בחורות חזקות

אמא רוחנית

קנדיס בושנל היא עיתונאית, סופרת ואישה. כולנו מכירות את
Sex and the city, סדרה מאוד מהפכנית שהתפתחה מהטור שכתבה בושנל ב- New York Observer באמצע שנות ה-90 כניו-יורקרית צעירה. ספרה החדש של בושנל, "זה ג'ונגל שם בחוץ" מדבר פחות או יותר על אותם הנושאים; קבוצת חברות שמתחילות מלמטה וצולחות את דרכן לפיסגה וכמו תמיד הפיסגה היא בכלל לא מה שהובטח להן ולכן אני מוכרחה להודות שהרמתי את הספר הזה לידיים והתחלתי לקרוא אותו נהניתי בלי לחשוב יותר מידי. הוא נכתב ברוח הצ'יק ליט המתקתק וספרי הנשים החזקות של הניו אייג'. העולם של הגיבורות מורכב בעיקר מנשים חזקות כמוהן ורובן מלאות מוטיבציה להגיע כל כך רחוק ואף גבר לא יעצור אותן ואף אישה לא תתנכל להן.

רודפות המכנסיים

איכשהו במהלך הקריאה הרגשתי שאני לא ממש קונה את זה ששלוש חברות טובות – וונדי, ויקטורי וניקו, כל אחת מתחום שונה בעולם העסקים כמובן, מצליחות כל כך וקרובות עוד יותר. אז נכון שאולי במונחים שלנו תל אביב זו העיר להצליח וניו יורק זה ספירה אחרת לגמרי, אבל נשים חזקות? מה זה בעצם להיות אישה חזקה? אולי אישה חזקה זאת מישהי שמגדלת במו ידיה ארבעה אפרוחים קטנים אחרי שבעלה הממזר עזב אותה בשביל הפקידה במשרד שלו? ואולי אישה חזקה זו אחת שמימנה לעצמה לימודים גבוהים לאורך כל שנותיה כסטודנטית? מה שאני אומרת בעצם שלהיות אישה חזקה זה לא רק להיות אשת עסקים עם עצבים של ברזל, זה הרבה דברים וכל ההתמקדות הזאת בלנסות להציג אישה חזקה, עתידנית ויוצאת דופן רק כמישהי שמפטרת כל אחד שמהווה איום בשבילה ועוסקת בבקרת נזקים לתדמית שלה אולי זה לא זה. אולי בעצם מה שהקשה עליי כל כך את הקריאה זה שהנשים שהוצגו בספר היו בעצם גברים עם שדיים ומה שמייחד אותנו כנשים זו היכולת המדהימה להיות קשוחות אבל עם אינטואיציה מתי להפסיק. היה לי קשה, קשה להבין איך אישה יכולה להיות כל כך גבוה בצמרת בעולם של ה"ביג בויז" ובכל זאת להישאר כל כך כנועה לכללי החברה, לשלוט ביד רמה באימפריה שלמה כמו וונדי למשל ובכל זאת לעשות את הבחירות הכי נוראיות בחייה האישיים – להתאהב בגבר שכל חייך את רק מנסה לרצות ולפרנס ולקנות אותו. אז למה נהפכנו לנשים רודפות מכנסיים? אני מבינה אותה באיזושהי צורה, לפעמים כנשים אנחנו כל כך רוצות את מה שאנחנו לא יכולות להשיג ואנחנו נעשה הכל בשביל להשיג את זה ובכל מחיר, כולל לשכן את הממזר בדירת לופט עם נוף לים, או לסנטרל פארק לצורך העניין, כרטיס אשראי ללא הגבלה, מנוי למכון כושר פלוס ספא ואפילו נהג צמוד.

חברות פלסטית

אם כבר מדברים במונחים של עשירון עליון אז זה בדיוק מה שיש לך להציע, לא? ומה קורה שכסף לא מצליח למרות הכל לקנות את האהבה של הבחור? זה בדיוק מה שוונדי מגלה, משני צידי המתרס – אף אישה או גבר לא חושקים בהחזקה כזאת, זה ריקנות עצומה. זה קרה גם לוויקטורי. באיזשהו שלב היא הרגישה שנאה או לפחות קנאה גדולה במשהו שהיא כל כך רצתה לעצמה, עושר, שם וזה אחד הדברים שהכי משכו אותי לקרוא עוד, היוזמה שלה, העדינות, החוכמה והיא פשוט נשמעה לי אמיתית יותר מהפלסטיקיות שהיו החברות שלה. ואם כבר לקרוא אז לקרוא, כי אנחנו נשים וכי אנחנו מפרגנות אחת לשנייה ותמיד נחמד לקרוא על מישהי שמטפסת למעלה. תנו לחלום שגם אנחנו נגיע כל כך רחוק.


האתר הרישמי של קנדיס בושנל
עמוד הספר באתר של בושנל

תגובות

  1. על עטיפת הספר המקורי מופיעות נעלי סטילטו מנומרות
    ולא איזה קישקוש בליפסטיק למרות ששם הספר הוא
    LIPSTICK JUNGLE.

  2. שירלי

    בלינק שם למעלה לעמוד הספר באתר של בושנל את יכולה למצוא שני עיצובים של הכריכה. באחד מהם, אגב, מופיע צילום של ליפסטיק.
    חוצמזה שהדימוי נראה לי הוא אותו דימוי – כתמי הדם מהליפסטיק והסטילטו המנומרות

הגיבי

כתובת הדואר האלקטרוני לא תפורסם Required fields are marked *