גברים במחלף פולג

בשלבי הפרידה הראשוניים האשה בדרך כלל נשארת בבית עם הילדים הנכסים, המטראז' וצבורת הוולטאג' המקומית. והגבר? יוצא אל העולם כשהנייד בכיסו ובמקרה הטוב גם לפטופ. הוא מחפש את דרכו, מוצא לעצמו מקום מגורים, לרוב ברדיוס של מאה מטר ממקום מגורי משפחתו: "כדי שיהיה נוח לילדים". לרגע בלתי סביר הוא מרגיש כאילו כל העולם פרוש לפניו ואז הוא מוצא את עצמו במפתיע נוסע לכוון מחלף פולג.

איקאה מסמלת בסוג הרכישה בה, אנשים בשלבים שונים של מעבר בחיים: סטודנטים, צעירים שיוצאים מהבית, ובשנים האחרונות יותר ויותר מתגרשים – ובעיקר גברים. איך תזהי את הגרוש החדש באיקאה? הוא פוסע עם עגלת ענק שבה גיבוב בלתי סביר של כלי בית, חפצי ריהוט שונים וכלי נוי. הוא מרבה להשקיע במגבות וסדינים תואמים. משום מה נדמה לו שזה מה שיצטרך בעתיד הקרוב בדירת הרווקים החדשה ששכר. לעיתים משתרכת בעקבותיו יועצת מקומית, ידידה סתורת שיער שהביא לצורך ייעוץ והתאמה של אביזרים. "אבל אין לי שום דבר", הוא אומר לה בייאוש, כשהיא מוציאה כל פריט שלישי מהעגלה ומחזירה אותו בעדינות למדף, "היא השאירה אותי בלי כלום".

תפקידה של האחות הרחמנייה הוא לגלות לו ש: "המידות של הסדינים פה לא מתאימות למיטות סטנדרטיות בישראל", להסביר לו שהוא ממש לא צריך סט של 36 כוסות יין וסכו"ם כי כנראה שליל הסדר כבר לעולם לא יהיה בדירת הרווקים שלו, ושכדאי שיתאים צבעים כי הזמני נהיה קבוע. היא גם מציינת ביובש שהילדים שלו לא יסכימו כנראה לישון במיטת קומותיים עוד הרבה זמן, ושהמשחקים שהוא שם בעגלה בטירוף מתאימים לגילאי הגן במקרה הטוב.

"אבל אני קונה קינג סייז", הוא מתווכח אתה מתוך הרגל, וחושב לעצמו למה אני צריך את הניג'וז הזה. פעם אחת בחיים אני אקנה רק מה שאני רוצה, כל מה שאני רוצה ובגדול. לבסוף הוא יושב בקפיטרייה ונוגס בעגמומיות בנקניקייה בלחמנייה עם קולה. אף אחד לא יגיד לו שזה מלא כולסטרול, וסוכרים, ובגילו ובכלל. הוא מרגיש שניצח את המערכת ופונה למגרש החנייה להעמיס את הרכוש.

גם למסתנגלת החדשה שמורה חוויית איקאה משלה. היא כבר תראה לו שהיא יכולה לבד. היום בו היא סוחבת לבגאז' את החלקים, מעלה אותם לבד במעלה המדרגות ומתיישבת מול פאזל ההרכבה הוא יום מאתגר במיוחד. עם המברג ביד, החלקים מפוזרים על הרצפה, וברושור ההדגמה מודבק היא מצלצלת לאבא, מרכיבה חלק, ולבסוף כשהכל עומד על כנו היא מרגישה שבאמת עשתה את זה בגדול.

לקנות באיקאה זו כבר מזמן לא הליכה לשם חוויית הקנייה בלבד. ללכת לאיקאה זו דרך חיים, או דרך לבחון את עמדתך כמשתתף, צופה, או צייד. סל הקניות שלך משקף את האני האמיתי שלך, ואת היכולת שלך להתמודד עם שינוי. אבל מי רוצה להיות מוקף באיקאה כל החיים? השאיפה הבסיסית היא למשהו קבוע יותר, בסיסי יותר – מעץ מלא או אבן – משהו שיורשים או מורישים… עד אז נשים את פעמינו למחלף פולג ולו רק למטרות היכרות, חילוף חומרים או צפייה בגברים הולכים לאיבוד במחלקת טקסטיל.

על הכותבת רחל דסברג

בת ארבעים פלוס, גרושה מינוס, נמצאת בין מערכות יחסים, בין עבודות ובין מכוניות. עם הרבה תקווה וקצת דיקיום.

תגובות

 1. מישהי

  כי זה סקנדינבי 🙂
  כי העיצובים יפים(חלקם)
  והביטאט ודיזיין סנטרים פונים לאלפיונים העליונים. שנואים.
  זה איכותי וזול יחסית(דברים מסויימים זולים מאוד)
  כי זה כיף להחליף את הריהוט שלך כל כמה שנים

  חסרון אמיתי: הבתים של כולם נראים אותו הדבר
  למה זה בפאקינג נתניה?
  ופתחו ליד סניף ארקפה מזעזע

  • בודד בכור האטומי

   מישהי יקירתי,
   דומני שמשום מה פנית ימינה צומת אחד מוקדם או מאוחר מדי,
   והחמצת את הפואנטה בכתבה המצוינת הזו.

   ובהזדמנות זו –
   המעונינים להרחיב את המחקר הסוציו-אנתרופולוגי
   מוזמנים לשלב ביקור באימפריית טיב-טעם הסמוכה.
   בשונה מעולם "המסתנגלים" של איקיאה (ר. – סחה על הביטוי)
   עמוסה טיב-טעם במשפחות / זוגות / גברים הדוחפים עגלות ענק
   עמוסות בארגזי שתייה, סלטים ונקניקים בכמויות מסחריות)
   (וחוזרים אחרי שבוע לסבב Refill כאילו אלוהים לא רואה הכל).

   צא/י ולמד/י שלא כולם מסתפקים בפיתה מופשרת
   תוך בהייה טלוויזיונית מעל גבי כורסת איקיאה החדשה,
   ומחייגים ליועצת פרועת השיער בתקווה ללילה סוער
   בין המצעים החדשים בצבעי הסתיו האופנתיים.

   ציון מסכם לכתבה המקורית: 9.3 (שלא תתפשי תחת)

   • מישהי

    אתה לא מבין, יש לי מניות באיקאה.

    המסקנות הסוציו אקנומיות של הכותבת בהחלט יכולות לעזור לנו למחלקת השיווק, אה לא, הם חשבו על זה.

    אולי זה נראה לי קצת ברור מאליו ופשטני
    אבל נו, רוב המחקרים בסוציולוגיה הם כאלה

 2. ארנון

  כמה נכון. גם אני מצאתי את עצמי באיקאה שואל את עצמי שאלות קיומיות. אבל- תמיד אפשר להחליף ספה או אשה, האין זאת?

 3. אבחנה מעניינת- שכחת לציין את אלה שמתחילים כזוג נשוי, רבים דרך רהיטי המטבח ועד לסלון ומסיימים כזוג גרוש באביזרי האמבטיה . גם כאלה יש- ורבים.

 4. עכבר סלעים

  רק חיות עדר יכולות לאהוב מקום כזה שבו מוליכים אותך דרך מסלול ארוך וקבוע שבסיומו הדירה שלך נראית כמו עוד מיליוני דירות אחרות בכל העולם, ועוד לחשוב שזה מעיד על טעמן הטוב.

  • עינב רפאל

   מסכימה עם העכבר הסלעי.
   יש משהו באיקאה שמכניס אותך לטראנס. אוליי זה השבילים המוגדרים, אולי זו השיטה היעילה עד להקיא.
   טראנס קניות שבסיומו אתה יוצא עם משהו שהיה נראה לך בחנות הכי מדהים ובסוף בבית מסתבר לך שזה סתם עוד משהו ושיש מליון כאלה.

   קצת כמו הידידות סתורות השיער האלו, החפצים באיקאה מחכים לרגע של חולשה מצד הגבר ומצליחים להשתחל אל תוך הוואקום הזה. סוג של טקטיקה.

הגיבי

כתובת הדואר האלקטרוני לא תפורסם Required fields are marked *