומללה. והכי מסכנה ואומללה היא מי שהיא כל כך תלותית ועלובה, שכל חייה תלויים בכך שפלוני-אלמוני יהיה או לא יהיה בעלה.
  כמה נלעג. מגוחך. עלוב נפש. ההיפך מהשכלה ופתיחות. ההיפך הגמור מפמיניזם. כן, ענת, מה שחשדתי מזמן – מתגלה כנכון. אין שום קשר בין התוקפנות, כפי שהיא באה לידי ביטוי באתר "בננות", לבין רצון לשוויון – או פמיניזם.
  התוקפנות המילולית והלהט האידאולוגי, לכאורה, הם סתם ביטוי לתיסכול. כמו סטירה שנהג פרימיטיבי מוריד למישהו שעקף אותו. אלימות לשמה. כוחנות מכוערת, שאין לה דבר וחצי דבר עם מאבק אמיתי לשוויון נאור וחיים בהרמוניה.
  כל פיסקה בכתבתך מסיגה (מלשון נסיגה) את מעמדן של הנשים לאחור. חבל. גם ההומור-לכאורה לא יכול לשמש לך כסנגוריה
  (הומור לכאורה, מפני שאין שום דבר מצחיק במגדת עתידות ובטח שאין שום דבר מצחיק במי שהולכת בשביל לקבל פתרונות משרלטנים ושקרניות) .

  נפלת חזק

  • סיסרא

   אתה במיטבך כשאתה אלים. אין ספק. אחרי תקופת ניח-נחיות, חזרת לעצמך

   • אלמונית

    ותחליף את השם שלך….כי אותי למשל הוא רק מטריד… ( ג'ו המבתק )

    • ג'ו המבתק

     להחליף?! למה? אחרי שהפכתי למותג? ולמה זה מטרידך, יקירתי? ואם הייתי בוחר בשם ג'ק הפוער זה היה יותר טוב? ולמה זה מטריד אותך יותר מ – למשל – דוחף לויתן או זה שנותן למצוץ שכותבים פה גם כן, באתר?

  • נעמי

   לדעתי גם אתה נופל כל פעם שאתה קופץ על מישהו ומזלזל או מנסה להוכיח אותה על טעותה
   כביכול
   מה.. אתה חושב שמישהו אחד צודק?
   אתה חושב יש תשובה אחת נכונה?
   דרך אחת ללכת בה?
   קשה לי להאמין

   • גרשון

    למה מגידי עתידות למיניהם לא מרוויחים הון בבורסה? למה אסטרולוגים אף פעם לא משקיעים בחברות שלמנכ"לים שלהם יש מפה חיובית במיוחד? הרי פותחי טארוט בוודאי יכולים לברר איפה יתגלה נפט, ולקנות מניות בחברה שמדיוק מחפשת שם.

    את יודעת למה? כי מה שהם יודעים זה לקחת כסף מזיו ומליטל. הם לא יודעים מה יהיה.

    • נעמי

     לדעת לקחת כסף כימעט כולם יודעים
     לא הבנתי מה אתה אומר לי בעצם
     ולמה שאגת נעמי לא..ככה כל כך חזק?.

     • גרשון

      כי נדמה היה לי שגם את נופלת לבור שכל אותם רמאים חפרו.

      הנקודה הבסיסית שלי היא, שאם הם באמת היו יודעים לעשות מה שהם טוענים שהם יודעים לעשות, הם היו עשירים מופלגים ולא טורחים לדבר איתך בשביל 300 שקל לשעה.

      • נעמי

       לא כולם מחפשים רק את העושר
       זה דבר אחד
       וחוץ מזה רציתי להגיד כבר מזמן
       אני את ההתיעצויות שלי עושה עם אלוהים
       ללא תיווך
       נו..מי יקפוץ עליי אכשיו ויוכיח אותי על ה"פרימטיביות" שלי
       חיוך

  • פרחח

   תראה, ברמת התוכן, אתה די צודק. זה גיבוב אחדגדול של שטויות כל החרטא ברטא הזו.
   אבל אם היא כתבה את מה שכתבה בציניות. רק שזה לא כל כך פגע?, מה, לא יכול לקרות?
   לא קורה שאתה כותב משהו מתכוון לדבר אחד ויוצא לך אחרת?
   וחוץ מזה, איך זה שאתה מייחס את חוסר ההצלחה הנקודתי הזה שלה, לכל האתר?
   מה קרה, עוד פעם פגעו בך, באחת מציפורי נפשך?

   גם ביקורת, ראוייה, יש צורך שתיכתב כראוי.

   למשל הייתי יכול לכתוב לך:

   (לא בעצם לא)

   :-)))

   • ג'ו המבתק

    ראשית, עלי להבהיר שאני לא ציני.
    ושוב: לכבוד הפרחח הנכבד,
    למדתי להעריך את חריפות שכלך ויכולת ההתבוננות נטולת הבולשיט שלך במציאות הישראלית. בשיא הרצינות.
    ועכשיו ככה: אין שום דרך לעקור עשבים שוטים – ואת זה גם אתה יודע – אם לא נוקטים פעולה חקלאית-כירורגית קשה. פריחת האי-רציונליות בחברה הישראלית היא אחת המחלות הקשות ביותר שלנו, ואולי הסיכון הגדול ביותר שמרחף מעלינו. כל מצב שבו מישהו מעודד, ולו במעט, את אגף החושך – את המכשפים, הקוראים וחוזים את העתיד בקלפים, בקפה או בפי הטבעת – הוא מצב מסוכן, שמערער עוד קצת את היסודות הרעועים במילא של הקרקע החברתית שעליה אנחנו חיים.
    זה מטריף את דעתי לגלות שנשים נבונות (לכאורה) ומשכילות (לכאורה) נותנות יד לתעשייה המנוולת של סוחרי אשליות, של שקרנים ופנאטים דתיים, רמאים ציניקניים ונשים עם "חוכמת חיים" מהתחת.
    פושעים אלה, שמוליכים שולל אנשים מיואשים (ובדרך כלל גם לא משכילים ועניים) בדרך כלל גם אינם תורמים את חלקם לחברה הישראלית (בשירות בצה"ל, למשל) וכמובן שלא משלמים מס הכנסה.
    אני לא יכול להיות סלחן ושווה-נפש כשאני רואה באתר כמו "בננות" כתבה מהסוג הזה. והציניות, כאילו? די, נמאס. אנשים רואים ערוץ 2 ואומרים שהם רואים "בשביל לצחוק על אמנון לוי". והולכים למכשפות וכותבים על זה קטע, כאילו.
    אל תראו אמנון לוי. אל תתנו יד לשרלטנים מתועבים. אל תרדו לזנות. תמשכו למעלה. את עצמכם ואת סביבתכם. כן. תהיו יומרניים. לא נורא. עדיף יומרנות, עדיף לקרוא את ישעיהו ליבוביץ ו"להתיימר", מאשר לראות "ויוה" ואמנון לוי ו"בטברנה" וכל מיני מגידי עתידות.

    בינינו, פרחח, מה זה כל המאמר הזה? לגלות לנו שמגידת העתידות פקששה? זה מתאים ל"בננות"? בקושי ל"לאשה". בקושי.

    עם כל הכבוד
    ג'ו

    • נעמי

     האם ידעת שבטבע עשבים שוטים נותנים לאדמה
     דברים שונים מהצמחים המתורבתים?
     מה יש? אין מקום לכולם?
     אם אתה כל כך צודק אין שום צורך שתרגיש מאויים כל כך
     ג'ו אתה יודע מה גיליתי…
     על קצה הזין המפואר שלך יש דגל כאן ועליו כתוב
     באותיות פיצפונות
     אני צודק
     חיוך

     • לחוסר הראציונלית – צירוף כוללני מדי שלא מסייג דוגמאות כמו האקזסטינציאליזם של קירקגור, ניטשה, דוסטוייבסקי ועוד כמה אינטלקטואלים נחשבים שאי אפשר לזלזל במה שאמרו וכתבו בנוגע להיות התבונה, הראציונליות לצורך העניין, רק חלק מהאנושיות – יש דוגמאות והופעות רבות שבועז וג'ו הזכירו את הקצה שלהן. דמגוגיה ופופוליזם, למשל, נובעים בעיקר במקומות אי ראציונליים שכאלה ואכן זה כבר לא עניין לצחוק- החברה הישראלית אכולת חזיונות, נבואות ומשיחים, שבהיעדר יכולת שיפוט וניתוח לובשים מימדים מדאיגים, ומסוגלים להעלות למשל דמגוגים פשיסטיים דוגמת ביבי נתניהו בחזרה לכס המלוכה בירושלים.
      לכן המאמר הזה, עם כל הציניות שאולי היתה בו ואולי לא, בהחלט מסמל גם הוא את ההתנחלות של דרכי המחשבה הש"סיות גם בצפון תל אביב לשם ההמחשה, או בקרב אוכלוסיות "משכילות" לכאורה, שהרלטביזם המוצהר שלהן לקח אותן קצת רחוק מדי.

      לא כל שטות צריכה להיכתב, ובשם ההגנה על הפלורליזם ושוב, הרלטביזם, אנחנו תוקעים עמוק בתוכנו סכין שעם כל הכאב שכבר למדנו לסבול, מתחילה גם להחליד ולהיות סכנה אמיתית. תשאלו את הפרופסורים מ"בשער", הם כבר עלו על זה. בהקמת העמותה שלהם, הם כבר השכילו להבהיר שהם נגד כל סוג של אי ראציונליות שמחלחל במדינה, דתי או חילוני. כשזה מתפשט כל כך, הסוף הוא שזה יגיע גם למקבלי ההחלטות ואז המצב יהיה עוד הרבה יותר גרוע.

      מי שרוצה להיווכח בתהליך המסוכן שעובר על החברה הישראלית, כדאי לו שישים לב לביזוי שהפך מובן מאליו של אנשי אקדמיה בטלוויזיה. רובי רבלין צועק לפרופ' שמציג סקר שלא מוצא חן בעיניו תימהוני, וכמעט כלום. פרופ' אחר בא לדבר בתוכנית אקטואליה אחרת, ואפשר ממש לספור את הזמן שהוא מדבר בשניות. העריצות, ההתעלמות מהחשוב, הדמגוגיה וחוסר הראציונליות מתחילות בתקשורת, ועכשיו קיבל אתר בננות חותמת הכשר בזכות. הנה עוד כלי תקשורת ישראלי.

      וג'ו- אני אפילו לא מנסה להתחיל להתחדד. אתה פשוט מצוין.

    • פרחח

     אתה יודע מה הבעייה.

     מה שכתבת כאן, זה בכלל לא מה שכתבת לפני כן. אתה יודע את זה לפחות טוב כמוני. ולא בגלל המטאפורות השונות.
     יש לך נטייה, לעתים, לרצות אבל קודם לבעוט, ואז החלב.. קודם מכתים ורק אחר כך נחמץ.(הלב)

     אי הראציונליות, לא מאפיינת רק את החברה הישראלית. היא מאפיינת את החברה האנושית, בכלל. וזו לא הבעייה. אפשר לחיות יופי בסביבה לא רציונאלית אבל סובלנית והוגנת ותומכת ואוהבת.
     הבעייה הגדולה היא השרלטנות, הפשלונריות, הניסיון לכפות על רוב או אפילו על מיעוט מה שאינו חפץ בו וכל זאת בשם אידיאל, או דת או השד יודע מה, או אפילו השד בעצמו.

     כל העיסוק הזה בפסבדו-מיסטיקה, באמת מעורר חלחלה וגיחוך וכשהוא נעשה על ידי אמנון יצחק אז הוא גם מזרה אימים וכשאתה רואה את הקוקייה מטבריה צורחת "צדיקות" והפראכות זועקות יש אלוהים זה גרוע מכך. וכמובן הידעוניות והצרועות האחרות.

     אז זה חרטא ולפעמים זה גועל נפש וכשזה בא על חשבון חולשות של הזולת זה מקומם.

     אני שמח, שמאחורי הפגיעה שלך והרגשות הקשים יש מישהו שבאמת אכפת לו, שבאמת כואב לו.

     יכולת לומר את מה שיש לך על הידעונות וקולך היה נשמע היטב ובבירור.
     חבל שבחרת בהשתלחות, כי גם היא מקורה בהיעדר מסויים של שליטה על הרגש וכניעה להתלהמות בחצר זרה.

     יש לך מה לומר. אמור את זה, נקה את החרטא.

     וזה לא כל האתר, ואתה יודע את זה היטב.
     בניגוד למה שאמרו לך. אתה במיטבך, כשאתה כועס אבל בעיקר כשאתה בוחן את הכעס פני שאתה כותב.

     אז למה שלא תשתדל לשהות יותר במקום שבו מצוי מיטבך.
     למרות הכאב, למרות האכזבה, למרות היצר.

     אולי תגלה (בעצם אתה כנראה יודע) שהמקום זה מכיל הרבה יותר יצרים.

     תודה על ההקשבה.

     • בועז כהן

      אתה צודק באבחנתך שאי-רציונליות מאפיינת את החברה האנושית בכללותה, אבל בעוד שבארה"ב, או בריטניה, יש למכשפים נישה מיוחדת (כמו לעיתוני הסופרמרקט שמבשרים על חייזרים שחטפו את הנשיא), שאינה מפריעה למהלכה התקין של המדינה, בישראל קורה משהו אחר. קוראי העתידות מקבלים לגיטימציה מסוכנת מפוליטיקאים ומאנשי תקשורת. מספרים לך שאיש העסקים ההוא הלך לקוראת בקלפים, וירדנה ארזי, מגישת תוכנית אקטואליה בבוקר, מתייעצת בידעונית, ופוליטיקאי מסויים משתטח על קבר צדיקים…

      • כנראה שאני במיעוט כאן אבל בכל זאת מנסיוני מאמינה שישנם אנשים שמסוגלים לראות מעבר מעולם לא פניתי לידעונים מכל סוג שהוא אבל הכרתי את סבתא שלי היטב ובאופן מוחלט אני יכולה להעיד שהיה לה את זה את היכולת לראות וכמה שזה מפחיד לפעמים כמו כל דבר שאדם שחושב לפחות שהוא רציונלי אני מגלה לעיתים שגם בי זה קיים וכמה שנוח להדחיק להתעלם אני יודעת שיש אנשים שבורכו או קוללו ביכולת אבל יחד עם זאת ברור לי שאלו לעולם לא יהפכו זאת למקצוע

     • ג'ו המבתק

      גבר מטייל על שפת הים ורואה אדם ממלמל לעצמו מול הגלים.
      "מה אתה עושה?", מסתקרן האיש.
      "אני מכשף", אומר הממלמל. "אני יכול לעשות כל מה שאתה רוצה".
      וואללה? מתפעל הגבר. אז תעשה לי קסם, תעשה טובה..
      אין בעיות, אומר הממלמל. אבל התשלום מראש.
      כמה? שואל הגבר.
      תתפשט, אומר הקוסם. תתפשט ותעמוד על ארבעותיך ופשק את לחיי העכוז לצדדים.

      הגבר עושה כך, ובתום מעשה הסדום שבוצע בגופו, כשהקוסם רוכס את מכנסיו ומדליק בסיפוק סיגריה שאחרי, הוא מבקש: "טוב, ועכשיו אני רוצה מיליון דולר בבנק, וילה בסביון ועשר בלונדיניות".

      "תגיד", שואל הקוסם בעניין אמיתי, כשהוא לוקח עוד שאכטה מהסיגריה, "תגיד לי, בן כמה אתה?"
      "בן שלושים", עונה הגבר שזה עתה פושק ונבעל.
      "תראה מה זה", עונה לו המעשן, "בן שלושים ועדיין מאמין במכשפים…"

     • לא מאמינה אבל מבינה

      פרחח וג'ו…

      קודם כל, עלי לציין שאנ שמחה שהדיון הפך ליותר ענייני ופחות מעליב באופיו.
      אני לא מהמאמינות בידעונים למיניהם, אבל אני מבינה מאין בא הצורך, כיצד בחברה מבולבלת כשלנו שחושפת את האדם להמון אינפורמציה, בלתי מסוננת, , וכיצד אנשים הולכים ומחפשים רך…אז לחלקם הדת היא הפתרון, לחלקם כתיבה היא הפתרון, או קריאה…או תחביב כלשהוא, או פעילות בתנועה פוליטית…או כל דבר אחר שנותן איזו
      שהיא משמעות…בכל הסמטוחה שמסביב.
      אנשים מחפשים להתחבר למשהו שלכאורה הוא גדול מהם, כי מרוב ריק הם באמת כבר לא יודעים היכן למצוא מנוח לנפשם.
      מה שצריך זה לא להשתלח בהם, אלא לנסות ולהשפיע על החברה, לתרום או לתמוך בחינוך, להשפיע על הסביבה הקרובה שלנו…וללמד אנשים לחשוב ולסמוך על עצמם.

    • הקורא הנאמן

     הדיאלוגים ביניכם מפרים ומרתקים (אותי). יופי

  • ג'וליה

   ג'ו, אוהבת אותך נורא. כמה שאתה חכם (תמיד) וקולע למטרה (שוב) ומפליא בניסוחיך….
   חייבת לשמוע את דעתך על משהו שיש לי הרגשה שרק אתה יכול לנתח אותו.
   איפה מוצאים אותך לדיאלוג פרטי, אה?!

   • ג'ו המבתק

    תודה על המחמאה, אבל למרות הליטוף לאגו, אני באמת לא מרגיש חכם – באמת שלא. אני גם לא מרגיש צודק תמיד – כמו שנעמי כתבה.
    אני בעיקר מרגיש קושי, רוב הזמן. זאת האמת.
    ואם תשאירי את האי מייל שלך, אני כבר אמצא אותך.
    ושוב תודה

  • אנונימוסית

   ובכן..
   גם אני חושבת שללכת למגדת עתידות זה מיותר,
   לא אמין,
   נוגד את "ערכי התורה"…
   בזבוז כסף..
   בזבוז זמן..
   ומה עוד לא אמרתי שכבר נאמר?!

   מסקנה: עדיף כבר שאותה אחת תאמין בעצמה..ואז בטוחני שהיא תצליח!!!

 3. בועז כהן

  מגדת עתידות לא יכולה לנבא לך במדוייק את עתידך? מה את א-ו-מ-ר-ת !!! לא ידענו… היינו משוכנעים כולנו, אחרי שגמרנו תיכון, שני תארים באוניברסיטה ועשינו מנוי על "הארץ" שדווקא הן יודעות במדוייק לנבא לנו מה יהיה.
  איך זה יכול להיות, ענת? איפה טעינו?
  את אומרת שלפי התחזיות של הקוראת בקפה/קלפים/כף יד שלך – את בדיליי רציני. חכי עוד קצת. זה לא יכול להיות שהיא טועה. לא ייתכן. הן תמיד צודקות, כל אלה, שיושבות בכוכים ופותחות בקלפים ובקפה.

  מי שמתעשרת מהר וקל בזכות אמונות טפלות של בנות-שמתות-להתחתן, לא יכולה לטעות…

  • טל פרנק

   בועז, וכל האחרים – קל ללעוג ולשחוט את המאמר – אבל מה שצריך באמת זה לרחם. לרחם על הבנות שמתפתות, בייאושן, בגלל גברים מניאקים שמבטיחים ולא מקיימים הבטחות, ללכת למגידי עתידות. חמלה דרושה כאן, ולא אלימות מילולית חסרת רסן

   • נעמי

    יש הבדל גדול בין רחמים לחמלה
    רחמים זה כשאתה לא נימצא במצבו של האדם ואתה מרחם עליו מאיזה עמדה מוגנת כביכול
    חמלה זה שאתה זוכר איך גם אתה היית במקומות כאלו ומבין שלכל אדם הדרך שלו
    לא?
    יש מישפט ענק יפני [אם אני לא טועה]
    רחמים
    מעניק הרחמים
    ומקבלם
    שניהם עיוורים

    חיוך

  • ג'וליה

   כמה שאתה צודק. איך אני גאה בעצמי שבחיים לא הלכתי ל"קוראת" ושאני לא קוראת הורוסקופים כפרינציפ !

   • בועז כהן

    את יכולה לקרוא הורוסקופים – אם העיקרון שמאחורי זה ברור לך. אני גם קורא עיתוני-זבל באמריקה, כשאני שם, כי זה מצחיק אותי נורא לראות עמוד ראשון עם סיפור על אלביס פרסלי שחי באפריקה בארמון סודי, וכל יום מביאים לו שלוש בחורות שונות, כי הוא חולה במחלה נדירה, שמחייבת אותו להגיע לאורגזמות רבות…
    אישית, גיליתי שהחיים שלי הרבה יותר יפים כשהשליטה עליהם היא בידי, ולא בידיו של אדם זה או אחר (פותח בקלפים, מנחה סדנה, רב, אשה – לא חשוב מי). אני אדם מאושר היום, כי אני קובע את המהלכים של חיי. אני יוצר את המטרות ואני זה שמנסה לחתור להגשמתן. ומכיוון שזה אני, אני ואני – תמיד, בהצלחות ובכשלונות – אני זוקף את הנפילות לחובתי, ולא מפיל את האחריות על אף אחד אחר, ואני נהנה מאוד מההשגים. ברור לי לחלוטין שכל מה שקורה הוא לא בגלל גורל, צום ביום כיפור, קלפים וכו' – אלא רק בגלל תמימותי, פקחותי, טפשותי, המוטיבציה שלי, רגישותי, חוסר הבנתי.
    קשה לי לתאר למי ששבוי בקסמם של ידעונים ומלחשי לחשים, את הרגשת החופש המופלאה. נכון, המחיר שצריך לשלם הוא גדול. אי אפשר להאשים, אף פעם, אף אחד וזה לא קל לשאת באחריות. אנשים, מטבעם, שונאים אחריות ושונאים לשלם…
    אבל מצד שני, הסיפוק הוא עצום, כשברור שמשהו שהשגת קרה לא בגלל פתק בכותל או המלצה של אסטרולוג.
    זה היה קצת ארוך, אבל אני מקווה שהצלחתי לבטא את מה שרציתי..
    חיוך
    בועז

    • יעל מלמד

     נכון מאוד, כל מה שאתה כותב, אבל זה לא פשוט לוותר על התענוג שבהשלכת האחריות על מישהו או משהו. זה מאוד מעיק לחיות כל הזמן עם התחושה שאתה-ורק-אתה אחראי לפאשלות שלך, לעובדה שאתה חי לבד, שהמשכורת שלך לא משהו, שאתה לא מצליח לעניין אף הוצאה לאור בחומרים שלך. איפה פתח המילוט שלנו, כבני אדם, אם לא נוכל להאשים את המו"ל האדיוט שלא מכיר בכשרון שלנו ומסרב להוציא את ספרנו לאור?
     אתה בטוח יודע שיש סופרים גדולים שאף אחד לא רצה להשתין לכיוון שלהם. לפי שיטתך, הם היו צריכים להגיד לעצמם "טוב, אני אשם בזה שאף אחד לא אוהב את הספר שלי, כנראה שאני לא כותב טוב". אני שואלת באמת, ברצינות הכי גמורה. הרי קפקא באמת השתכנע שהוא סופר רע, ורצה לשרוף את כתביו. ואת ג'ויס אף אחד לא אהב בהתחלה, גם כן. אפילו לביטלס לקח איזה 4 שנים בשביל שחברת תקליטים תבין מה יש פה.
     אני טועה?

    • ג'וליה

     כתמיד – כל מילה שווה התייחסות וחקוקה בסלע. צדקת באלפי אחוזים. סיפור קצר לדוגמא – לפני חודש הייתי עם אורחת מלוקסמבורג בירושלים ונקלענו לכותל – אף אחת מאיתנו לא ניגשה לשים פתק (או לתוך הרחבה עצמה) ולא יכולתי שלא לנסות ולנחש מה עובר בראשן של הנשים המיוסרות שעומדות שם ומתפללות בחום, צועדות אל מחוץ לרחבה בהליכה ברוורס (כביכול כיוון שאסור להפנות את הגב לכותל, כך הבנתי) ומשם בטח ממהרות ל"קוראת" או ל"פותחת" שלהן… וכמה חבל על האנרגיה המתבזבזת שם שאפשר וצריך היה לנתב לערוצים אחרים, כמו שפירטת אתה – כמו יכולת לשלוט בעצמך ובהשגת המטרות שלך.
     בעולם שגם ככה קשה להיות בו מציאותי על בסיס קבוע, אני מוצאת שלהתמכר לאמונות טפלות ולחשים למיניהם זה בלתי נתפס. שלא לדבר על זה שברור לי כמו להרבה אנשים כאן שהכל זה עניין של כסף, וכולנו יודעים כמה קל לשנורר בשם ה"גורל" וה"כוחות העליונים". יכול להיות שזו גם הסיבה שאני אתאיסטית? כנראה. אוהבת אותך וחיוך גדול בחזרה.

    • ניקי

     האדם מתכנן תכניות ואלוהים צוחק כמה חכמה יש במשפט זה ששם ללעג את תחושת השליטה המוחלטת שיש לנו בחיינו. הרי השליטה ניתנת לנו בעירבון מוגבל כל כך איננו שולטים בנסיבות הולדתנו ולרוב גם לא בנסיבות מותנו כמו גם בשלל שמחות צרות ואסונות העלולים לפקוד אותנו ואת היקרים לנו. מצד שני קשה מאד להשלים עם ראיית הגורל ­ שאין לנו שום שליטה בו ­עיוור מקרי וחסר הבחנה. אפשר לעשות זאת באופן פילוסופי וכללי כמובן, אך לא לגבי חיינו הפרטיים והאישיים, שבהם אנו מחפשים איזשהו עוגן הגיוני שיעניק לנו את תחושת הבטחון שאנו כה זקוקים לה. לא קרה לך אף פעם שעמדת מעל עריסת התינוקת ישנה והתפללת, ממעמקי נשמתך החילונית, לאלוהים לבל יאונה לה כל רע אף פעם. לא קרה שתרמת לאגודה למלחמה בסרטן מתוך תחושה מביכה שקשה להודות בה אפילו לעצמנו שהתרומה היא כעין חיסון נגד המחלה. לנו שליטה מסויימת, כמובן על מהלכי חיינו, ואין לי כל כוונה לומר שעלינו לזרוק את המושכות ולהפקיר עצמנו לתעתועי הגורל. יש חשיבות גדולה לאחריות שאנו לוקחים על מהלכינו. אבל לקפוץ ולומר שכל מה שקורה לנו הוא תוצאה של מעשינו ומנסים לראות את הנולד כפשוטו ­על ידי עשרות בדיקות במהלך ההריון. אבל לעולם לא תהיה לנו שליטה מוחלטת במצב ­ולא נדע בודאות אם הרך הנולד בריא ושלם עד שלא נראה אותו במו עינינו. ולכן כל תחושת השליטה מקורה באשליה.

     • בועז כהן

      אני מבין בדיוק על מה אתה מדבר. בדיוק. ואני לא טוען שיש לנו שליטה מוחלטת בחיינו. אבל למעט דברים כמו מחלות, תאונות ועוד מרעין בישין שמתרגשות עלינו במהלך החיים – הרבה מאוד נתון בידינו ויכול להשתנות.

     • העובדה שמישהו עומד מול עריסת תינוק, אינה שום הוכחה או דין וחשבון על מצב האל בעולם.
      אין קשר בין צרכי האדם לעצם שאלת קיום האל.
      יכול האדם להזדקק לאל ולא יהיה אל. ויכול להיות אל, שלא יזדקק לו האדם. איןם כל קשר בין הדברים.

      המשפט שאמרת הוא משפט חכם בעיני דתיים וחסר משמעות של ממש בעיני מי שלא מאמין באלוהים.
      בואי ניעשה תרגיל קטן ו…..מסריח.
      את תאמיני בנאד שתקעתי זה עתה.

      ועכשיו נחליף את המשפט שלך:
      האדם מתכנן תוכניות והנאד שלי צוחק…….. לא צחקת? לא נורא. זה בכל זאת שווה ערך, רק צריך להאמין תחילה.

      לעצם העניין:
      מה שקורה לנו הוא תוצאה של מה שאנחנו עושים בצירוף הנסיבות שמסביבנו ומה שאנשים אחרים עושים. יש נסיבות שבהן בכוחנו לקבוע את הדברים, לפחות למראית עין ויש נסיבות שבהן מישהו אחר מזיז כוחות חזקים משלנו. ויש פעמים שבמקרה ההוריקן התרומם פה ולא שם. וההבדל הקטן הזה הוא כל מה שמפריד בין חיים לבין מוות. שום דבר גדול, שום אלוהים. סתם. פשוט סתם.

  • בנ נה נה

   הבעיה היא הקיבעון המחשבתי, רגשי הנחיתות, העדר חוש הומור, עודף ציניות כנסיון(לא מוצלח)לחפות על פחדים, ילדות קשה או מה שזה לא יהיה.
   יצרתם פה פרופיל מדוייק (ממש לא) של הבחורה המסכנה הפונה למגדת עתידות או פותח בקלפים.ועכשיו מה שנשאר הוא לרחם עליה, היא הרי לא אסרטיבית(זה לא תואם לדימויי), לא חכמה,מאד לא שנונה בקיצור חסרת אותן איכויות מוערכות.(האם?? ??)
   מעבר לרחמנות , עליכם לקבע בכל מחיר את האימג' שיצרתם. לרדת לשורש הבעיה,לעודד את האוכלוסייה , המושפעת משידור מסחרי חסר ערכים ואידאות,להאמין בעצמם!!!!! כל הכבוד !!!!!!
   לעזור לאותן חלשותם , שהחברה , פוליטיקאים, הרסו את האמון שלהן בעצמן והביאו אותן לשפל הזה. אתם, בוגריי האקדמייה(תואר שני לפחות) מנויי הארץ, מסע אחר, גלובס(סמלי סטטוס תמיד עזרו בנסיון לקבע עמדה מטופשת). תפסיקו לבלבל ת'שכל !!!!!! צאו מהדעות המפגרות האלו!!!!! ו…הישג לנשים- רק אנחנו פונות למגדת עתידות(מונופול נשי,סוף סוף)

   • כן.. מה שהוא אומר הוא אומר ברצינות, כי ככה הוא חושב וככה הוא חושב שעל כולנו לחשוב.
    יש כאן ניסוח חדש לנורמות חברתיות והתנהגותיות למי שלא שם לב… אבל זה בסדר..
    הגמל, ככה אומרים, בדרך כלל לא רואה את הדבשת של עצמו.

    ותיקון טעות.. הלוואי, הלוואי שהליכה לפותחות בקפה ובטארוט למיניהן הייתה מונופול שלנו הבנות, כמות הבנים שמכירה את הנושא מקרוב היא עצומה.
    הבעיה היא שבנים פחות פתוחים לדבר על זה, והנה כאן היתה ההוכחה הכי טובה, הבן הראשון שהעז לאשש את הטענה חטף כאלה מכות שאני לא אתפלא אם הוא שוכב עכשיו באיכילוב ומלקק את הפצעים.

    • בועז כהן

     מסכים איתך בהחלט. הגמל אינו רואה את דבשתו והציניקן מגיב קשה מאוד (כפי שאני רואה) כשמתייחסים אליו בסרקזם.
     אני לא רוצה ללמד אף אחד כיצד לחיות, בניגוד אליכן. אני יכול – מקסימום – לשתף בדרך שעברתי אני ובמה שהרווחתי ממנה. אם תקחו מזה משהו – על הכיפאק. לא? גם בסדר.
     אלה החיים שלכן.

     ועכשיו לשטות הנוראית, שמופלטת פה מדי פעם, על "הבנים" שאינם "מדברים על זה". שוב, שופכים שמן על מדורת ההבלים. הגברים "הקשוחים והסגורים" מול הנשים "הרכות והפתוחות". כמה זה קל לראות את העולם כך.

     ומה לעשות שזה לא כך? חיילים בוכים על קברות חבריהם. חברים נותנים כתף לזה שאשתו עזבה אותו. חברים מתוודים על משכורתם הגרועה. מתייעצים לאיזה רופא ללכת, כשהזין לא עומד. מספרים כמה הם התרגשו בלידה של הילד. הם מספרים זה לזה. גברים – פעמים רבות – אינם זונחים את חבריהם כשהם מתחתנים. הם ממשיכים בחברויות אמיצות מהתיכון, מהגדוד, מהשכונה. חברות גברית היא ממש לא רק צפיה יחד במונדיאל וגירבוץ משותף בפאב.
     אני מבין שנוח לראות גברים כיצורים סגורים, קשוחים ש"לא מדברים על זה". זה מאפשר לנשים להרגיש עליונות וצודקות יותר. זאת לא המציאות. בכל אופן – זאת לא המציאות (הגברית) שאני מכיר.

     • סלינה

      בכלל, כל ההתייחסות הזו, קודם למינו של האדםף ואחר כך להיותו כזה, היא כל כך לא נכונה, אבל מושרשת עמוק מאוד ביחסינו לבני אנוש אחרים.
      תחשבי בהגיון. המסה העצומה הזו (המונה היום קצת יותר משלושה מליארד) ,שאותה את מכנה גברים…הממ,,ובכן, על פי מה שאני שמעתי, יצירות מופת, רגש התעלות יופי וכאב נכתבו על ידי גברים, וחוברו לפעמים לגברים,ולפעמים לנשים.

      כנ"ל נשים..ישנן יוצרות רבות שאינן מתאפיינות בהשתפחויות רגש, ובקור פנימי מסויים.
      אבל כל הנסיונות המטופשים האילו, שבאמת, ניתן להבינם רק מפני שאכן למוח נוח לחשוב בתיקיות של משרד, ואם יש לו קבוצה המאוכסנת כ"גברים", ואיתה תכונות שמאפיינות את כל יושבי הקבוצה, כמו למשל קור, חוסר מסויים ברגש וכדומה, הרבה יותר נוח להתייחס אליה.
      אבל מה לעשות..החיים תמיד מורכבים ה-רבה יותר ממש שחושבים.
      אולי המשפט הכללות הן דבר מטופש, אכן נישמע כך, אבל הוא נכון.
      מההיכרות שהייתה לי עם גברים רבים, הדבר שהכי מובן, הוא שכמו בקרב בנות המין הנשי, התפלגות התכונות היא כך בקרב המין הגברי. יאמרו, ישנן תכונות המאפיינות יותר את המין הגברי ואת המין הנשי..בגלל ההורמונים הידועים לשימצה? נו טוב, בוודאי. אבל מכאן ועד להסקה שלמה על מערכת מוחית שונה חלוטין..הדרך עוד רחוקה.

      ואגב, בקשר ליחס..כן, אני מסכימה עם ענת, יש משהו מאוד מזלזל בצורה בה מתייחסים אנשים, מכל מין ומין, אל האנשים הנעזרים בהם. אולי הצורה בה נאמרו הדברים אינה נכונה, אך ברעיון יש שמץ אמת.

     • מה אתה אומר בועז..
      אולי תקרא לי החוצה ונלך מכות?
      אז לא רציתי לבוא להופעה שלך? סו וואט?
      מאז אותו ויכוח נהיית הפוך לגמרי.

      • יש גבולות, יש גבולות שלא עוברים.
       ענת מרון, את חצית גבול שלעולם אסור היה לך לחצות. את לקחת אינפורמציה מהחיים האמיתיים, עם פרשנותך אליה, ועשית לה אאוטינג ברשת. ככה מול פני הבננות. חצית את הגבול שבין האדם הסביר וההוגן (מטומטם יותר או פחות, חכם יותר או פחות) אל עבר החלאתיות.

       מה שעשית נקרא מעשה נבלה. מעשה פילגש בגבעה. מעשה חלאתי. מה זה אומר עלייך? אני לא בטוח שאת תביני.

       אין לי ספק, שבועז באצילותו לא יגיב. יש לי ספק כמה שמו לב לכך. אני פרחח, אני מוכן שתעשי אאוטינג לכל מה שיש בי. ולכן:
       אני באמת שואל: אין לך תהומות עמוקים ומלוכלכים לשפוך לפני שאת עולה על המקלדת?
       אין לך חיים שיש בהם אחריות וכבוד עצמי?
       אין לך שום קו אדום שלא חוצים אותו?

       ואת, יותר מהאחרים, ככותבת באתר, לא מבינה שאת פוגעת במשמעות של הרשת?

       לכי, התביישי לך, אם הבושה מוכרת לך בכלל ואל תראי את פרצופך הנחמץ מקנאה למראה היכולות הנפלאות של בועז… אמפטיה, רהיטות תבונה ואנושיות המהולים בהמון תרבות וסגנון.

       לכי לך. ויפה שעה אחת קודם!!!!

       נ.ב. אין לי ספק שאיש לא מעלה בדעתו שבועז כהן בכלל יעשה איזה שיקול דוחה מהסוג שהצעת, לפני שהוא כותב.
       אבל חלאה לא תבין זאת.

      • יעל מלמד

       ענת, את שארית הסימפטיה וההבנה שהיו לי כלפייך, איבדת בזאת. אני לא מתכוונת לעלוב בך כמו הפרחח, אלא פשוט להתעלם מעתה ואילך מכל מלה שתכתבי באתר המצויין הזה.
       אין לך. באמת שאין לך אלוהים.

 4. בזמן האחרון הכתבות באתר התדרדרו, מה?

  • מריה

   אכן כן.

   • יעל מלמד

    לא כל הכתבות טובות. זה לא נורא. גם בעיתון לא כ-ל המאמרים מרתקים. ויחסית לכל עיתון שאני מכירה, "בננות" בהחלט שומר על מינון גבוה ביותר של חומרים שווים.
    ועוד משהו: לא תמיד הכתבות הן העיקר. ברצינות. לפעמים התגובות, והדיונים בין הקוראים המגיבים, יוצרים את העניין העיקרי

    שלי, לפחות

  • חגי תקוע

   את עדינה וזהירה בלשונך. מאוד. התדרדרו? אנחנו מלקקים את תחתית החבית!

 5. תרגעו! קצת הומור!
  היא כתבה בנימה צינית אבל
  אתם כבדים מכדי להבין
  שלא חייבים לקחת את החיים
  ואת הכוכבים כ"כ ברצינות!

  • חגי תקוע

   יאללה, יאללה "כתבה בציניות", אלק. תיכף תגידי לי שזה בכלל מאמר פוסט-מודרניסטי, שעוסק במטא-טקסטואליות… חליק, גם את. פשוט כתבה גרועה מאוד, שמקומה לא ב"בננות" (איפה "מדריך לצוללן", איפה? איפה הכתבה על הזין הגדול?) אלא באתר של ש"ס, שם אוהבים כל מיני פותחי קלפים ופותחי תחת, באבא זובי ובאבא אמ-אמו

   • רן הקטן

    חבל שאתה כלכך קשקשן.
    אולי היית יכול לתרום לדיון.
    מה קרה? אם בכתבה לא מדברים על "כוס" "זין" "קקה" "פיפי" אז היא לא עושה לך את זה?
    איך אתה בכלל מעיז להעביר ביקורת על אנשים שכן מאמינים בזה.
    יש לך מונופול על הוודאות?
    והפוסט-מודרניסטיות בכלל לא קשורה לעניין, אולי סתם רציתה לכתוב משפט חדש שלמדת…
    ולגבי ש"ס, אתה עכשיו מדבר בדיוק כמוהם, מבטל את כל מה שאתה לא מאמין בו, ויוצר אמת אבסולוטית, שהיא במקרה גמור, האמת שלך.
    יצאת קטן, שלא להגיד אפס…..

  • אני דווקא לוקח את הלך הרוח באתר ברצינות. אני מוצא שהאתר הוא אי של שפיות
   בתוך כל החנטריש מסביב ולכן זה קצת מפריע לי שבזמן האחרון הכתבות, איך לומר,
   כתובות כמו לצאת ידי חובה.

   • הכתבה הזאת היא לא יותר מ"תקלה מצערת". לא יותר ולא פחות. לא צריך לנקוט באלימות וענת כתבה גם מאמרים טובים באתר הזה, ולא צריך להיות כל-כך היסטריים בתגובות. לא מצא חן בעיניכם, חפשו מאמר אחר.
    ולא מוכרחים להגיב על כל דבר…

    • פרידה

     תקלה מצערת? מעניין מאוד.

    • אוי_וואי

     אכן זו תקלה מצערת ולא כתיבה שמאפיינת את האתר. בוודאי שלא את שלוש הכתבות שלפניה. אבל, יחד עם זה, איזה כתבות טובות היא כתבה?
     חיפשתי ו….גם בכדורגל אין לה מושג.

  • ביום שמש יפה

   את לא מדייקת. עמוד השידרה של הטקסט מאוד רציני. יש בו הודאה בפרימיטיביות בסיסית, מהסוג שמשתלט על החלקים הרציונליים והמשכילים ביותר של החברה הישראלית. יותר מכל זה מדאיג. ואי אפשר להגיד לנו שלא נתייחס לזה ברצינות. שנבין את ה"ציניות". לא שמעתם שציניות זה פאסה? רגישות – זה מה שהולך היום

 6. גרשון

  זה מה שיש לי להגיד, כמעט לכל מי שהגיב פה (חוץ מזיו). הייתי בטוח שאני עומד להתקל בתגובות כמו "נכון, הפותחת שלי אמרה שיהיו אצלי שינויים משמעותיים, ובאמת אחרי שלושה שבועות השכנים שלי עברו דירה", לעומת זאת נתקלתי בחבורה של אנשים שלא אוהבים שעובדים עליהם, וגם לאמ פחדת להשתמש בשכל שלהם מדי פעם.

  אז כל הכבוד, וסליחה על הקרדיט המועט שנתתי לכם (חוץ מאשר לזיו, שהצדיק את הקרדיט). עשיתם לי את היום.

  אה, ושלא יהיו לא הבנות – התגובה הזו היא _לא_ צינית.

 7. The proof is in the cards, one of the cards in a deck of Tarot cards is called the FOOL CARD

 8. בתגובה לתגובה . . של פרחח.
  כמו תמיד – כל מילה בסלע. לא צריך להוסיף, מסכימה עם כל מילה.
  תמשיך. . .

 9. סלינה

  הממ…סתם עלתה בליבי המחשבה…
  מה זה המנהג המגונה של השתטחות לפני מספר כותבים זכרים כאן בנהימות: "או אין כמוך…אתה מדהים..בכיתי והתעלפתי מספר פעמים ובין עילפון לעילפון לקחתי אויר והמשכתי לקרוא…" כלומר, בנות יקרות, זה לא ניראה טוב, זה ניראה מגוחך, די עם זה.
  גם לשפוך כוונות טובות אפשר בטאקט. ואני מדברת מנקודת בנקודת מבט אובייקטיבית, נו הארד פילינגס לאף אחד.

  בקשר למאמר, וובכן, אולי זו אמירה טחונה עד כאב (מה לעשות שחלק ניכר מהאמיתות הכי יפות שישנן הן כאלה) אבל יש לכל דבר רגעי שפל ורגעי שיא.
  באתר בננות היו, ממה שהספקתי לראות איזה חמישה מאמרים רציניים באמת עד היום. שזה די מכובד. אז בסדר, אולי זה לא כמו לדבר על הפלות, חוסר נשים בכנסת, ניתוח פסיכואנליטי (זה נישמע נחמד) של תרבות הכדורגל, אבל בתכלס יש אנשים רבים בקרב עמינו הנפלא, שמאמינים בלב שלם שיש אמת בקלפים, לא פחות מהאמת של המודל הפיסיקלי מדעי לדוגמה.
  אז מה לעשות? להבליג הלאה ולעצום עיניים חזק חזק?
  לא! צריך לנסות לבחון את הנושא. אפשר לעשות זאת בנימה כואבת ומאיימת..ראו ראו לאן התדרדרה החברה הישראלית..!! אבוי! ואפשר לבחון את המצב תוך הזדהות בליגלוג ציני מה, של הנושא. הכותבת בחרה באפשרות זאת. אז אולי זה לא נישמע טוב כמו הנימה המקובלת בקרב קוראי "הארץ"…קרי, אותיות גדולות באדום שמכריזות על הדרדרות חברתית נוספת במדינתינו, עוד מנדטים לש"ס ולידועניה וכדומה. אז לא, אז הפעם אנחנו בפרספקטיבה של ה"טמבלים שהולכים אחרי זה". לא ניראה למישהו? חבל מאוד, מפני שפרספקטיבה כזו לרוב אינה זו שמוצגת בין דפי המופת של "הארץ".

  • גרשון

   למה משתפכים על מה שג'ו והפרחח כותבים, ואני – המקסימום שאני מוציא זו הצעה להפוך לפרוקטולוג.

   ולגבי "האמת של המודל הפיסיקלי המדעי". לפיזיקה יש המון מודלים, חלקם נכונים, חלקם המצאות של פיזיקאים שרק מחכות לדוגמה שתפריך אותן. זה ככה בכל מדע. יותר מזה, מדענים, עד כמה שקשה להאמין, הם אנשים! הם טועים לפעמים. לפעמים הם אפילו טועים בגדול (מישהו זוכר את הגראביטונים שהתגלו כדלת נטרקת? או את הוקינג שכל הזמן משנה את דעתו לגבי חורים שחורים?). אבל מה, במדע כל הזמן מחפשים את הדוגמה שתראה שמה שחושבים שיודעים עד עכשיו לא נכון. כל הזמן עושים ניסויים, בדיוק כדי לבדוק אם מה שחושבים הוא נכון או לא.

   אי אפשר להתכחש להצלחות של הפיזיקה במאה האחרונה (זה שהמחשב שלך עובד זה _בכלל_ לא טריוויאלי). וגם הביולוגיה התקדמה בקפיצות גדולות (ההתקדמות הרבה שחלה בגנטיקה, לדוגמה, כבר עכשיו משפיעה על יצור התרופות). כל זה בגלל שהמדען כל הזמן מעמיד את מה שהוא יודע במבחן, כדי לראות שזה נכון.

   אין פה בכלל עניין של אמונה, בדיוק כמו שאין עניין של אמונה בשעון דיגיטלי.

   • הקורא הנאמן

    למה? כי ג'ו המבתק והפרחח הם שני הכותבים הכי שנונים ומוצלחים פה. אין מה לעשות. הטבע אכזר ויש ברירה טבעית. תמיד הרוב בינוני ונדירים הם הכשרונות הגדולים. גם אני לא איזה גליק. מקסימום GEEK – אבל אני מקבל את העובדה הזאת ולא מקנא.
    סתם נהנה

 10. גרשון ההיתי מייעץ לכה ללכת ללמוד את נושא האסטרולוגיה בצורה ריצנית ולא בכדי להיות האדם בכיסא שליד האלוהים ואז תופתע מהיכולת של האסטרולוגיה הלא נבואית אלה כמכשיר עזר להבנת האדם ולהתפתחות אישית

  • עירית

   עדיף לו שילמד פרוקטולוגיה, מאשר אסטרולוגיה.
   תאמין לי.
   פרוקטולוגיה מלמדת על האדם הרבה יותר מאסטרולוגיה.

   • אנונימה1

    אבל מה זה פרוקטולוגיה?

    • נעמי

     מדעיי התחת

     • אנונימה1

      לפחות למדתי היום משהו חדש.

      • נעמי

       זה אחד הכייפים הגדולים של החיים
       ללמוד משהו חדש
       לא?
       חיוך

       • הפועל הבועל

        זה מה שהן תמיד אומרות לי אחרי שאני מלמד אותן לקבל את זה מאחורה. "תמיד טוב ללמוד משהו חדש".

        • נעמי

         סימן שאתה מזיין בחורות עם שכל…
         עוד ציחקוק

         • הפועל הבועל

          אני לא מזיין – לא אוהב מלים גסות – אלא בועל. וכן, יש להן שכל רב. כל מי שחובבת מין לגווניו ותנוחותיו היא אינטליגנטית יותר, בעיניי

          • נעמי

           או..לא התכוונתי לפגוע ברגשותייך
           שיהיה בועל …
           אני למשל כבר הפסקתי להבעל
           אני פשוט מזדיינת
           מה גס במילה הזאת בדיוק?

          • אלברט

           את מזדיינת או מזיינים אותך?

          • נעמי

           גם וגם…

          • ובתחת?

          • הבעייה איתך "בן" היא לא בגסות.. כי זה לא גס.
           הבעייה היא בתחום התאים האפורים שחסרים לך.

          • אתה יודע כמה אתה מצחיק
           שאתה מנסה להרגיז אותי?
           זאת לא הדרך אם אתה רוצה להיות עיקבי בזה
           אני מייעצת לך לנסות דרכים שונות
           ולשאלתך
           לפעמים…
           נה ננה ננה

   • גרשון

    האסטרולוג, הכלים שיש לו לעבוד איתם זה תאריך לידה, ואולי מקום לידה. הפרוקטולוג יש לו חלחולת שלמה להתבסס עליה. ברור שהפרוקטולוג ידע יותר.

    אז נכון שלי כבר יש מקצוע, אבל סבתא שלי היתה מאד גאה אם היא היתה קוראת איך שהמלצת לנכד שלה להיות רופא. אני באמת צריך לסדר לה חיבור לרשת כדי שתוכל לשמוח.

  • גרשון

   האסטרולוגיה הלא נבואית זה צעד בכיוון הנכון, כי באמת האסטרולוגיה לא יכולה לנבא שום דבר.

   אני אכן מודה שאני לא יודע הרבה על האסטרולוגיה הלא נבואית, אבל אם היא ממשיכה לטעון בתוקף שיש קשר בין מיקומם השרירותי של הכוכבים (כי בכוכבים אני דווקא כן מבין קצת) לתכונות אופיו של אדם זה או אחר, אני אומר שמדובר בערמה גדולה של שטויות שמטרתה להוציא ממך ומפתיים אחרים כסף.

   אבל אני תמיד מוכן ללמוד ולהשכיל. אני בטוח שתוכל להפנות אותי למקומות שמוכיחים (ולו רק באופן סטאטיסטי, כי ככה זה במדעים לא מדוייקים) שהאסטרולוגיה הלא נבואית אכן עובדת, אני מאד אשמח. דווקא אתה, בתור צרכן של אסטרולוגיה לא נבואית, צריך לדרוש הוכחות כאלה הרבה יותר ממני (משום מה כשאנשים מתחילים להתעסק בידעונים למיניהם, כללי אצבע בסיסיים שהם מיישמים בכל תחום בחייהם עפים מהחלון).

   בימים אלה, לא משחררים אפילו תרופה נגד כאב ראש לשוק לפני שנים של מחקר. מי שמוכן להשתמש בכלי שיעזור להתפתחות האישית שלו בלי שום הוכחה רצינית שהכלי עובד, הוא טיפש.

   • פרחח

    מתפלא, מה זה מתפלא. מ_ת_פ_ל_א……..

    למשל, כשאני בעניין של "אסטרולוגיה נבואית" אני בעמדה של ממתין, כורע משתחווה ומקבל…(שיש לזה איזה שהוא קשר לפרוקטולוגיה, אם מתעקשים לרדת לעצם העניין)
    לעומת זאת כאשר אני מתעסק ב"אסטרולוגיה לא נבואית" (אולי לקרוא לה זיוונית?!)אני מעביר את עצמי למצב דינמי.

    אתה מבין, למשל אם כעת אני צריך לחקור את הנפש ונפטון בדיוק מתחשק לו ללכת על פי מסלול קבוע ובלתי מתאים בעליל לתהומות שהגראס מצא בי אני ישר נאלץ ללכת ולשנות את תאריך הלידה שלי, או של אמא שלי או משהו. ואז זה כמובן מיד עובד.
    אהמהמה… זה דורש המון הזזות.

    לכן כמובן פיתחתי את "האסטרולוגיה לאדם התבוני"

    כאן לא צריך לדעת כלום על מהלך גרמי השמיים, כאן הכל בסופרפוזיציה. כן ולא. שמעון פרס. ככה פשוט.
    מה אכפת לי מה קורה שם כתוצאה מאיזה מפץ קטנטן וזניח, מה אכפת לי מה זו סופר נובה או אם הוקינג עכשיו מכווץ את היקום לתוך חור של "חלחולת". אני שט לי בין הפנטזיה של דיסני לפנטזיה שלי, באמצע יש ברביות ופוקוהנטסיות וזינות וחדי קרן וזאוס בדיוק דופק את אפרודיטה ופרספונה.. הופס כבר מתחמקת, וככה אני באי שפיות שלי והאסטרולוגיה מתגמשת גם היא.
    אז באסטרולוגיה התבונית שזה עתה פיתחתי הלקוחות רק מפקידים לי בבנק ואת הדוחות הם מקבלים עם הגשת המאזן.. אה, ומה עם מה שקורה להם, ללקוחות?? ?

    נו אתה צנון.. הם כותבים לבד את התחזית הנבואית וגם את הזיוונית, כל אחד לעצמו, ומי שלא מסתדר לו ומתקשה להניע כוכבים או לשנות את התאריכים בהתאמה, יכול להפקיד שוב בחשבון הבנק שלי ולקבל ממני מראש רשות לפתוח עוד משהו."

    ואשר לי אני מחפש את זו שכורעת ולא מאמינה. ואין לה שום אודיסאוס שיצא לים.
    בערך…

    • פרחח

     מבלי לומר דבר על "נכונות" האסטרולוגיה. סתם, רק לצורך העניין נניח שהיא אמת.

     האם מישהו חושב שבלי מחקר יסודי, העברת ידע שיטתית, לימוד מעמיק ובחינה של הדברים באיזו שהיא מתודה, ניתן בכלל לומר משהו על השפעה של כוכבים על האדם? גן השבילים המפוצלים העומד בפנינו בכל רגע נתון הוא אין-סופי. ובכל רגע מחדש.

     אז יושבים להם כל מיני אנשים שבקורס של פעמיים בשבוע באסטרולוגיה קבלית שנמשך 3 חודשים מנסיןם לומר מי ומה ולמה. מתעלמים מהכל, אבל מהכל. ומספרים מעשיות.

     הנקודה, שגם אילו היה לכוכבים את הכוח להשפיע וגם אילו הכל נקבע יחד עם הרשות שנתונה (מה ששומר על אוטונומיה של הרצון) עדיין איך בכלל מישהו מעז לומר שהוא באופן אישי יודע משהו על זה?!

     מה, אם אנחנו רוצים למשל שמישהו יטפל בחללית שצריכה בסך הכל לטוס, נסתפק ביוכבד שקראה על הדרך לטיפול בחלליות מתיישנות, בקורס מזורז של שבועיים?!

     אחי, חוקר בכיר באחת האוניברסיטאות, כדי שיוכל לומר משהו, וגם זה עם יסודות לחשש או בגבולות מסויימים, לומד כבר 25 שנה באופן מסודר ובאמצעות ידע שמועבר שיטתית בין אלפי חוקרים. כן, גם הוא יכול לומר בסך הכל מעט מאד דברים. אז לעומתו שוב קופצת לה איזו יוכבד ומספרת על נפשות וגופים ותנועתם והוויתם. כאילו מה?! אין גבול!
     מילא נביא, או מדיום, אלה לפחות לא מתיימרים לדעת אלא להעביר ידע של אחרים.. לשמש צינור!!!

     זהו. איי דיד נוט רייס מיי קייס.

     אבל הייתי רציני לעומת זאת…

     • גרשון

      למה את מתפלא עלי. בתגובה הרצינית שלך כתבת בערך את מה שאני כתבתי קודם, לא זוכר למי (זו שדיברה על "האמת של המדע" או משהו כזה), ובתגובה המתפלאה שלך יש כל כך הרבה פוטנציאל, שאני שוקל לנטוש את עסקי התוכנה ולפתוח איתך עסק מצליח לאסטרולוגיה תבונית.

      אנחנו נהיה אימפריה! עכשיו אני רק חושב איך אפשר להכניס קבלה לעניין (יש לי גלימה ישנה של אבא של סבא שלי, שנגיד עליה שהיתה של צדיק גדול אך נחבא מלודג'). אז בכלל נבוא לחבר'ה האלה ממירבליס ונצחק על המטוסים המצ'וקמקים שהם קנו בכסף שהם הרוויחו.

     • גרשון

      ובעצם זה מטריד אותי כבר כמה זמן. למה טוב רצון חופשי? אני מתכוון מנקודת מבט לוגית – מה אנחנו מאבדים אם אין רצון חופשי -כלומר, למישהו, איפשהו יש תסריט מדויק של כל מה שיקרה, אבל אנחנו לא יודעים מה התסריט הזה.

      אני מניח שזה מבטל את הצורך במוסר (כי למה לטרוח אם הכל כבר קבוע). אני בטוח שפילוסופים רבים התעסקו בסוגיה, אבל תמיד לקרוא פילוסופים מעייף אותי. אין איזה פילוסוף עם רקע מתמטי חזק שכתב על זה בקיצור אך בדיוק?

      אני פונה אליך, כי בתור אדם שהצליח להביא לפה את דליה איציק, אתה הסמכות המוסרית העליונה שלי. דליה איציק! בחיי! הרגע שמתי לב. היא יותר מפורסמת אפילו מקליופה!

     • סלינה

      מה שאתה בעצם אומר, הוא שמבחינתך אתה אכן מכיר בדטרמיניזם…הממ, אם כבר טרחת לשנן את מנטרת הסופרפוזיציה, היית יכול לחשוב עוד קצת ולהיזכר בכך שאם יש דבר שבפירוש נובע מן התורה הנ"ל הוא שדטרמיניזם-אאוט.

      בקשר לנושא העומק.
      נכון, איזו גברת שהחליטה שבא לה על רוחניות, נרשמת למכללה לרואים בקפה (יש דבר כזה, בחיי) ,שלושה חודשים לומדת לה בשצף קצף ,ומשיגה דיפלומה המכריזה עליה כדוענית מוכרת ,היא לא בדיוק תחרות שווה למדען בכיר שהעמיק כל חייו בנושא מסויים, יודע אותו מאלף ועד תו (יש דבר כזה בכלל?). אז תאמר, העולם מורכב, היומרה ל"הבין", היא יומרה מלאת חוצפה.
      פני השטח על פי הסקירה האנושית הם תמיד רדודים ממה שהם במציאות. נכון, אני מסכימה.
      אבל, כמו שהישגים רבים בעבר הושגו לעיתים באינטואציות חזקות, ולאו דווקא מחקר שאורכו 25 שנים, כלומר, כן עירוב של תחושות, אמונות ושאר "דברים שאינם לוגיים בעליל", ודוגמה מצויינת היא כמובן הפסיכואנליזה. האם באמת ניתן להתייחס אליה כמדע רציני וברור? האם הפסיכולוגיה היא מ-דע במובן הידוע של המילה? יש לה באמת יכולות נבוי המתקרבים במעט לאילו של מדעי החיים, הכימיה וכדומה? בינתיין בכל אופן התשובה היא לא.
      וכפי שנאמר כאן כבר, כמו שלפסיכולוג תלך בשעת משבר נפשי (אם יש כזה) בלי להסס יותר מדי בנוגע לתוקף האקסיומות הפסיכולוגיות, אלא פשוט בדחף להקלה על הסבל שלך, כך אדם ההולך לידוענית, המרגיש שהיא יכולה לתרום ולעזור לו, לא ראוי ליותר הערכה לפי דעתי, מאותו פציינט שמתייעץ בטכניקות פסיכולוגיות.

      ואגב…לא כל הידוענים הם בעלי רזומה של שלושה חודשים במכללת הוגוורטס (קוראי הארי פוטר זה הזמן לחיוך) ,אלא לפעמים, ידע נרחב בתחומים שונים ומגוונים, ואף בעלי נסיון של שנים
      ,אולי אף נגיעה קלה בקבלה יהודית.כן, כאמור יש כאלו.
      ואם מישהו מעדיף ללכת לקוראת אספרסו, שייערב לו.

      • בועז כהן

       אני לוקח במלוא הרצינות את ההמלצה לנקוט בסובלנות. אוקיי, אני אנסה להבין ולקבל.

       ועם זאת…כמה עובדות.
       פסיכואנליזה, יקירתי, לא מיועדת לנבא שום כלום. כשמה כן היא, אנליזה של הנפש, וכוללת גם את תורת הדטרמיניזם הנפשי, גם את תורת החתירה למטרה, גם את תורת הבלתי מודע, גם את תורת ההתפתחות וגם את תורת הטיפול.
       אף לא אחת מחמש התורות הללו אינה מיועדת לקבוע לאדם את גורלו ואינה דומה במאומה לשרלטנותה (המודעת לגמרי) של הקריאה בקפה ו/או בקלפים. גם השימוש שעשה פרויד בכבודו ובעצמו בקלפי טארוט לא היה דומה כלל ועיקר לשימוש הנלוז של מכשפי ההווה.

       יקירתי: כל מסורות הטיפול הפסיכואנאליסטי מדווחות על מידה שוה של שיפור במצבם של החולים המטופלים בידיהן. האם יש אסטרולוג/קורא בקפה/פותח בקלפים/רב קבלי
       שיכולים לטעון לדבר דומה?

       ועוד: גם יונג וגם אדלר דחו את "תאוריית הליבידו" של פרויד. יונג הרחיב את משמעות מונח הבלתי מודע הפרטי, על מנת להחיל את המונח על תחום "תודעת הפרט". אדלר הדגיש את חשיבות היחסים הבין-אישיים במשפחה, כמקור נביעתו העיקרי של "סגנון החיים" של הפרט (שעלול להיות לא ריאליסטי ולגרום לנוורוזות).
       אבל שלושתם גם יחד לא טענו ליכולת חיזוי. ההבנה, המאוד עמוקה, של הזרמים התת-קרקעיים מאפשרת רק לנסות ולתקן את החוויה, ובמלים פשוטות: לקחת אחריות על הנסיעה במסלול חייך, בעזרת המטפל שלך.
       בין זה לבין ידעונות אין דבר וחצי דבר. ולהגיד ש"הכל אותו דבר" – כלומר, אמונה באלוהים, בכשפים, בעשבים ובקלפים, וגם פסיכואנליזה, מכניקת קוונטים – זו הדרך לאנרכיה. לטישטוש מוחלט באמת של הקוים בין תחומים, בין השכלה ומשנה סדורה לבין ניצול פשוט של "אפקט פלצבו" ואמונתו של התמים בעל-טבעי.

       וסליחה אם הייתי קצת דידקטי וכבד, אבל העניין הזה דרש הבהרה. שום בן-אדם בר-דעת לא יאמר לך שיש קשר אמיתי בין אסטרונומיה לבין אסטרולוגיה, למרות ששניהם שואבים את קיומם מעיסוק בכוכבי השמיים

       • סלינה

        חוששני שלא הבנת את דברי.
        לא ,בטענתי לאי יכולתה של הפסיכולוגיה להיות מדע "אמיתי", לא התכוונתי לכשלונה בניבוי עתידות. חס ושלום ניבוי עתידות.
        אבל, כאשר מטופל נפגש עם מטפל הוא מספר לו על מועקותיו ,מצבו, בעיותיו, חלומותיו וכדומה.
        המטפל, בהתאם להכשרתו צריך לדעת ולאבחן את מצב המטופל.
        האם יש דפוס ספציפי בהתנהגותו המאפיין מה שקוטלג כ"מצב פסיכולוגי ידוע"?
        כלומר, כן, הפסיכולוגיה מתיימרת לנסות ולעשות לנפש האנושית מה שהמדע עושה לאובייקטם הלא חיים בעולמינו. ולמה הכוונה בזה? הכוונה היא לקטלוגם.
        לטעמי קטלוג הנפש האנושית על פי אבחנות חד משמעיות שונות אינו נכון.
        למשל, הנושא הכה מדובר לאחרונה של טראומות ילדות ששבות ומתפרצות בהשפעה על מצבו הנפשי של אדם, לאחר שנים רבות. כאמור, אדם מגיע למטופל שלו, מספר לו על חרדותיו, העובדה שהוא מתחיל לראות דברים, זכרונות מטושטשים צצים במוחו..או אז, פותח המטפל את ספרו עב הכרס..ואומר-הלו מדובר בטראומת ילדות קשה!
        מפני שהתודעה שלך בחרה להדחיק את מה שהיה לה קשה להתמודד עימו באופן ישיר, כדי לברר טוב יותר את מצב העניינים, נערוך פסיכואנליזה.
        כאמור אני מדברת על התורה הבסיסית.
        לטעם רבים (אפילו חוקרים מכובדי שם) הפסיכואנליזה שווה ל..
        ההתיימרות הזו לקטלג את האדם, את מחשבותיו ומרוכבותיו על פי זכרונות ילדות, ומצב סוציו אקונומי זה או אחר, הוא פשטנ ומוטעה.
        מוטעה לפחות כמו הקריאה בקפה הפוך.

        • העיסוק בקיטלוג במסגרת הפסיכולוגיה והפסיכיאטריה שמור בעיקר למצבים של אבנורמליות, כשלעצמה נושא ראוי לדיון, אבל לא מענייננו, אני חושבת.
         אדם יושב אצל הפסיכולוג ומספר לו על חוויותיו חלומותיו ועוד הרבה הרבה לא על מנת לקבל תוית ולא על מנת לקבל טיפול בהתאם לה. המטרה של טיפול היא שינוי. שינוי ביכולות בגישה בהתנהגויות במגוון של אפיונים של החיים, על פי התורה שעל פיה פועל המטפל הספציפי.
         גם אני חושבת שהפסיכולוגיה היא סוג של אמונה, או מה שאני קוראת לו, דרך חיים, במובן שאדם צריך להאמין שהכרות עם עצמו, שסקרנות לגבי מניעים שלו, שהתבוננות פנימית, תביא לו תועלת. בהעדר האמונה הזו, אין טעם במה שקוראים טיפול דינמי. וגם כאן אני מדלגת על כל עניין הביהביוריזם, ואפילו על כל מיני תורות קוגניטיביות, מחוסר עניין לעניין.
         בתור מאמינה, אני רואה את האמת הזאת שלי בחיי היום יום בכל מקום. אבל אני ערה לזה, שההסבר שאני נותנת הוא על פי תורת החיים הזאת. ויש הסברים חליפיים, ואפשר להאמין גם במקריות מוחלטת (במקרה ילדים שהכו אותם גם מכים בסבירות גבוהה את ילדיהם, נניח), שאפשר להאמין בסוג של דטרמיניזם שעל פיו השינוי לא אפשרי, ואפשר עוד ועוד.
         ההבדל המאד מהותי בין האמונה שלי, ובין האמונה בידעונים, הוא, כמו שנדמה לי אמר כבר בועז, במיקום של האחריות על ההתרחשויות בחיים. אני מאמינה שאני אחראית, ואני אגרום לשינוי, ואני אעשה את האושר של עצמי. בהליכה לידעונית כל שהיא, אני מניחה את האחריות במקום חיצוני לי. משהו כבר קבע מה יהיה. מישהו יוכל לספר לי על זה. ממילא, עצם ההליכה שלי לידעונית כבר נקבעה במקום כלשהו. מישהו יכול היה לראות אותה בקפה של אתמול או בקלפים של שלשום. מי אני ומה אני בתוך מערכת כזאת שכל כולה נתונה כבר.
         הליכה לכל סוגי הידעוניות, מקורה בתחושה של מצוקה. כשמישהי הולכת לאסטרולוג כי קיבלה מתנה ליום ההולדת, היא יכולה באמת לראות בזה חוויה משעשעת ותו לא. אבל זו שהולכת לקוראת בקפה כי יש לה התקף חרדה, מצבה שונה לחלוטין. ומה שאני רואה בכתבה, הוא לא ציניות לגבי אלה שנוהגים ככה, שמוכנים לקבל עידוד רגעי ובלבד שלא יצטרכו לראות מקורות של בעיה בתוך עצמם (וכן, זה עולם המושגים שלי שמתערב לי במשפט), אלא פסיחה על שני סעיפים – מחד, על מנת לקבל עידוד כלשהו מפעולה מסוג כזה הכרחי להאמין שהוא יעיל. מאידך – גם ההיסטוריה האישית (עובדות, עובדות, נו) וגם עולם המושגים החיצוני, הערכי, התגובות מהסביבה (כמו שאפשר לראות כאן לא רע) עומדים בניגוד לאמונה הזאת.
         המצוקה לא באמת נפתרת כשבקפה נראה העתיד הורוד. היא שם. והרצון להיות יכול לקבל עוד מהתמיכה הרגעית הזאת נותר בעינו. ואז מתעורר צורך באיזו תמיכה חיצונית, במישהו נוסף שיגיד, גם אני הייתי שם. גם אני חשבתי שזה יעזור לי. גם אני נפלתי, או לחילופין, תראי תראי, לי זה דווקא עזר.
         הציניות היא רק כלי מתעתע. הנה, אני יודעת שזה לא עוזר, ובכל זאת אני עושה את זה שוב ושוב. אפשר לחשוב על זה כמו על, סתם דוגמא, התמכרות לחיבור לרשת. אפשר לדעת שזה לא טוב להיות מכור, אפשר לראות את היתרונות המקומיים שהשימוש ברשת בכל זאת נותן, ואפשר במקביל לאלה לחפש את המכורים האחרים שיגידו במקהלה, כן, כמה זה אדיוטי לפתוח את הפורום של בננות שש פעמים ביום. מה כבר יכול לקרות שם. הו, כמה אנחנו מצחיקים. ולהנות מהביחדנס של הפסיכיות.
         אני מאמינה שלכולם יש איזה אמונה שמנחה אותם כשהם בוחרים את הפתרונות שלהם. אפשר לקרוא לה דרך חיים. אפשר לחשוב שהיא מתישבת יותר או פחות טוב עם הרציונליות. אפשר לחשוב שהיא יעילה יותר או פחות לאושר. אבל לקום ולעמוד ולצעוק במקהלה, אתם משוגעים, בעולם המושגים שלי, לפחות, זה סוג של הגנה.
         כל מה שאני יכולה להגיד זה, לדעתי, להסתכל על הקושי יותר טוב מלטאטא אותו לתוך כוס קפה. ולהגיד, אני עושה משהו שאני יודעת שהוא לא יעיל לי, יותר טוב מלצחוק על כל מי שעושה כמוני. וגם מביא תגובות פחות מתלהמות. ככה, פחות או יותר.

        • ד"ר אברהם מיכלסון

         מומחים אינם טוענים שפסיכואנליזה אינה שווה. והניתוח של בועז כהן מדוייק ביותר.

         • סלינה

          באמת?
          והינה, אפנה אותך למחקרו של הפיסיקאי (ולא רק) מארי גל מן, שהיה ידיד טוב מאוד של חוקר הפסיכואנליזה ג'ון ורטנס מאונ' ג'ון הופקינס בארה"ב את דבר המומחים שהגדרת את כבודם הרב למדע הפסיכואנליזה:" פסיכולוגים רבים גורסים כי התהליכים הלא מודעים הינם חסרי חשיבות או קשים מדי למחקר או שניהם.,וכי הפסיכואנליזה היא עיסוק מטופש שאינו ראוי לתשומת לב רצינית. האנלטיקנים טענו כי תחום זה זקוק, במידת הצורך, לשינוי ניכר בייחסו לחשיבות וקלטלוג חויות הלא נודע. עד כה המצב הוא ניחוש פרוע על פי מסקנות רעועות".
          מתוך הספר :
          the jaguar and the quark by mary gal man
          not by chance- jhon vortens

          • היא רק דרך אחת, שמרנית וקיצונית, של טיפול.
           לזה מתייחס הנאמר.

          • ד"ר אברהם מיכלסון

           יקירתי, יש מחקרים מתועדים שמוכיחים את יעילותן של הסיגריות במניעת סרטן הריאות…
           יש חוקרים שטוענים שהשואה לא היתה ולא נבראה.
           יש "מומחים" הטוענים שהכאה אינה יוצרת טראומות אלא מלמדת את הילד להתמודד עם תיסכולים.

      • גרשון

       פסיכולוגיה היא לא מדע מדוייק, אין ספק. אבל גם בפסיכולוגיה (ובענפיה השונים) נהוג לבדוק כל מיני תאוריות. נכון שהכלים לבדוק את התאוריות האלה הם סטאטיסטיים, אבל הם כלים לבדיקה. כל סטודנט תואר ראשון לפסיכולוגיה עושה לפחות קורס אחד ב"שיטות מחקר", כדי ללמוד איך אפשר להסיק מסקנות מניסוי.

       שיטות הטיפול בפסיכולוגיה מתבססות על שנים של מחקר (מתקרבים כבר למאה חמישים שנה, לא?), של ניסוי וטעיה. איזה ניסוי ואזו טעיה יש בדיוק באסטרולוגיה? קוראת בכף היד מנסה ללמוד מהטעויות שלה?

       מי שהולך לפותחת בטארוט, שיהנה. מי שמבסס החלטות בחיים שלו על מה שהיא אומרת, זה אדם שאני לא רוצה קשר איתו. אני לא אהיה חבר שלו כי לדעתי הוא טיפש, ואני לא רוצה שום קשר עיסקי איתו כי הוא בלתי צפוי.

       • אההמממ
        מאה חמישים שנה הן לא של מחקרים. אני לא יודעת כמה בדיוק כן, אבל בטח לא מההתחלה של ההתחלה. מצד שני, אסטרולוגיה יכולה גם כן לטעון להמון המון זמן ניסיון.
        וגם כן, הקשר בין המחקרים ובין שיטות הטיפול שבשימוש, במיוחד מה שלא בהביוריזם, הוא ככה, חלקי. אני לא אומרת לא קיים. אבל לא לגמרי צמוד גם כן.
        ועוד יותר מזה, גם אדם שלוקח את הטרפיסט שלו, ומקבל ממנו צווים וניבויים, ומתנהג לפי מה שההוא אומר לו להתנהג הוא באיזה בעיה ואולי לא מומלץ לעשות איתו עסקים.
        וכל כך הרבה שיטות טיפול. וכל כך הרבה דברים שקשה לקבוע לגביהם הצלחה או כשלון.
        יש הבדל גדול גם אני חושבת, אבל לא נראה לי שזה בדיוק המקום שלו.

        • גרשון

         לאסטרולוגים יש המון ניסיון? נכון שלפני אלפיים עד שלושת אלפים שנה בערך האסטרולוגיות השונות הלכו והתגבשו לכדי אסטרולוגיה אחת בגלל שאסטרולוגים הסתובבו להם בעולם ולימדו אחד את השני. שם בערך זה נעצר.

         היום, איזה אסטרולוג עושה ניסוי? מפרסם מחקר? _משהו_? זה בדיוק ההבדל בין מדע (לאו דווקא מדויק) לבין גיבוב של הבטחות שיכול להיות אפילו מסוכן. במקרה של אסטרולוגיה, ספציפית, אלה גם הבטחות מטופשות ולא הגיוניות.

         אבל, בעצם, אני חושב שמוצא חן בעיני ההסבר האבולוציוני לאסטרולוגיה.

         • ופסיכולוגיה כל כך מופרכת בעיני שאני מוצאת את עצמי מנסחת משפטים ונגעלת מהם.
          זה לא דומה בכלל.
          רק דומה הצורך של אנשים בעזרה.
          סוג העזרה הוא משהו שונה לגמרי.
          אתה רוצה להגיד שזה בגלל שהפסיכולוגיה היא מדע? יאללה בסדר. שיהיה.

          • סלינה

           אוי פסיכואנליזה…..
           הממ…זכורים לי אי אילו שיעורים בנושא, אבל חיבה רבה? מעולם לא.
           מה שניסיתי לאמר, הוא שמידת הדיוק והביסוס המדעי של הפסיכואנליזה, לדעת חוקרים רבים(אשתמש במושג הנוראי הזה על אף סלידתי ממנו) אינה שונה בהרבה, שונה, אבל שוב- לא בהרבה, מצורת הניבוי של מספר מעלים באוב, שאיליהם אני חשה שום דבר בערך, ואישית לא מאמינה ביכולת נבואותיהם, שכן מאז התקרית בספר שמואל בו ניבאה בעלת האוב במדויק את מותם של שאול ובניו בשדה הקרב, עוד לא נירשם הישג נבואי שכזה ל"מדע" זה.

           פסיכולוגיה? מדע מדויק? הממ..כל אחד באמונתו יחיה.
           אבל מהו מדע טוב? האם אינו מדע שמתבסס על מספר מסויים של הנחות יסוד, בעל יכולת לאמר ולהסביר אי אילו מאורעות, לנבא הסתברויות למאורעות או מאורעות על פי חוקים אילו?
           ומה עושה הפסיכולוגיה? היא מנסה לעשות את אותו הדבר למושג- אדם. היא בעצם מנסה לכמת אותו למודל פיסיקלי כימי כלשהו. האם זה נכון? לא לפי דעת רבים.

           אגב, הספר השלישי של הארי פוטר- משובח מאין כמוהו. רוצו לחנויות עוד היום!!
           🙂

      • לא. אני לא מאמין בדטרמניזם. אין לי מושג מהיכן שאבת את זה.. להיפך הייתה לי הערה לגבי "הכל צפוי והרשות נתונה" שבעיניי זה דבר מופרך…
       אבל, מי שחוק הסתירה, לא עבר את ספו יכול לקבל את זה. וכמובן שסופרפוזיציה היא הדוגמא הקלאסית ל"איך אלוהים משחק בקוביות" מצד אחד ואיך מתקיים מצב של כן ולא בעת ובעונה אחת. כן, השניות הזו, יחד עם העובדה שתודעה צופה קובעת את המציאות, אינה שפוטה. לא פלא שכל מי שמצוי במזרח קפץ על המציאה הזו שבקצה מערב.

       בכל אופן אני לא מאמין בדטרמניזם. אני בהחלט לא מצליח לתת לעצמי או למישהו אחר דו"ח רציני על מצב היקום. אני ער לעובדה שיש בעייה ביחסים גוף-נפש ולא ברור י איך ניתןן ליישב בין מוניזם מטריאלי לתודעה עצמית. אני ער לסתירות הפנימיות ולא מצליח באמת ל"דעת" משהו על העולם.

       אבל..

       אני חי, המדע שלי הוא מדע. והעובדה שמכניקת קוואנטים עובדת אינה גורמת לי לחשוב שכל קפה הוא פרקטל פרטי של חיי. אני לא חושב שהעובדה שלא הוכח אחרת, ושלאנשים יש צרכים היא סיבה מספיק טוב לבסס עליה משהו.

       כל אדם בר דעת יעלה על מטוס שלפתע טס לשמיים כמו ציפור – כי מישהו חישב נכון את הכוחות שפועלים (פיזיקה!!!)
       אדם נורמלי לא יקפוץ ממגדל עזריאלי גם אם 1,000 פותחים בקפה ובטארוט המרוניות האופייניות, יאמרו לו שדבר לא יקרה לו שכן הוא אמור לחיות עוד 17 שנים ולהביא שני בנים זכרים למרות שהוא רווק עתה. נכון? נכון!

       איי רסט מיי קייס.

    • זה שנותן למצוץ

     באו החבר'ה, דפקו על הדלת באמצע שאני מקבל מציצה, צרחו בהתרגשות "בויאנה, הפרחח כותב על מיתולוגיה יוונית, תחזור. תחזור ל'בננות'"
     אז אמרתי לגברת: צ'מעי, מותק, אני תיכף חוזר ונותן לך שוב למצוץ. המומחיות שלי, עם כל הכבוד למדעי האוראלי, היא בתחום המיתולוגיה היוונית, כן?"

     פרחחיניו שלי, אתה זקוק לאיזו קירקה, אמנית הפיתוי שאפילו אודיסאוס לא עמד בפניה (אלא העמיד שוב ושוב מול פניה). קירקה, בתו של הליוס, אותה אלה מכשפת, כל כך אהבה את כישורי המיטה של אודיסאוס, שלא רק ילדה לו שלושה בנים – אלא גם העניקה לו צידה רבה לדרך ועצות טובות (אודיסאה, פרק 10 – למי שרוצה לקרוא את הסיפור המלא)

     שבת שלום לכולם. חייב לחזור.
     יהודיה שוכבת ומחכה

     • אכן היא כרעה לפניו, ואכן כיבדה את יצועו במשך שנה שלמה. הו קירקה בת הליוס…
      רק שקצת לפני היא איך לומר… הפכה את החבר'ה לחזירים, אפעס?
      וגם, אסור לשכוח שאודיסאוס קצת פחד, ורק הרמס בתבונתו היה זה שהסביר לו מה ואיך והדריך אותו במשכבי אלות… כן?
      ואודיסאוס שביע אותה השבע היטב שלא תחמוד את כלי זינו, זה שאותו לא שמר למען טוות הצמר הפרטית שלו….
      אבל לזכותה ייאמר שהסבירה לו יך להגיע אל פרספונה ולא לחשוש שמה ידידנו העיוור מן השאול אינו זוכר.. אה?

      טוב, בסדר, תבוא קירקה ותכרע….

 11. עובר אורח

  שלום לכן אהובות צעירות.
  במשעולי חיי ראיתי כמה דברים. הגעתי לפינות שלימדוני הרבה דברים, בעיקר על עצמי. המסקנה הגדולה שגיליתי היתה: כל מה שקרה לי וכל שעתיד לבוא לי הוא תוצאה של מעשי או מחדלי. אף אחד לא יעשה עבורי את עבודת חיי, ואין מי שינבא.
  אבל:
  במאוחר, אבל עדיין בזמן, גיליתי את הסובלנות. מלת מפתח בחיינו. גיליתי שיום יום אני צריך להתגבר על הבחילה, על המיאוס, על הזלזול ועל ההתנשאות שקיימת בי ומרימה ראש בכל פעם שאני שומע, רואה, או נתקל בדברי הבל. הסובלנות הזו אומרת לי להלחם בעצמי ולקבל כל אחד כפי שהוא. ואין בין קבלה לבין כיבוד שום דבר. מי אני שאפגע באושר התמים של מי שיצא מידעונית , רב, מנהיג או אפילו חוקר בכיר באוניברסיטה?
  לפעמים מקנא אני בשביעות הרצון העצמית של האינטליגנטים המהגגים באתר זה, שעליו יש לי רק מלים טובות. אינטליגנטים אלה שממרום שבתם יודעים להיות נחמדים למי שמסכים איתם. איזה כייף להם: הם אפילו מנויים על עיתון הארץ, מלח הארץ. מי שמכם?
  בקיצור, תנו לכולם לחיות. תהיו קצת בני אדם.

  • יפעה

   ערבו לי מאוד. כלכך נכון.

  • מה אומר…
   אם היתי מגיבה כאן לפני עובר אורח הייתי עושה טעות קשה. האיש כתמיד יודע להגיח מפינתו לזרוק את התובנה היומית שלו, לקלוע וללכת.

   לפני הכל, אני רוצה באמת להגיד תודה לכל העשרות שטרחו ושלחו לי מייל אישי עם עידודים וחוויות אישיות.. כמו שכבר אמרתי לכל אחד מכם בנפרד, אין צורך לעודד.. אני כבר מעודדת מספיק מכל אותן תגובות של יפי הנפש שמשוכנעים שהדרך שלהם היא הדרך הנכונה ועם כל הליברליות והפלורליזם שלהם לא מסוגלים לקבל דיעה טיפה שונה ולא מסוגלים להתסתכל על התמונה בכללותה.

   אמרו כבר קודם לפני סלינה ורותם משהו בסגנון "לא שמתם לב אבל הכותבת כתבה מתוך הזדהות צינית" אבל יקירותיי סלינה ורותם, זה לא מפתיע שהם לא שמו לב כי כל אחד כאן כתב ממגדל השן הגבוה, הנכון, המדוייק והצודק שלו ואם הייתי כמותם אז הייתי משתלחת בהם בחזרה, אבל אני שמאמינה שלכל אחד הדרך שלו, ואני שקוראת בין השורות של מי שכותב כאן יכולה להגיד שליבי ליבי על אותם מלעיזים… אגב.. טארוט או לא טארוט בפסקה האחרונה במאמר הכנתי את התשובה לכל אלה שידעתי שינסו להכנס בי חזק, הם פשוט לא שמו לב שוב. למה?
   כי הדעה שלהם היא החשובה, הם לא יטרחו לקרוא ולהתייחס לנאמר, אלה ישתמשו בו כקטליזטור להעברת האמת האישית שלהם. שיבושם להם.

   דבר אחד מוזר ומעניין כאחד… בהתחלה עוד היו לארה וזיו ומיטל שפתחו את ליבם וזרקו איזו הערה בנושא, הערה מניסיון אישי על החוויה הפרטית שלהם, אבל ברגע שנכנסה הכוחניות והשטלתנות, הם נבלעו כאילו פערה האדמה את פיה, וחבל.

   מי שרוצה להמשיך ולקבור את הראש בחול בנוגע לעניין עצמו מוזמן, אבל מה לעשות והמציאות כמו תמיד שונה בתכלית… לא כל מי שמתעניין במיסטיקה הוא חולה נפש עויין, לא כל מי שמגיעה לפותחת בטארוט עושה את זה רק בגלל גברים מנייאקים כמו שכתב כאן מישהו, לא כל מי שמגיע לפותחת בטארוט הן רק נשים, אי אפשר לחלק סוצילוגית וסוציואקונומית את הציבור שמחליט לפקוד את הידעונים למיניהם, אי אפשר להגיד שזה דבר בזוי.

   מי מכם לא הולך תדיר לפסיכולוג או לפחות "מכיר" משהו שעושה כן? ישנם אנשים שפסיכולוג אצלם הוא דבר שבשגרה, כמו לצחצח שיניים כשקמים בבוקר, הכמה מאות שקלים בשבוע זה יותר טוב? התלות שלהם בו יותר מוצלחת רק כי לו יש דיפלומה ולכאורה הוא מעוגן יותר במחשבה שלנו?

   גיב מי אברייק, לכל אחד ואחת הדרך שלו ושלה, כל אחד ואחת עושים את מה שטוב בעינייהם וכל עוד זה לא פוגע בצד השני אזי שאין בעיה.

   כל דבר כל עוד הוא נעשה במידה וגורם אושר לעושה אותו מקובל עליי, יש מי שמתאים להם פעם בשבוע לשבת אצל פסיכולוג ורק לשמוע אאממ, יש מי שמתאים להם ללכת לטיפול חוויה מתקנת ולנסות לתקשר עם האני הפנימי שלהם, יש מי שתפילה לאלוהים עושה להם טוב ויש מי שנהנים ללכת לפותחת בטארוט או בקפה. כתבתי כאן פעם, לפני כמה שבועות לג'סיקה, שבעיני תלות, כל תלות היא בעיתית, השאלה היא מי קובע מה היא תלות ויותר מכך, מי שם אתכם לחשוב שאתם יכולים לקבוע.

   ובנימה אופטימית זו אסיים ורק אאחל לכולכם להוציא בפריסה את קלף השוטה… הקלף הזה למי שניסה להמעיט כאן בערכו, אומר שמי שבחר בו, האפשרויות בפניו פתוחות, הרשות נתונה, הוא נותן עידוד ותמיכה למי שבוחרים לקבל את העידוד והתמיכה שלהם מהטארוט. ומי שלא, שילך לחפש עידוד ותמיכה במקום אחר. גם זה בסדר.

   • פעם קיבלתי מתנה
    ללכת לאסטרולוג שגם קורא בקלפים
    ואולי עוד דברים וכישופים,
    הייתי מאוד סקפטית ביחס לזה
    כמעט הכריחו אותי לגרור את עצמי אליו –
    מתנה וזה.
    לא הפכתי למאמינה בזה,
    החוויה הזאת לא חזרה על עצמה,
    ולא שיניתי את מנהגי בעקבות הדברים שהוא אמר לי
    אבל –
    זאת היתה חוויה משעשעת להפליא,
    משעשעת וזכורה לטוב.
    לא כל החוויות שלנו בחיים חייבות להיות
    רציונליות.
    גם סקס זה לא ממש דבר רציונלי.
    אני גם קוראת את מדור האסטרולוגיה בעיתון לפעמים,
    ולפעמים לא מתאים לי מה שכתוב,
    אז אני קוראת מזל אחר.
    אבל להסיק מנושא כתיבתו של אדם, על כישורי הכתיבה שלו ?
    מאוד רציונלי.

    • בועז כהן

     סקס, אכן, לא מגיע ממחוזות ההגיון. וטוב שכך.
     אבל מה לזה ולפיסקה האחרונה שכתבת? לא הבנתי. סליחה. אני אשמח אם תסבירי.

     • א. היה כאן בתגובות שיר הלל לרציונליות. זאת נראית לי תגובת נגד לפחד הנורא שלנו מש"ס ואלוהים (זה מוזר, הרי אם חושבים שאין אלוהים, איך זה שמפחדים ממנו כל כך ?). אני חושבת שיש מקום בחיים שלי גם לרציונליות וגם לאמוציונליות.
      ב. בגלל שהכתבה הרגיזה הרבה אנשים, הם בחרו להשתלח בכותבת ובסגנון הכתיבה שלה. זה די ברור שאם היא היתה כותבת שיר הלל למדע ולהגיון, היו מהללים אותה בחזרה וכותבים לה דברי שבח על אופן כתיבתה.

      • Mia, i mean Maya, emotional is not the opposite of rational. You can be rational and emotional (most women are, while men have different emotions, like cursing the referee at a soccer game). The opposite of rational is irrationl, when you go to a tarot card reader or to an astrologist, you are irrational. These people just make up stuff, and tell you what you want to hear, it's business that's based on naivety.Of course, all these CHACHIMIM who give you KAMEOT are also running a business

      • בועז כהן

       שנתיים למדתי אצל הרב ישראל מיטלמן. זה לא הפך אותי לדוס. אפילו לא לשומר מצוות. אני לא פוחד מאלוהים. אני מתעניין ברוחניות. אני מאמין גדול בכוחה של נפש האדם לרפא דברים, ואפילו ליצור אפשרויות.
       אבל אין שום קשר בין כל זה לבין יכולתי להפריד בין הבלים גמורים וחסידים שוטים – לבין אלוהים. האם אלוהים שייך לכאן? לא. הוא לא. ממש כפי שלמדתי אצל הרב ישראל מיטלמן, איש צדיק באמת שתורם מזמנו ל"עזר מציון" – נוצר פער מסליד וחמור בין הדת היהודית לבין הפוליטיקה של הדת היהודית.
       יהודי שמאמין באלוהים, לא יכול להאמין באסטרולוגיה, בטארוט, בקוראת בקפה, בפותחת בקלפים וגם לא – שימי לב – גם לא בקמעות של הרב כדורי. מאז שנחרב בית המקדש ניתנה הנבואה לילדים ושוטים. משום מה המשפט הזה נשתכח בהמולת הידעונים והמכשפות שמסביב

       שלך
       בועז

       • אנונימה1

        יהודי שמאמין באלוהים, ומיישם את הקבלה הלכה למעשה מאמין לא רק באסטרולוגיה, אלא בכשפים וטקסים מוזרים (לחילונים) הרבה יותר.
        אם אני לא טועה הרב ברג פירסם כמה ספרים בהם ישנה התיחסות ספציפית לאסטרולוגיה. בקבלה משנת אלפיים נכנס עידן הדלי, ע"י הערך המיספרי של שמך יתגלו עובדות רבות (למי שמאמין כמובן) וכו' וכו'.

        נוצר פער מסליד וחמור בין הדת היהודית לבין הפוליטיקה של הדת היהודית –
        אמת. אם כי המכון לקבלה וגופים יהודיים-דתיים אחרים נמצאים מחוץ למשחק הפוליטי, אך עם זאת רואים באסטרולוגיה כלי חשוב.

      • מיה יקרה, החיים אינם רציונליים. האהבה לא, השירה לא, סקס זה משהו אחר בכלל.
       המדע, לעומת זאת, רציונלי.

       צריך וחובה להפריד בין המדע לחיים. החיים הם חיים והמדע מדע.

       הבעייה כאשר מנסים לחצות את הגבולות האלה. כלומר להפוך סמרטוט לחללית. הלכת לקורא בקפה, עניין פרטי שלך. האמנת בכך? נשאר עניין שלך.

       ברגע שאת מנסה לסדר את העולם של כולם ולזלזל במי שלא חפץ בכך, אז תצפי שיטיחו בך האחרים את דעתם.

   • גרשון

    אני לא בטוח שהתכוונת אלי (אני לא התייחסתי לכתבה עצמה בכלל), אבל אני בכל זאת אענה.

    את, יקירתי, פשוט טיפשה אם את חושבת שלקלף טארוט יש איזשהו קשר למציאות. אין קשר. אף פעם לא הראו כזה קשר, וגם אין שום סיבה הגיונית שיהיה קשר.

    את מין הסתם בחורה הגיונית בחיי היומיום. אם מישהו אומר לך "יש לי מכשיר שיאריך לך את השיער בעשרים סנטימטר בשתי דקות בלי תופעות לוואי,, רק תני לי 5000 שקל", את לא תלכי ותתני לו 5000 שקל (אם כן, אז יש לי מכשיר וגו'). אם מישהו אחר יבוא וינסה למכור לך את מחלף גלילות, גם לו תסרבי בנימוס.

    אז למה שבא מישהו ואומר לך "אם יוצא הקלף הזה יש לך המון אפשרויות פתוחות בפניך" את מאמינה לו?? ? זה אותו דבר! לכל הדברים האלה אין שום ביסוס במציאות, ואף שום סיבה הגיונית שיהיו נכונים, אבל שיקולים בסיסיים שאת מפעילה בכל תחומי החיים עפים מהחלון ברגע שמישהי שמה הילה של מיסתוריות מסביב למשהו.

    תסלחי לי, את בסדר? הרי באותה מידה של הצלחה את יכולה להחליט לנסוע ברמזור אדום ככה סתם, זה הגיוני באותה מידה. או אולי לנסות לרפא סרטן בלי ללכת לרופא כי הפותחת שלך טוענת שיש לך קארמה טובה (היה מקרה כזה לפני כמה זמן. אני לא זוכר אם בית-משפט הספיק להתערב בזמן או לא, כי החולה היה ילד וההורים שלו לא הסכימו לטפל בו).

    את, ידידתי, מתעלמת מהשכל הישר. בעברית קוראים לזה "טפשה". לא אישית לא אכפת שאת טפשה, אני רק מצטער שלא אני זה שלוקח ממך כסף.

    • מישהו

     גרשון,
     אתה מוכן לא להעליב את הכותבת?
     היא לא חייבת לך מאומה. אתה לא צריך לכנות אותה טיפשה.
     בעצם, אתה בכלל לא מכיר אותה.
     וגם אני לא מכיר אותה.
     אתה נשמע לי טיפוס מגעיל ומכוער שמעריץ את עצמו יותר מדי.
     כל אחד רשאי להאמין במה שבא לו.
     רק בגלל אנשים חסרי סובלנות כמוך – אנשים נהרגים על חוף הים בגלל כיסא
     או נרצחים על רקע חניה שמורה.
     אתה דוחה.

     • גרשון

      אני שמעתי מספיק מהכותבת כדי להסיק את המסקנה הזו שלי עליה.
      מכאן ועד רצח המרחק די גדול. אם הייתי מרביץ לכל מי שאני לא מעריך, לא היה לי זמן לאכול, ואני דווקא אוהב לאכול.
      כל אחד ללא ספק רשאי להאמין במה שבא לו, אבל אם הוא מאמין בשטויות, אני אגיד לו (או לה, במקרה זה) את דעתי עליו. וגם אתה רשאי לדעתך עלי, אני אאלץ לחיות עם זה.

      המממ… אם אני מעריץ את עצמי, זה אומר שגם אני נכנס לתחרות המעריצות?

 12. גרשון קח סיכון פרסם כאן את תאריך לידתך שעת לידה מדויקת (אפשר לברר בארכיון חדר לידה) מקום לידה. והסיכון הוא חשיפה של אשיותך בפני כל אך בקשה קטנה לא לפברק את הפרטים ואם אתה לא מעונין זה יתקבל בהבנה.

  • עזוב אותך משטויות זיו,
   וסליחה שאני לא סבלנית וסובלנית, אבל כבר נחשפנו כאן כבר מספיק לאישיותו, אתה לא חושב??

   • גרשון

    למרות שסבתא שלי טוענת שיש לי אישיות מצויינת, שצריך בכל בית.

   • סתם אחד

    קחי את הזיו שלך ויחד תקפצו במדמנה שלכם. מי את שתפתחי את הפה? כתבת, ששש. כתבת חרא, שששששש לשנה!
    את מעיזה לפגוע באחרים? את יודעת כמה חמלה היה בהם כשכתבו מקצת גנותך בלבד?? ??

  • גרשון

   אחרי שקראת כל כך הרבה דברים שאני כתבתי תנסה לתת לי ניתוח אישיות שמתבסס רק על התאריך לידה שלי ושעת הלידה שלי? זה יהיה מאד לא מפתיע כשתצליח.

   אני מוכן לתת לך פרטים של מישהו אחר, ואני אפילו מוכן לבדוק את התוצאה עליו ועל עוד עשרה אנשים, כדי לראות אם מה שכתבת מספיק מדויק, או שהוא כללי (הרי זה הטריק הגדול).

   תגיד לי שוב, בבקשה, מה אני אמור לקבל בתמורה לפרטים. ניתוח אישיות, או תחזית? אם זו תחזית, אני אתן לך את הפרטים שלי, אבל אבקש תחזית ל-1997, יהיה לי מאד קל לבדוק אם היא נכונה או לא אז (ועדיין אני אבדוק אותה גם על אנשים אחרים, כדי לפסול את אלמנט הכלליות).

 13. מי זאת ענת מרון?
  הסתכלתי במערכת – אין כלום.
  שאלתי חברים – גם כלום.
  מי זאת?
  מאיפה באה, לאן הולכת, וכמה שנים כבר איתנו?

 14. לא רציתי לכתוב מאמר. בטח לא עכשיו. אבל לאחר שבת סוערת ומסעירה, לאחר נחת רבה וגם קצת תוגה טובה, אני חש שאין לי עוד אלא לקחת על עצמי חוסר אחריות משווע ולכתוב.

  ראשית כמה דברים אישיים:

  גרשון בעיניי הוא אחד האנשים, בעלי חוש ההומור, הרגישים והיותר מצויינים שמסתובבים פה. מי שלא חש בזה, פשוט אינו בעל איכויות התבוננות טובות מספיק. (והוא גם צנון).
  כמה חבל שמי שלא הבינו אותו ענו לו וביישו בכך את עצמם, בסובלנות ואף בלעדיה.. נהייתה עלה תאנה חדש הסובלנות הזו פתאום.. מי שמה בכלל מי?

  ועתה לעניין:

  יש מאמר שכתב פעם קרל פופר. שם המאמר: "מדע – השערות והפרכות" במאמר הזה מבחין פופר בין תיאוריות מדעיות לבין דוגמות. ההבדל ביניהם מסביר פופר אינו באמיתותן אלא בתקפותן ויותר מכל במיתודה שלהן.

  תיאורייה מדעית בנויה כהלכה היא זו שניתן להציב לה מבחני הפרכה. כלומר: אם כך וכך יקרה, זה ימוטט את התיאוריה. להבדיל ממבני אישוש. מבחן אישוש הוא מבחן שבו מישהו אומר למשל: אם אני צופה שתפרוץ מלחמה והיא תפרוץ, סימן שאני צודק.
  ומה ההבדל?
  מבחן אישוש ניתן להנפיק אין סף ממנו ולהתאים כל תיאורייה אלי. למשל: אם הקלף מראה שאני תחתן עם אשה.. וזה יקרה. זה לא קשור לאמיתות התיאוריה.
  לעומת זאת מבחן הפרכה הוא כמו זה: אם אני טוען שמחר בשעה 14:00 ירד גשם כי יש לי כלים למדוד את זה אבל מחר בשעה 14:00 לא יורד גשם. הרי שהתיאוריה שלי הופרכה.

  ככל שתיאורייה מדעית עומדת בפני יותר מבחני הפרכה ככה היא תקפה יותר. לא אמיתית. תקפה. ומה ההבדל? למשל הפיזיקה הניוטונית עברה המון מבחני הפרכה, והצליחה, אבל היא לא אמיתית. עובדה, באה הפיזיקה האיינשטיינית והפריכה תחום מסויים בתוכה.
  תיאורייה מדעית אינה מצביעה על אמת היא רק מצביעה על דרך שלפיה היא נבחנה ועל קריטריונים שלפיהם מי שמחזיק בה מעדיף אותם.
  דוגמה לעומת זאת, אין לה מבחני הפרכה. כלומר, זה לא משנה מה יקרה, עדיין התוצאה תוסבר ל"אור" הדוגמה והעובדות הסותרות לא יגרמו להפרכתן.

  בכלל התיאוריות המדעיות נמצאים רק מדעי הטבע.
  כל השאר הן דוגמות. יש ויכוח גדול לגבי הפסיכולוגיה ועוד כמה מודלים בכלכלה וכיו"ב. אבל גם שם ככל הנראה, שפרט לאופי המחקר, לשיטות הבחינה ולעוד מספר גורמים חשובים מאד במיתודה, קשה לומר עליהם שהם מדע.

  מדע הוא רציונאלי – כלומר כל מי שמחזיק באותן עובדות חייב להגיע לאותה המסקנה. או שאחד מהשניים אינו אינטיליגנט.

  מדע האדם הוא ערכי – שניים יכולים להגיע למסקנה שונה, ולהיות אינטיליגנטים שניהם למרות שלשניהם יש אותה אינפורמציה. וזאת מכיוון שהם חלוקים בערכים שלהם.

  דת – כל דת – זו דוגמה. אסטרולוגיה זו דוגמה. מרקסיזם זו דוגמה. פסיכולוגיה קלינית זו דוגמה.
  ההבדל בין פסיכולוגיה לטארוט הוא בכמה תחומים:
  האחד שבפסיכולוגיה עוסקים מי שלמדו באופן מסודר, תחת השגחה ופיקוח, באמצעות שיטות מחקר בנויות כהלכה ועם בירור של כשלונות. מי שיפשל שם, יעוף.
  בטארוט, או קפה, לא צריך יותר מכוס קפה ורצון כלום.

  הבעייה עם טארוט וקפה ואסטרולוגיה היא בכמה תחומים:
  אחד, מי שעוסקים בזה הם שרלטנים שלא נדרשים לכלום כדי לעסוק בכך. אין שיטה, אין בחינה, אין פיקוח ואין ענישה או בירור. מי שהולך לעסוק בזה לא נדרש לא לכשרון ולא להשכלה.
  ואותם אלה, שכל שנשדרש מהם זה יחסי ציבור ורצון וכוס קפה מלוכלכת (או תוכנה שמסדרת את ה"מפה") ללא שום כחל וסרק קובעים עתידות של אנשים.
  אין שום מיתודה אחת שהצליחה לנבא על פי כל דבר שהוא איזה שהוא אירוע ספציפי בחיי אדם.
  אפשר לנבא סטייה של אור מפני כבידה של כוכב. אבל איש לא יכול לומר לי מה אעשה בעוד שבוע בשעה 16:30 ולהתחייב על כך בנפשו. למה הם לא יכולים? כי אני יכול לשנות את זה. כי כל נהג בכביש יכול לשנות את זה. ואם הייתי נהרג לפני שנים, לא היו לי ילדות. והעולם היה מתנהל בלעדיהן. וכל הטארוט וכל האסטרולוגים לא היו יכולים לעשות דבר וחצי דבר בנדון.

  אין, אבל ממש אין שום דרך לנבא את העתיד. אלא אם כן אתה מאמין בזה מראש ולא מוכן לבחון את זה. אלא אם כן, ממש כמו בדת, ממש כמו בכל הדתות, אתה מקבל מראש את האמת ללא סיג.

  אסטרולוגיה אינה שונה מדת. היא כמוה בדיוק. רק שבדתות השונות הוקדשו מאות אלפי שעות לימוד שיטתיות והצטברה בהן חוכמה רבה. ללא קשר לאל. ללא קשר לשום אל. באסטרולוגיה ובידעונויות האחרות גם זה לא קרה.

  אנשים יש צרכים שונים. הם רוצים לקוות לטוב, הם מעוניינים שירגיעו אותם, הם רוצים לחשוב שתפילה תפתור את הכל, הם מעוניינים להקל על קשייהם, הם מעוניינים להבין טוב יותר את העולם בכלים פשוטים, הם רוצים שיטפלו בהם, הם רוצים להאמין שהןם לא כאן במקרה אלא שיש דרך ויש כוונת מכוון. על הצורך הזה נולדו הדתות וגם השטויות האחרות.
  אם מישהי ששמה מרון הולכת לטארוט, זה עניינה. אם היא מעדיפה לבחור את מסלול חייה על פי זה, למה לא? זה עניינה הפרטי. כל זמן שהיא לא פוגעת באיש, זה בסדר.
  בעיניי זה אווילי, אני הייתי מנהל את חיי אחרת. אבל יתכן מאד שהדרך בה אני מנהל את חיי אווילית בעיניה.
  הדבר היחיד שטוב בדרך שלי, בקוד ההתנהגות שלי, זה שהוא שלי. בעיניי.

  אמהמה:
  כאשר מישהו מנסה להעביר מתחום חייו הפרטי לתחום הציבורי. כאשר מישהו מנסה להפוך את הקשקוש הזה (בעיניי זה קשקוש) לתרבות ולדרך חיים ציבורית או ל"אמת" או ל"מדע".
  כאן אני עומד ואומר בקול רם. עד כאן. כאן אני אלחם בך, כי אני לא רוצה לחיות כמוך. לך לידעוני שלך, תעשה אתו מה שאתה רוצה. בד' אמותיך ואמותיו. רק אל תשלח ידך אל הנער.

  ועוד דבר קטן: מכיוון שהכותבת הגיבה וזלזלה במגיבים אחרים, אין לי אלא לומר שבמומה פסלה.
  לפחות במומה.

  • סלינה

   מסכימה בלב שלם…עם הנאמר על ידיך.
   רק דבר קטן.נושא הניבוי.
   אינני בטוחה אם מה שאומר כרגע רלוונטי ממש לדיון בנושאי טארוט, מפני שכשאשת לחשים קוראת בקפה היא בוודאי לא משתמשת בתורות פיסיקליות ומתמטיות מתקדמות.אבל ניחא.
   על פי התיאוריה המודרנית ,ישנה אפשרות "ללכת לעתיד". כלומר..על ידי ויסות הזמנים, ישנה אפשרות בפוטנציה, בה "כל" העולם -נאמר יושבי כדו"ה,ממשיכים בשלהם, ואדם איקס נוסע לו שמח וטוב לב במהירות הרבה יותר קרובה למהירות האור מכפי שהם.
   כלומר, מבחינתו הוא הולך לעתיד.

   עתה, נניח שמישהו עושה דבר שכזה, רושם ומכניס נתונים עד כמה שאפשר לתוך מחשבו הנישא. עתה, הוא (נו נניח שהיו מסדרים את כל הממבו ג'מבו הטכני) קופץ לתוך חור תולעת וחוזר אחורה.עתה יש בידו ה-מון מידע לגבי התרחשויות שיקרו בעולם בעוד מספר X של שנים.
   האדם הולך לדוכן הטארוט שלו, ועל פי המידע במחשבו, מנבא ללקוח מסויים הבא אליו (נאמר שאסיפת המידע שלו הייתה שיטטית מאוד, הוא הלך ובירר בקופות החולים הגדולות אצל מספר רב מאוד של אנשים), מה יקרה לו מבחינה בריאותית.
   עכשיו, אני לא אומרת שהמצב שייקרה, אם יקרה, בו נוכל ל"שחק" בזמן, יהיה כמו שהצגתי. אני בטוחה בוודאות שנגלה מיני מניעות ושינויים במחוקים הקיימםי תוך התנסויות לוגיות ולא לוגיותשונות בנושא זה. אבל רק בפוטנציה, האם כאן תוכל הקוראת בקלפים להחזיק בטיעון טוב ולטעון, הקפה שלי לא שונה מהאיש והמחשב נישא שלו, והחור תולעת המתקפל שלו?

   אהה…אבל הינה, הוא "מדען"…הוא אפילו מחזיק משרה בברקלי..היחס משתנה הלא כן?
   בנוגע ל-חייה ותן לחיות. מה לעשות, אנישם אוהבים התערב, ולהשפיע. נו באמת..והרי איך אפשר שלא? להגיד חיו בריבוע החיים הצר שלכם ואל תתערבו בשליף ניראה לי טיעון שקשר בינו לבין יישום מציאותי הוא רחוק.

   ועוד דבר קטן בקשר לכותבת: לאור חצי הזלזול הבאמת לא ממש חכמים שנשלחו אליה כאן , אוסיף רק ואומר שאפשר קצת להבין אותה.

   • נו סליינה.. הרי בוודאי שזה שונה. ולמה זה שונה? כי האיש לא ינחש. כן, לכאורה אם הוא יצליח לנוע במהירות האור הזמן שלו ושלנו יהיה שונה. נכון. אם טכנולוגית וביולוגית זה היה ניתן להיעשות, הרי שניתן היה לדבר על תרגיל כזה. ובכל זאת, למה היינו מאמינים לו, או לפחות נותנים לו קרדיט כלשהו?
    מכיוון שהוא למד!!!
    מכיוון שהוא עבר מסלול מסויים
    מכיוון שאם הוא ידבר שטויות הוא ייזרק מהאוניברסיטה.
    מכיוון שהוא יסביר את דבריו במונחים של הייתי וראיתי.

    אם אותו מומחה ילך ויאמר את דבריו מתוך קפה, הוא ייזרק לאותו קיבינימאט.
    לא כי זה לא נכון, לא כי זה לא אמת. כי זה לא מבוסס ולא תקף. וכבר הסברתי שדוגמה יכולה להיות אמיתית ותיאוריה מדעית שקרית.
    זה לא היחס אל האמת, אלא היחס אל מי שאומר, אל הבסיס שיש בידיו לומר משהו.

    למשל:
    תשאלי אדם מן היישוב מה יש נאחרוי הכספת בבנק, הוא יגיד כסף
    תשאלי שיכור אולי הוא יגיד בלונדינית עירומה.

    והנה נפתח את הכספת וויינרמן במלוא הדרה תצעד עירומה החוצה.
    בשיכור צדק, אבל לא היה לו על מה להסתמך..

    :-))))))

    • סלינה

     נו בא-מת…
     אוי, ממש …איזו תשובה מתחמקת סלח לי על דבריי.
     והרי, מה שבאמת באמת נובע מהטיעון הקטן הזה שלי , הוא שההכרזה: "שטויות במיץ עגבניות, לנבא את העתיד?! לכי ומכרי מרכולתך בשכונה אחרת.." פשוט מראה על צורת חשיבה מבטלת.
     מי אני שאקבע, שתורות מזרח קדמוניות, שבמרכזן יש לפעמים איזהשהו רעיון ניבואי, והרי כרגע הצגתי לפניך את יישומו ה"מערבי", נכון פחות מהמידע האצור במחשבו של הנוסע המהיר?
     אך…אבל ייאמר…המדע לא טען איפהשהו שהדטרמיניזם הלך לעולמו?
     המ..יהמהמו הפיסיקאים..תנו לנו לבדוק עוד קצת את המודל שלנו, לא בטוח שהוא מתפקד ממש כפי שחשבנו.
     אשוב ואדגיש, כן, בוודאי, המסע בזמן לכשיפותח לא יהיה כל כך פשטני .
     כמו שבהווה לא ניתן בשום פנים ואופן לרשום את מצב כל המאורעות ברגע נתון..כלומר, אם נדבר על חלקיקים, אז פונקציית הגל שלהם (פונקציית הגל היא כמו תעודת הזהות הנילווית לכל חלקיק הקיים בעולם, על פי התיאוריות הפיסיקליות), לא תוכל בפירוש להינבא בצורה מדוייקת, כמובן. אבל, מאורעות גדולים ,על פי הניסוי המחשבתי הקטן שהצגתי למעלה (נלקח מהספר של ג'ון וילר: a journy to the mechanizm of the general relativity עמוד 75) דווקא כן.
     סתירה? וחצי!
     מה שניתן להסיק מכל הסבך הזה,הוא, שלמדע כרגע אין ייתרון משמעותי טוב ונכון יותר, עם הסתירות ותת הסתירות הפנימיות שלו, מלנזירים וחכמים,נאמר בחלקים רחוקים יותר של העולם, המבצעים את מחקרם על העולם בדרך שונה. למה, רק כי האדם המערבי שבנה לו מגדלי שן אוניברסיטאים החליט? מי אנחנו שנקבע כי ניבוי עתידות בצורה שהם רואים אותו הוא שטויות ?
     כמו שאתה אמרת, כדי להכיר נושא צריך לחקור אותו.

     שלא תהיה אי הבנה….אין לי שום אמפטיה וסימפטיה לכל אותם אנשים שעוברים קורס מהרי בחליבת כספים, ומזבלים את השכל. אבל לזלזל, בשם "המדע המודרני" הוא מעשה לא פחות מטופש.

     בעניין השיכור…חשבתי שויינרמן אאוט ומירב מיכאלי זה מה שהולך..בכלל, די עם הבלונדיניות, מיצינו! ברונטיות לשלטון!
     😉

     • ויינרמן, מעולם, אבל מעולם, לא הייתה הטעם שלי…. ולא רק בגלל הבלונד!!!

      אבל בואי נלך למחוזות אחרים:

      כאשר אני חושב על תיאורייה מדעית, אני בוחן אותה בדרך הבאה:
      כמה היא אלגנטית, כמה היא בעלת יכולת ניבוי, כמה היא מסבירה לי את העולם, כמה היא פשוטה, כמה היא יפה, מה היא דורשת משאר אמונותי וכיו"ב. כלומר: אני לא בוחן אם היא אמיתית. אלא מציב קריטריונים שחיצוניים לה. כמובן שבראשם עומד קריטריון שנקרא תקפות – או כמה נסיונות הפרכה רציניים היא עברה או ניתן לפחות להעיד בדרכה.
      ואז אני מאמץ את התיאורייה הזו. כי היא עדיפה העיניי על פני אחרות. לא כי היא נכונה.
      התיאוריה המדעית הזו, היא כמובן דטרמניסטית, למרות הבעיות שמציבה בפניה מכניקת הקוואנטים. (כן, אין אלוהים ולכן למשל הוא לא משחק בקוביות..)
      המדע (מדעי הטבע) הוא דטרמניסטי. ברור.
      כאשר אני מאמץ לעצמי קוד התנהגות חברתי (ערכים, מילה גסה) אני בוחר אותו על פי קריטריונים אחרים, למשל:
      האם הוא מוצא חן בעיניי, האם זה גורם לי לאושר, האם "בא" לי לחיות ככה וכיו"ב. הקוד האתי-ערכי שלי אינו דטרמניסטי כלל וכלל. יש בו רצון חופשי, ויש בו מוסר. ויש בו תמיהות גדולות. הוא נתון לשינויים הקשורים למצב הרוח שלי, להעדפתי בעת הזו, ללייבוביץ האחרון שפגשתי וגם לנכדתו.
      הקוד החברתי שלי אינו מוניסטי מטריאליסטי (למרות שהמדע כזה), אבל הוא גם לא מכיר נשמות. הוא לא מתפתה להאמין לאלה שמספרים על כל מיני כאלה שנסעו למחוזות האל, לבלילי הנשמות התוהות, הוא לא מאמין בדברים שדורשים ממנו משהו בכלל, אלא אם כן הוכיחו לו אותם לשביעות רצונו.

      לכן, כשאני קורא את קרול לואיס, אין לי ספק שאליס אמיתית היא, והחזרזיר הזה שלה, גם לי אין מה לעשות איתו אם הוא מתנהג כמו חזיר, וכשאני שומע את אמנון יצחק אני אפילו לא צוחק. אני לא חושש, אני רק מתעב אותו ומרחם על חסידיו. הוא מכוער.
      אני מאמין בפיות ולא מאמין בנשמות. אני מאמין בממלכות אבודות אבל לא בממלכת האל. אני מאמין בכל סיפור שיש בו קסם עד שהאור כבה.
      אבל אני לא מאמין במי שבא ברצינות לספר לי שהדרך לעבור בין העולמות היא עקיצת נחש ובכל זאת כשאני קורא את הנסיך הקטן, שוב ושוב, אני גם רואה שזה בעצם שנחש בריח שבלע פיל.

      אז אם יבוא אלי מישהו ויראה לי טכנולוגיה של מסע במהירות האור ויגיד לי, נסעתי וראיתי. אני אבחן את הטכנולוגיה, אני אבחן את הידע שלו, את ז שהוא הביא איתו ואדע(יש לומר מיד)אם הוא דובר אמת והעובדה שהוא מרצה בהרווארד לא תשנה דבר. (אולי יהיה לו יותר קל בזכות הרווארד לקבל מזמני).
      אם הוא יבוא אלי ויגיד לי קראתי בטארוט, אומר לו עיניי טרוטות ואשאל (כמו צנון, יש לציין):
      איך זה שאין לך מושג ירוק מה הם מספרי הלוטו של השבוע הבא?
      ואם הוא לא יענה לי אלא יסביר לי וימלמל על תולעים ונסיכות אני אזמין אותו לחג, כדי שיהיה במקום חם נעים ומוגן… הוא יוכל להשתתף בכתיבת אגדות לילדות שלי.

      אז האם ניתן לנסוע בזמן? לא. עד שיוכיחו לי אחרת!!!

      האם ניתן לדבר על זה? כן. עד שיוכיחו לי אחרת…..אבל בתנאי שזה יהיה מעניין!!!!!!!!!
      🙂

   • גרשון

    אם האיש עם חור התולעת יראה שהוא באמת יודע איזו מניה תעלה הכי הרבה, ומי יקח את הסופרבול, יהיה מאד קשה להתווכח איתו. ישימו אותו בחדר סגור, ישאלו אותו המון שאלות, ואם התשובות שלו יהיו נכונות מספיק, בסוף ישתכנעו (או שבסוף לא ידעו אם הוא חי או מת? אני תמיד מתבלבל בין הניסויים האלה).

    מתי בפעם האחרונה שמו פותחת בקלפים בחדר סגור ובדקו את מה שהיא אומרת? מתי פותחת בקלפים הסכימה לשבת בחדר סגור ולשים את כישוריה למבחן?

    ויש כמה שאלות הרבה יותר בסיסיות. למה פותחת בקלפים טורחת לקחת מכותבת המאמר 200 שקל לפגישה, ולא מבלה שלושה חודשים במסחר בבורסה ומתעשרת? אם כסף לא מעניין אותה, שלא תגבה עבור שירותיה. אם כסף כן מעניין אותה, היא יכולה להשיג אותו בכמויות.

    ואסטרולוגיה. בואי ניקח דוגמה ממש ממש פשוטה. האסטרולוג לא יוכל לנחש על-פי הנתונים שהוא קיבל את המין שלך (כי, מה לעשות, באותה דקה באותו מקום נולדים גם בנים וגם בנות). איך הוא יוכל לדעת דברים הרבה פחות בסיסיים (מה לעשות, יש שינויים פיזיים רבים הין נשים לגברים, כולל במבנה המוח. זו עובדה מאד בסיסית שמשפיעה על כל מהלך החיים, אפילו יותר מזה שמזל אריה בדיוק זרח כשנולדת).

    אבל, בקרוב נווכח שוב, אם זיו רק יסכים להרים את הכפפה, ולשים את הכסף שלו במקום שבו נמצא פיו (וואי, באנגלית זה נשמע הרבה פחות דוחה…).

    • זהו. זה כל הסיפור, ואם היית טורח באמת לקרוא ולא ישר לשפוך את דעתך ולמהר ולקטול פה כל אחד ואחת שנקרים בדרכך אולי היית שם לב שכותבת המאמר כתבה 300 ולא 200.
     אבל שוב.. אני לא לומדת, אמרו לי 2000 פעם ואני ממשיכה.. כגודל הציפיות כך גודל האכזבות.
     בתור אחד שמתיימר להציג את עצמו כחכם גדול אתה מתגלה כאחד רק עם פה גדול ולא יותר.

     כל מה שזיו הציע לך הוא להוסיף עוד משהו קטן למכלול הדברים שאתה יודע.

     לפעמים קטילה ושנאה נובעות פשוט מבורות.
     אז אולי לפני שאתה ממהר להציב פה ניסויים שכבר קיימו אחרים, אולי תמציא ניסוי חדש? אולי תלמד ככה קצת, בזמנך החופשי? אולי תפתח את הראש ותבין שלא כולם חושבים כמוך וזה בסדר? אולי תבין שלכל אחד הזכות לבחור מה לעשות עם חייו ועם תכולת ארנקו?

     ולכל האחרים שתהו על התדרדרות הכתבות באתר, קטונתי מלהגיב בשם המערכת אבל למרות הרמה המבישה של כיתבת המאמר הנוכחי, ולמרות הנושא המזוויע וחסר ההיגיון דווקא התפתח פה דיון לא רע בנושא… וזו בעצם המהות.
     לעורר אתכם לדבר (חבל רק שבאמצע יש צעקות).

     קלף החיזוי היומי שהוצאתי לעצמי שלשום, אתמול והיום דיבר על בעיות תקשורת, נו.. כנראה שהוא צדק….
     ולמי שלא הבין, גם פה עכשיו, היתה אירוניה ומעט ציניות..
     (ציניות לא תמיד צריכה להיות מצחיקה.. היא רק צריכה להיות ציניות)

     • אוי_וואי

      אוי וואי, כמה שאת טועה.

      הרמה של המאמר שלך נמוכה. נמוכה מאד וחריגה מאד, ביחס למתפרסם ב"בננות" ואפילו כשמעמידים ממול את המאמרים האחרים שלך.

      ציניות את אומרת, אבל את לא צינית. על מי את עובדת? את יעני צינית. את מאמינה וחצי. זו זכותך הלגיטימית כמובן….אבל כמה עצוב, את מאמינה בכך ומתביישת באמונתך.

      ועכשיו לעניין הדיון. הדיון התפתח למרות הכתבה שלך ולא בעקבותיה. הוא נסק לגבהים מסויימים רק מכיוון שג'ו, הפרחח, בועז, גרשון והלה נתנו לו את הכיוון הזה.
      לפני שהכותבים החליטו לנהל דיון על רמה. התגובות, היו בהתאם למאמר – ירודות, משעממות, נמוכות ובעיקר ראויות לדלות החומר.

      את פוגעת בעצמך עוד ועוד כשאת מנסה להתלהם מול גרשון. את לא ראוייה לו. את לא ראוייה. נקודה. את לכי ליציעים של בית"ר ותשדלי גם שם לא לבלוט לרעה.

      ובלשון "מתולוגית" – את פגע_סוס.

     • גרשון

      אני בכלל לא הגבתי על הכתבה שלך, אלא רק על התגובות. גם את חוות הדעת עליך חיוויתי רק אחרי שגילית את בורותך האמיתית.

      תגידי לי שניה. המשפט הזה "…ניסויים שכבר קיימו אחרים, למה שלא תמציא ניסוי חדש?", את חשבת לפני שכתבת אותו? למה שאני אמציא ניסוי מורכב אם כבר בניסוי פשוט האסטרולוגיה נכשלה כישלון מרהיב? ניסויים כאלה מוכיחים, ואני אחזור ואדגיש: _מוכיחים_, שהאסטרולוגיה לא עובדת, שהיא תיאוריה לא תקפה. למה אני צריך להמציא דרך חדשה להוכיח משהו שכבר הוכח? מה, אם אני אסביר לך בדרך מקורית ששתיים ועוד שתיים זה ארבע, זה ישנה משהו? לא, שתיים ועוד שתיים ישארו ארבע.

      זה בסדר שאנשים לא חושבים כמוני, אבל כשאנשים מאמינים בשטויות (ואסטרולוגיה, במעט הבדיקות שכבר עשו לה, היא ללא ספק שטויות), הם טיפשים. אם מישהו היה מנסה להסביר לך שוב ושוב שכדור הארץ שטוח (אמונה רווחת לפני כמה מאות שנים), לא היית חושבת שהוא טיפש? שהוא מתעלם מהעובדות הברורות שכדור הארץ _לא_ שטוח? זה בדיוק אותו דבר.

      ועכשיו לקלפי החיזוי היומיים. כאן, בגלל שמדובר בחיזוי, אפשר לארגן ניסוי הרבה יותר פשוט שיראה אם הקלפים עובדים או לא:

      – ספרי לי בבקשה כמה פעמים יתקשרו אלי מחר לפלאפון שלי.

      או לחילופין

      – כמה רמזורים אדומים אני אפגוש בדרך לעבודה?

      בבקשה, הרי לך ניסוי חדש. בצעי אותו, ספרי לי את התוצאות, אני אשווה לממצאים באותו יום ונראה. או שגם לך עובדות מפריעות?

      • יעל מלמד

       היי, גרשון. אתה מצחיק. אתה שנון. אתה נבון. והכי חשוב: אלגנטי. לא יורה מתחת לחגורה. אני אמשיך לעקוב בעניין אחר תגובותיך

       • גרשון

        גם לי יש מעריצה! איזה יופי! לא רק פרחח והמבתק, גם גרשון הצנון יש לו מעריצות!
        מצויין! 🙂

        תודה לך, למרות שאני חושב שבזה שקראתי לאנשים טיפשים, חציתי (בכוונה) את גבול הטעם הטוב.

      • סלינה

       גרשון, חביבי, האם נתת מבתך על הניסוי המחשבתי הקטן שהצעתי למעלה?
       אולי די לזלזל בקוראי הקלפים?
       האם ישבת ולמדת את תורות המזרח הבודהסטיות, הינדואיסטיות, ועוד, על בוריין במשך מספר שנים העולה על עשר? אני לא, ולכן לפחות אני לא מתיימרת לנפנף בידע שאין לי.
       אולי די עם המחשבה התבניתית הזו:רק השכל יכול לנו, כל השאר שטויות.
       יש עוד אפיקי חוכמה בעולם המדהים הנפלא ומהגוון שיש לנו. לא כולם עולים על אותו תדר בו חשיבתך עובדת. האם זה מסתכל? מ-אוד. האם זה נכון ללגלג על אפיקים אילו ? לא, לפני דעתי.
       בקשר לאסטרולוגיה,נכון, היא מתבססת לא על נסוי וטעייה, לא עובדת לפי סכימות חשיבתיות המוכרות לנו מתיאוריות שונות הנמצאות באקדמיה. היא עובדת אחרת. אני אפילו לא רומזת שהצורה בה היא עובדת נכונה, האמונות וההנחות יסוד שלה גם לטעמי רחוקים מהמציאות.
       אבל, מי יודע, אולי יתברר שיש שם חוכמה גדולה, רק לא עלינו על הצופן הנכון לפרש אותה.
       אז תאמר, על כל דבר אפשר להגיד אולי..
       אולי, אבל לשלול ככה את כל מה ש-מעבר, ניראה לי מעשה לא חכם במיוחד.
       אני נוטה לכבד אמונות של אחרים, גפ אם הן לא נראות לי-בשלב זה של חיי- כמתארות נכונה את המציאות כפי שהיא משתקפת אל יצורי האנוש המבתוננים, בני האדם.

       • גרשון

        מעולם לא אמרתי שרק מה שהוכח מדעית הוא נכון, וכל השאר שטויות. את רוב הדברים הנכונים המדע עוד לא הוכיח, זה לא הופך אותם ללא נכונים. אפילו לא אמרתי, שכל מה שלא נראה לי הגיוני הוא לא נכון (מכניקת הקוואנטים היא דוגמה מצויינת למשהו לא הגיוני שהוא דווקא כן נכון). למרות שכואב לי להגיד את זה, יש גם סוגיות שאנחנו מודעים לקיומן, ועדיין אין לנו דרך לבדוק אם הן נכונות או לא (קיומו של אלוהים, למשל).

        למרבה המזל, דווקא את ביצועיהם של אסטרולוגים, פותחים בקפה ומפרשים בטארוט אנחנו כן יכולים לבדוק. הצעתי פה שני מבחנים פשוטים, אחד לזיו האסטרולוג ואחד לענת המחברת. ביצוע שניהם היה נותן לנו אינדיקציה (במקרה של המבחן של זיו, אפילו אינדיקציה לא רעה) לגבי נכונות האמונות שלהם (במקרה של זיו, כמה מבחנים דומים כבר בוצעו, וזו כנראה הסיבה שהוא מתעקש להתעלם מהם).

        באופן כללי, להגיד שאי אפשר לבדוק משהו בצורה שכלתנית, זה כמו להגיד "במופלא ממך על תחקור". צריך לחקור. כמה שיותר. בכל נושא. כי אם לא נחקור, איך נדע?

     • כמו עופר נמרודי. כמו אריה דרעי. ככה את, ענת. נפלת חזק, כמו שכתב ג'ו, אבל במקום להודות בטעות ולשלם את המחיר – לפחות לשתוק, אלוהים!!! – את מעדיפה להמשיך ולהסתבך, וללכלך. זה דוחה ויותר מכל – לא חכם. לא משתלם. אם היית שותקת, היית יוצאת פצועה, אך לא גמורה, ויכולת לשקם את עצמך במאמר הבא. כרגע, את כמו דרעי ונמרודי. מאחורי סורגים שאת בעצמך הכנסת את עצמך מאחוריהם. וללא שום סיכוי לנקות את הכתם.

 15. גרשון לפני שמשמיצים משהו כדאי ללמוד אותו ואם אתה על באמת רוצה לבדוק תן את כתובת האיימל שלך ואני הסביר לך באופן אישי

  • גרשון

   הכתובת שלי מופיעה לכל דורש.
   והבדיקה שאני מציע היא מאד פשוטה. אם אתה מספק ניתוח אישיות, תקבל נתונים של עשרה אנשים (החלטתי שזה יבדוק יותר), תספק בתמורה ניתוח אישיות שלהם, ואני אתן להם ולקבוצת ביקורת של עוד עשרה אנשים לקרוא את כל הניתוחים, וכל אחד יצטרך להחליט מה הניתוח שלו.

   במידה ואתה מספק תחזית, הזן בבקשה למחשב שלך את התאריך "1997", וספק לי תחזית לעשרה אנשים לשנת 1998. שוב אתן לעשרים איש (מהם עשרה שאת הנתונים שלהם קיבלת) לקרוא, וכל אחד יצטרך לבחור את תיאור שנת 1998 שהכי מתאים לו.

   ניסוי מאד פשוט. לא ערכתי את החישוב המדוייק, אבל עשרים איש כנראה יספיקו אם התוצאות מובהקות (אסטרולוגיה נותנת תוצאות מדוייקות, או אסטרולוגיה לא מספקת שום אינפורמציה בכלל. התוצאה הקיצונית "אסטרולוגיה מבלבלת אנשים" לא סבירה, אבל אפשרית).

   אני רק חייב להזהיר אותך, מעט הניסויים הדומים שאני יודע שכבר נערכו, גילו, ללא יוצא מין הכלל, שהאנשים בוחרים ניתוחים בצורה אקראית, בלי קשר לאדם שעל פי הנתונים שלו נעשה הניתוח.

   ועכשיו שאלת מיליון בדולר – במידה והניסוי יראה שאכן הניתוח האסטרולוגי מכיל מידע על המנותח, אני אהיה מאד מוטרד מזה, וללא ספק פחות נחרץ (אתה תראה פה ניתוחים משוגעים של הסתברויות, האחזות בקשים, ובסופו של דבר, אם התוצאות יהיו לא מובהקות, ניסוי עם יותר אנשים, כדי להגיע למובהקות מספיקה. אם התוצאות יהיו מובהקות, אני אתנצל פה בפני כולם).

   האם, במידה והניסוי (כמו כל קודמיו) יראה שהאסטרולוגיה לא מספקת _שום_ מידע, אתה תודה שמדובר בשטויות ותתנצל _אתה_ בפני האנשים פה על זה שהטעת אותם בלי שום ביסוס?

   אתה יכול לשלוח לי תשובה באימייל, אבל יהיה זה אך הוגן שתפרסם אותה כאן.

   • יש! דו-קרב

    • יש כאן בלבול גדול.
     הקפה והקלפים הם רק "מדיום" (אמצעי)שמאפשר לפותח להתחבר ל-ישות, שד, רוח, הנשמה – בקיצור משהו עליון. האם יש "משהו עליון" שכזה, האם "הוא" יודע מה יהיה (ז.א. יש איזשהו סדר מתוכנן), והאם הפותח יכול לתקשר איתו.. לשאלות אילו לדעתי צריך לתת תשובה ולא לשאלה כמה שרלטנים יש בין המדיומים. גם לגבי אסטרולוגיה יש הטוענים שהמפה היא רק "מדיום" ובעצם הפענוח תלוי בכישורי האסטרולוג.
     ולתשובות …
     לא מתיימרת לדעת אבל, האם קראתם את "סת מדבר" ? "זמנים רב מימדיים" וכו'. אולי פה יש רמז לפתרון.

   • גרשון גרשון גרשון

    מה אתה מנהל ניסוי כל כך מבוקר ומורכב? זה הרבה יותר פשוט מזה..

    שיגיד לך מיסטר זיו, שני דברים כל שהם שאמורים לקרות השבוע. אבל בדיוק.

    לא כאילו "הדברים יתבהרו וילכו לצד הטוב למרות הירח האפל"

    אלא למשל: ביום חמישי בשעה 09:45 תתרחש תאונת דרכים במקום X וימות בה Y

    הוא כמובן לא יכול…. שים כספך ואני אקח משכנתא גם על ביתך ועל ביתה של שירלי היקרה.

    אתה יודע איך קוראים להתערבויות כאלה? סעיף הכנסה בלתי צפויה בתקציב!

    • גרשון

     קודם כל, הוא טוען שאסטרולוגיה היא לא כלי חיזוי, אלא כלי ניתוח. ככזה, היא לא מסוגלת לספר לי איזו מניה תעלה ב-10% מחר ובאיזה מחזור (עכשיו אני כבר יכול להשקיע במניות בשעה טובה ומוצלחת).

     חוץ מזה, זה עבד. הוא ראה את האמת בוהה לו בפנים, ונשבר כמו מיכאל שומאכר במסיבת עיתונאים. אני רק מקווה שההתקפלות שלו תשפיע לפחות על מישהו פה לפני הביקור הבא אצל אסטרולוג.

 16. לורין

  איש איש (ואישה) באמונתו יחיה.
  חלק גדול מהכותבים/מגיבים פה מאמינים מאד ב:
  1."כל מילה בסלע"
  2."חיוך"
  3."תובנה"
  וכו', מה משתמע מזה? שהפוסל, במומו פוסל, אז תירגעו וצאו לנפוש.
  נפנוף.

 17. גרשון תהיה כנה אם עצמך לך תלמד בצורה רצינית את הנושא ולא צריך לחשוש שיתברר שטעיתה אין מה להיפגע מבחינת אגו ואולי זה יפתח לך חשיבה שיש דברים שאנו לא יודעים עד שאנו לומדים ברצינות ובכנות עם עצמנו כי רק בבדיקה כנה על ידי לימוד אנו נוכחים מה אמיתי ומה שיקרי ולא תמיד מה שאנו חושבים רציונלית מתברר כנכון ושיהיה לך בהצלחה ואני לא היכנס איתך לוויכוח כי רק אתה ביושרך על ידי שתבדוק זאת תגלה אם האסטרולוגיה עובדת או לא. (האסטרולוגיה האמיתית לא נמצאת בעיתונים) ואתה לא צריך לעדכן אותי כי אני לא מחפש להיות צודק ואולי דברי יפתחו לך דרך נוספת להביט על החיים בהצלחה

  • גרשון

   אני הצעתי לך ניסוי הוגן, שיברר מי מבינינו צודק. פרחח הציע ניסוי הרבה יותר פשוט (אבל שלא יעבוד בגלל שאתה לא חוזה דברים, רק מנתח אותם). זו בדיוק הדרך שלי לבדוק אם אסטרולוגיה עובדת – לראות אם היא עובדת. זה יהיה הרבה יותר קצר מאשר ללכת וללמוד את כל הסודות, ואז לבצע את אותו ניסוי בדיוק. בוא נחסוך זמן, ונבצע אותו כבר עכשיו. אני סומך עליך שתשתמש רק באסטרולוגיה ולא בדרכים אחרות להשיג את ניתוח האישיות שאתה מבטיח להשיג.

   אתה מתחמק ממנו, ומסיבה מצויינת – אסטרולוגיה לא עובדת. אז נכון שלא הוכחתי שאסטרולוגיה לא עובדת, אבל כולם פה ראו שאתה לא מאמין בה מספיק כדי להעמיד אותה במבחן.

   כשתהיה מוכן להעמיד את אמונותיך במבחן המציאות, נדבר. עד אז, חבל לבזבז עליך זמן. לך תעבוד על אנשים טיפשים.

   שלום.

   • גרשון, כמעט שאין משפט שאמרת, שלא הסכמתי איתו. באמת. אלא, שיש משהו אחד, נוסף ובו קצת פיקששת.

    יכול להיות שאנשים יחזיקו באמונות שנחזות להיות טיפשיות, ובכל זאת הם לא טיפשים.
    זו אופצייה נפוצה למדי.

    אז יתכן שזיו לא טיפש, אלא שבקטע הזה הוא אפעס פספס בענק. או קיי?

    לא אמרתי כלום על ענת…. כי זו כבר ביזתה את עצמה עם מה שהיא כתבה לבועז. גועל נפש אחד גדול. לידו הטיפשות מתנה מהאל!!!

    • עובר אורח

     שלום לכן אהובות צעירות.
     ואו, איזה דיון רציני פתחתם פה, כזה דיון על דבר לא רציני ולא ממש חשוב? ממש מלחמה. מה שמלמד שמלחמות לא צריכות סיבות רציניות, הן רק צריכות אנשי מדון.

     • עוברת טורח

      על מי בדיוק אתה מתנשא?

      זה לא היית אתה עם ההשמצות הזולות על כל הפוליטקאים?
      ורגע, זה לא אתה שקראת את כל מה שכתבו אנשי המדון, על מדע ועל דוגמות?
      זה לא אתה שמתחיל בדרך המסורתית והפלצנית…אהובות וכאלה!

      חפש לך חיים שבהם מעניין ואין אנשי מדון

      • עובר אורח

       שלום לך.
       הוא אשר אמרתי.
       ומה לך כי תליני על "אהיבות צעירות". ממקומי כך אתן נראות לי. ובאשר לפוליטיקאים: רק על אלה שיכולים להגן על עצמם דיברתי. אני אף פעם לא גיבור על חלשים. ואם זו התנשאות אז שלום לך אהובה צעירה.

      • אנונימה1

       את באמת עוברת טורח.

      • אנונימה1

       'השמצות זולות על כל הפוליטיקאים'? קראתי את התגובה של עובר אורח לדליה איציק והיה בה מן האמת. יותר מזה היתה בתגובותו את דעתו האישית והלגיטימית.

 18. טוב די
  נראה לי שמיצנו את הנושא

 19. חברים, רק רציתי לפתוח לכם קצת את כיוון המחשבה בנושא אסטרולוגיה.
  אני אישית לא מתעסק בנושא בעיקר משום שאני אוהב הפתעות ולא רוצה להרוס לעצמי הפתעות עתידיות.
  מעבר לזה, במשך שנים הייתי סבור – מתוך הגיון שחשבתיו לבריא – שלא יכול להיות דבר וחצי דבר בעיסוק שכזה.
  כל זאת עד שהזדמן לי לשוחח עם אדם בעל אופקים רחבים מכפי שהורגלתי לראות.
  אם נחשוב לשניה בהיגיון, נוכל להסכים ששדות אלקטרומגנטיים מושפעים ממסלולי כוכבים, כמו גם התרחשויות רבות ביקומנו. אם נתבונן היטב בטבע נוכל לראות נטיות שונות אצל מיני זני צמחים שיכולות בקלות להיות מוסברות ע"י השפעות כאלה.
  מה לכל זה ולעתיד האישי שלנו, המושפע באופן כאוטי לחלוטין מכל פיפס הכי קטן לידנו? אמנם אני עדיין לא רוצה לדעת, אבל התפלאתי לשמוע על מחקרים מדעיים – על דרך התצפית, לא על דרך בניית תאוריה מסקראצ' – שחקרו סטטיסטיקה של מפות אסטרולוגיות ומהלכי חיים של בני אדם.
  אותו אדם סיפר לי על בחינה סטטיסטית כזאת שעשו לרישומי משרד הפנים בגרמניה ושבחנו נטיות כמו תחומי עיסוק, נטיות לבעיות בריאות מסויימות, תבניות מסויימות בדרך החיים על רקע נתוני המפות האסטרולוגיות.
  עד כמה שניתן להאמין למחקר שלא ראיתי – היה קשר חד משמעי.
  כיוון שאין לנו יכולת להפריך תאוריות כמו קיום אל או קיום חיים אחרים, אין לנו אלא להסתמך על תצפיות ובחינות סטטיסטיות שכאלה.
  מאז אני אישית כבר לא משמיץ אסטרולוגים – למעט אולי המתחזים שבעיתונים שמתיימרים להכליל בני מזלות שונים כשותפי גורל רק בגלל שותפות לחודש לידה.
  האסטרולוגיה היא תורה מדעית שלמה שהנחות היסוד שלה פשוט לא הוכחו עדיין – להבדיל מדת משה למשל שסותרת את עצמה על כל צעד ושעל ועל כן שוללת מעצמה את התואר "תורה", על אף שהנחות היסוד של קיום האל לא ניתנת להפרכה טוטאלית.
  והנה גלשנו… אז בינתיים הנה לינקים לכל המעוניינים (אני לא טרחתי לקרוא את רובם, מי שמתעניין באסטרולוגיה כמדע מוזמן):

  http://www.rosicrucian.com/ssa/ssaeng01.htm
  http://www.san.beck.org/Astro.html
  http://www.ping.be/jvwit/testingastrology.html
  http://home.wxs.nl/~skepsis/astrot.html
  http://www.skepsis.no/english/subject/astrology/studies.html

  • How can astrology be a science if it hasn't been proven yet?? i think all astrologers, tarot card readers, coffee grounds readers, and religious "holy men" are all fraudulent

   • ג'ורג'י, רק רציתי שתדע שכמה וכמה מהמשפטים היסודיים – ואני לא מדבר על אקסיומות שכביכול נועדו לקבל גושפנקה גם ללא הוכחה, אלא על משפטים שהיוו בסיס להוכחות רבות של יישומים ותילי תילים של תאוריה – של המתמטיקה, לא הוכחו עד התקופה האחרונה.
    בדיוק מאותה סיבה שבגינה אתה פוסל את כינוי האסטרולוגיה כ"מדע", כך רבים פסלו את המתמטיקה בגלל השימוש בכלים טרם שהוכחו.
    מה שהופך תיאוריה למדעית הוא השימוש בסט כללים מוגדר, ברור ושאינו סותר את עצמו.
    כך קיבלה גם תורת המשחקים – שהיא פיתוח של מתמטיקאים מהמאה ה-20 – גושפנקא כתורה מדעית, על אף שקשה למצוא קשר ממשי בין המסקנות שלה כפי שפותחו עד היום, לבין המציאות שלנו – ותורת המשחקים התחילה ואף המשיכה למעשה כבחינה של דילמות מהחיים ה"אמיתיות".
    אז לפני שאתה מגדיר מחדש את המינוח "מדע", שב וקרא קצת.
    ואפרופו תורת המשחקים – "דילמת האסיר ג'ון פון נוימן, תורת המשחקים וחידת הפצצה" מאת וויליאם פאונדסטון הוא ספר מומלץ בחום לכל.

    • Who are these people who rejected math?? Math is an exact science, while astrology is a forecast that is not based on facts.It has yet to be proved that a person's life is determined by the stars. Astrology is often vague, you make predictions that go into the distant future, and are hard to be proved right or wrong. Obviously, if you predict the next Prime Minister, and two people are running, you have a 50% chance of being right (I think last time prominent astrologers predicted BiBi to be the winner). Game Theory was accepted as part of math only when it was proved scientifically by John Von Neuman in the 1930s, until then it wasn't

     • מי היו אלה שדחו את המתמטיקה כמדע? רבים וטובים ביניהם אנשי דת פרימיטיביים כמו גם פילוסופים, אנשי מדע ואפילו מתמטיקאים. כולם חטאו כמוך בדעה קדומה.

      מלבד זאת, יפה שאתה מתעלם משאר הטיעונים, אבל לכל מקרה – אם אתה מסוגל לקרוא לפסיכולוגיה "מדע" הרי שגם אסטרולוגיה זכאית לתואר. שוב, אין הכוונה לשטויות השטחיות שמלעיטים אותך בהן כל הידעונים העממיים בתקשורת, רק לצורה המקצועית יותר של בניית מפות מדויקות ומורכבות. ברוב המקרים מקצוענים כאלה מאבחנים לא פחות טוב מפסיכולוגים. ולו רק בגלל שפסיכולוגים גם פועלים באפילה עובדתית.
      כמובן שבארץ אין יותר מידי מקצוענים כאלה ולך ולי בטח לא יצא לראות את הדוקטרינה המדוייקת שבה הם עושים שימוש.

    • גרשון

     המתמטיקה היא לא כמו שאר המדעים. אין בה ניסויים, אין בה תצפיות, אין בה תוצאות שמפריכות תיאוריה, יש בה רק הוכחות. מה שמוכיחים נכון, מה שמפריכים לא נכון, ומה שלא הצליחו להוכיח או להפריך לא ידוע. הכל נקי, פשוט וברור.

     תורת המשחקים היתה נכונה מהרגע הראשון שנאש חשב עליה והוכיח את המשפטים שלו על נקודות שיווי משקל. זה שהיא לא מתארת את המציאות זו בכלל לא בעיה. תורה מתמטית לא צריכה לתאר מציאות, היא רק צריכה להיות נכונה.

     תמיד מתמטיקאים ממציאים דברים, ולפעמים שהם טובים למשהו (מישהו דמיין שלמספרים מרוכבים יהיה שימוש בעולם האמיתי? שגיאומטריה דיפרנציאלית טובה למשהו?). היום זה גם עובד להיפך, פיזיקאים מגלים שהכלים המתמטיים שקיימים לא מספיק טובים, אז הם יושבים ומפתחים אותם, ואז משתמשים בהם שוב.

     אה, גם אין שום בעיה לבסס מערכת מתמטית מעל משפטים שלא הוכחו. קרא להם הנחות, וכל עוד הן לא סותרות אחת את השניה, תקבל מערכת חוקית למהדרין. זה בסדר גמור, וזה אפילו תרגיל מחשבתי נאה שלפעמים מביא להתפחויות מרתקות. הרי ממילא כשלוקחים תורה מתמטית ומנסים ליישם אותה במציאות, עושים בדיקות וניסויים רבים כדי לראות שהתאוריה (שים לב למעבר מתורה לתיאוריה) אכן מתאימה למציאות.

     מהבחינה הזו, מתמטיקה אכן שונה ממדעים מדוייקים אחרים. להגיד שכמו שאסטרולוגיה זה לא מדע מתמטיקה זה לא מדע, זו דמגוגיה זולה. אבל זה בסדר, אנחנו כבר רגילים.

     • הוא שאמרתי – אם אתה מסוגל לקרוא לפסיכולוגיה "מדע" אתה מחוייב בהתייחסות זהה לאסטרולוגיה.
      למקרה שלא הבנת, מה שאמרתי לגבי התייחסות של אנשי מדע למתמטיקה בתקופות עבר, לא רמז בשום צורה על ההתיחסות האישית שלי. אם תקרא קצת על ההיסטוריה של המתמטיקה, תגלה שבתקופות אחרות, לפני שלייבניץ, ניוטון, לה גראנז' ובני דורותיהם ביססו דברים בצורה מדוייקת, היו אי אילו אחרים שלא הצליחו לגרום לכל האנושות להתייחס למתמטיקה כאל מושלמת לוגית, נטולת סתירות, מוכחת מעל לכל ספק, או אפילו בהרבה מקרים רלוונטית למציאות.
      כמו כן, בחלט לא ציפיתי ממך, בתור מתמטיקאי, לסלף את דבריי – הטיעון שלי לא השווה בין הגדרת המתמטיקה כמדע להגדרת האסטרולוגיה כמדע. היחידה שהשוויתי אליה היתה הפסיכולוגיה – ואת ההשוואה איתה הייתי מאוד מעוניין לשמוע אותך מפריך.

  • דווקא את משרד הפנים הגרמני היית צריך להביא בתור דוגמא. לא מספיק המחקרים הקודמים שהם ערכו שאישרו קשרים בין מוצא אתני וצורת פנים ופגמי אישיות מסויימים הנחות יסוד של תורה שלמה שלא הוכחו ­זה לא כל כך פשוט, כי יכול להיות שיתברר שהם מוטעות. נכון.

 20. גרשון תפסיק להתחמק ותהיה ישר אם עצמך אתה כל הזמן מתחמק לא בושה לא לדעת ולא הבישן למד אתה נעול בתפישת עולמך כי אתה כל הזמן תוקף האם כך אתה בכל דבר בחייך אז הזמן ילמד אותך שאדם שלא פותח את עצמו בכנות לדעות שונות לא יגיע רחוק מבחינת אופקים אז גש תכין שעורים אל נושא שלא למדתה ורק אחר כך תתקוף כי אתה פועל לפי אימרות כדוגמא מרוקי סכין פולני מסריח רומני גנב. מקווה שהבנתה את המסר אדם בממו פוסל. בהצלחה

  • גרשון

   אבל כנראה שהוא טעה. יש לך הזדמנות פז להוכיח את צדקת טענותיך. מסירובך כל מה שאני לומד הוא שאין לך אמון בסיסי בטענותיך. אין לי בעיה עם זה, הבעיה צריכה להיות שלך. היא משתקפת גם בזה שאתה רואה הצעה לבחינה רצינית של הנושא "התקפה". זו לא התקפה, זה מה שצריך לעשות כשמתעוררת סוגיה שרוצים לפתור.

   אני יודע אם אתה מעמיד פנים שאתה לא מבין שהניסוי שאני מציע הוא _בדיוק_ ניסיון ללמוד עם אסטרולוגיה עובדת, או שאתה באמת טיפש. בכל מקרה, אני את שלי אמרתי.

   • גרשון, מספיק לראות את כמות שגיאות הכתיב של זיו ידידינו, בכדי להסיק שכנראה המלך הוא באמת ערום – וטיפש.

    • אנונימה1

     אם אתם מסיקים משגיאות כתיב על אינטיליגנציה של אדם זה באמת חבל.
     לשם שינוי תנסו לנהל תרבות דיון מבלי לפגוע בכותבים ובמגיבים.

 21. גרשון אני בטוח שאתה בחור צעיר מאוד שמנסה להראות ביטחון עצמי אך אין לך ביטחון עצמי בכלל תבדוק עם כמה אנשים התווכחת למעלה בהתכתבויות אני אומר לך שכנראה אתה לא נמצא עם בת זוג כי אתה כל הזמן תוקף ומשמיץ אני לא חושב שמשהי תסבול לאורך זמן להיות בחברתך כי אתה עקשן ומרוכז בעצמך מכתיבתך אפשר להבין שאתה מאוד שכלתני אך הצד הרגשי (נשי) שבך נעול ואת המפתחות זרקתה ליים לכן בדוק את עצמך כי חייך לא יהיו פקניק כי אתה לא סובלני לדעות שונות משלך וגם לקבל עצה ללמוד דברים במקום לשלול כי אתה מספיק סכלתני והצד הרגשי הפגוע לא נותן לך את היכולת לומר אולי יש משהו בדברי אחרים לכן אני הבדוק זאת . קצת יושר אנטלקטואלי לא יזיק לך בהצלחה

  • אני עומדת מהצד בכל הויכוח הזה, ובעיקר נוטה לפהק ממנו, בטח שלא חשבתי להתערב.
   רק מה?
   אפעס, טיפל'ה הגזמת.
   מה אתה מנסה לעשות?
   ניתוח אסטרולוגי בלי תאריך לידה?
   ניתוח פסיכולוגי מעמיק על סמך כמה שורות עצבניות הסובבות סביב נושא אחד?
   לא נראה לך, איך לומר בעדינות, קצת מתיימר?
   טיפונת, נגיד, לא אחראי? טפשי? פוגע-סתם-כדי-לפגוע?
   אולי זה יהיה באמת זמן טוב להפסיק את הויכוח, בנקודת השפל הזאת?

 22. זה היה בסגנון של אם אינך יכול להם הצטרף אליהם?
  או שאני אתן לך את הטלפון של הגן של כרמלה?
  הבן שלי הולך לשם ואני מאוד מרוצה.
  לתשומת לבך – יש מקום רק לעוד שנתיים או משהו כזה,
  אז אם אתה מחליט שכן – צריך להזדרז.

 23. בתור אחת שמחשיבה את עצמה נאורה ובטוחה בעצמה ,לצערי גם אני נפלתי לאותה הרשת של כל נותני "ניתוחי האישיות" למיניהם,מקפה,כף יד,הילה,אפילו רב,קלפים וכוכבים כל מה שנותר זה איזה קריאה בכף הרגל או מי שהיה בעבר"צבי צפורניים" למי שמכיר ,שאותו לא זכיתי לפגוש עקב פגישה מצערת שלו עם בורא העולם.
  הייתי מאד רוצה להאמין שיום יבוא ולא אפול שוב לאותה הרשת,אך בעוונותיי הרבים לא אוכל להבטיח זאת לעצמי תמיד תמיד יהיה "שם" משהו שייגרום לי לחזור ולהמשיך לפרנס "אותם" וכמו כתבתנו היקרה , זה לא רע,זה בסדר וכל המבקרים והסקפטים אשריהם,שייתנו לנו לעשות זאת בשקט.

  נ.ב אני מתעדכנת בבננות מפעם לפעם ודי נמאס לראות שכל התגובות של "יקירי האתר" אישיות ולא תמיד נעימות ,אנשים -זה לא צ'ט ולקלל ולהסתתר מאחורי כינויים מטופשים? לא נראה לי שזה המקום ,תגיבו -its a free country זה טוב זה אומר שאכפת ,תעשו טובה ואל תעליבו את האינטלגנציה שלכם ושל כולם !!!!
  חגים שמחים לכולם…..

 24. הי

  אחרי שגומרים את כל הירידות על הקוראות למיניהן רציתי לומר שבתור בת לאחת שכזאת הכל שטויות. אמא שלי לא תוציא 4 מוטות והיא היתה שמחה מאוד אם היה יוצא לכל בנותיה בדיוק בזמן 2 גביעים ו9 מטבעות שהם דווקא חלומה של כל אם.
  היא לא טיפשה וכשאנשים מתקשרים היא ישר בודקת למה הם באים (בד"כ גירושים, חתונה או עבודה).
  היא לא מרמה והתשובה הטובה ביותר שהיא אומרת לנו בנותיה היא: תסתכלו בעצמכן…
  או תעשו מה שטוב לכן.

 25. שרה צבי ציפורנים ז'ל היה קורא בציפורנים לגבי מחלות ונותן מרשמים אומופטים (היא גובה מעט כסף לביקור) אדם מדהים שעזר לאלפי אנשים חבל שאנשים ברמתו מעטים.

  • צבי צפרניים אכן היה איש יקר ,לא פיקפקתי או זילזלתי בכבודו או בכבודם של אנשים אם ציינתי את שמו,כך לפחות אני מקווה בכל ההתייחסות שלי לתחום "הלא קונבנציונלי".
   ניסיתי להבהיר נקודה ,אולי לא הצלחתי וצר לי על כך
   שוב סליחה,ושוב חגים שמחים !!!

 26. שמיים-בת

  שלום ואור ואהבה לכולם

  אני מאוד מבינה את כל הנאמר כאן, אבל בכל זאת הייתי רוצה לדבר קצת בשמי כאחת שהחלה את דרכה לאחרונה כ"פותחת" (ולא את התחת) כהגדרתכם.
  עולם המיסטיקה הנו עולם מופלא, ויש הרבה נסתר על הגלוי, ובכל זאת למרות הפחדים והחששות ובעיקר הקשיים, החלטתי לנסות לקרוא את צפונותיהם של אלמונים.
  לא אתיימר ואומר שאני הגדולה מכולם, ובטח לא לאור נסיוני הדל, לא משתרך תור של אנשים בדלת אמותיי (הצנועות), וגם שמי אינו הולך לפניי (עדיין), אך בפעמים המעטות שהחלטתי לנסות ולעשות קריאה לאיש או אישה, אני עצמי הופתעתי מגודל התדהמה, שהנה בכל זאת כנראה שאני רואה, פחדתי להיות עוד אחת מאותן שרלטניות ושרלטנים, שאכן לצערי יש כאלו והמונים, בעיקר מחלקי קמעות ושמן מקברות, למיניהם.
  לכן החלטתי באמת אבל באמת באמת לאמר רק את האמת.
  ולצערי כמו שכולנו יודעים הרבה פעמים האמת כואבת.
  ולכן לך כותבת מאמר יקירה, לא הייתי אומרת דברי תיקים באפילה, אלה הייתי אומרת שאכן הגבר לא רוצה אותך, למרות שזה לא מה שהיית רוצה לשמוע!!.
  ובכל זאת אני לעולם לא שוכחת שאני בכל זאת אדם מהשורה, ואין לי יומרות להיות נביאת הדורות, ובטח לא להיות אלוהים ולחרוץ גזרות בדיני נפשות.
  וקורה גם שאני טועה, כמו בכל מקצוע או עבודה (למרות שזה עדיין לא בגדר מקצוע אצלי),

  בקיצור, לאחר שנים של לבטים ופחדים מלקחת אחריות על גורלם של אנשים, החלטתי לקפוץ למים העמוקים, אבל בחוכמה, כלאמר אני עושה את זה מזווית של המון רצון טוב ואהבה, לתת כתף ועזרה.
  כי בדר"כ מי שבא רוצה קצת הבנה והדרכה לגבי הדרך הטובה.
  ואני עושה את כל שביכולתי להאיר לו את דרכו, גם אם בתוך תוכו אולי הוא יודע אותה, ולפעמים הוא שכח, או שיש נשמות טובות שמסתירות לו את הדרך, אני משתדלת לנקות לו את הלכלוך בעדשה.
  ולשמחת כולם אני עושה זאת במחיר שווה נפש לכל העם
  (מה שבטוח בקצב הזה אצלי קלף 10 מטבעות לא יופיע בזמן הקרוב)

  מאחלת לכולכם אור ואהבה ודרך צלחה בדרך הטובה (מותר גם לפעמים סתם לשבת ולנוח).

 27. אלמוני

  כתבה גדולה!!!
  מעולה!

 28. אין הרבה מה לחזות הכל דיי דומה, אותו סקס
  http://jonikush.createblog.com/blog/
  סקס

הגיבי

כתובת הדואר האלקטרוני לא תפורסם Required fields are marked *