את מה שגילו המדענים לאחרונה, דנה סער כבר ידעה כשהייתה צעירה. אז מה זה באמת הבבילון המקולקל הזה?

מתרגם סימולטני

מדענינו היקרים

במחקרים אחרונים ומפתיעים, גילו מדענים חלק במוח הגבר שלא קיים במוחן של נשים. ואללה יופי, תודה ששמתם לב. כשהייתי צעירה וחסרת ניסיון (בחיים! די עם המוח המלוכלך הזה), חשבתי שיש לבנים בעיות שמיעה, אבל כשהשתפשפתי (בחיים! תפנימו כבר), קלטתי שיש להם פשוט איזה איבר קטן (כן, עכשיו הזמן לדו-משמעות שנונה להפליא), שגורם להם לא לשמוע את מה שאנחנו אומרות, אלא דברים אחרים ולא קשורים. לחלק הזה אני קוראת בחיבה "מתרגם סימולטני", וכדי להדגים את הבעיה הבאתי פה כמה סיפורים אמיתיים מהחיים שלי ושל חברותי הסובלות. למה סובלות? כי לא תמיד ברור מה גרם לתגובה של היעלמות מהשטח, כשאני בסך הכל מתקשרת לשאול מה מידת החולצה שלו. נקווה שמסמכים אנושיים מזעזעים אלה יעזרו למדענינו האמיצים לחקור את התופעה, ולבנות תמימות כמונו להתמודד איתה טוב יותר.

דוגמאות בבקשה

כשהחלטתי ברוב טובי לעזור לבחור האחרון להיראות כמו היצור השווה שאני יודעת שהוא יכול להיות, במקום בעיית הלבוש שהוא עכשיו, השכיחה ממני שמחת הקניות והמהפכים את המתרגם הסימולטני שפועל ללא ידיעת הגברבר. מה עשה הכוסון לעתיד ומאותגר הלבוש בהווה? במקום לשמוע "אני אעזור לך לקנות חולצה" הוא קלט לחרדתו משהו כמו: "בוא נלך לבחור שמלת חתונה". בנים כידוע מתמודדים עם בעיות מחויבות בחדר כושר: אחרי שעות של אימונים הם תמיד ברמת כוננות עליונה, כך שכשבחורה אומרת מילים שמיתרגמות כ-"זמן לברוח", הם יכולים לרוץ כאילו רודף אחריהם אמסטף עצבני שארוחת הערב שלו הצליחה בשניה האחרונה לטפס על העץ הקרוב. את ענן האבק שהשאיר היצור אחריו בניסיון לברוח, כאילו היה מועמד לתפקיד חייו בסרט Run Lola Run, לקח לי שבוע לנקות.
סיפור טרגי אחר קרה לחברתי הטובה שירז, שכדאי לציין מראש שהיא כוסית-על אקזוטית עם שיער שחור, עיניים שחורות ועור שזוף (שונאות אותה כבר?). הלכה לבאר, פגשה בחור שווה, והתחילו לדסקס פילוסופיה קיומית, תוך כדי התחככויות מקריות לחלוטין. בשלב מסוים, אחרי שכבר הגיעו לרמת אינטימיות רצינית, ושירז התחילה לחשוב שאלוהים החליט לסלוח לה על מקרה השוקו בכיתה א', חש היצורון צורך לחלוק איתה את העדפותיו בבחורות והתוודה שהוא נמשך לבהירות. מדאגה לראייתו או לשפיותו הנפשית המוטלת כבר בספק, ניסתה שירז הפגועה בעדינות מקסימלית (הדרך היחידה לפנות לאנשים מוכי גורל כמוהו), להבהיר שהיא, במקרה שהוא הצליח איכשהו לא לשים לב, איך נגיד? לא ממש זוהרת בחושך. בשלב זה כנראה נכנס לפעולה המתרגם הסימולטני, והבחור קם, הוריד את ידיו מאיפה שהן לא היו, ואת ידיה של שירז מאיפה שהן בהחלט היו, והלך לפני שהיא הספיקה להגיד "בלונד-פלטינה".

בבילון מקולקל

להיות גבר עם מתרגם סימולטני נראה לי כמו לחיות בשיר של שלמה ארצי: כל מיני משפטים לא קשורים נזרקים לאוויר מלווים במבטים עמוקים, שלא באשמתו הבחור לא מצליח להבין כלום, ונאלץ להגיע למסקנה שזה בטח היה מלא משמעות. הבבילון המקולקל הזה, שפועל על דעת עצמו בלבד ולא נמצא בשליטת אף אחד מהצדדים, הוא האחראי לרוב הבעיות בינינו לבין גברים. אז תגידו לי אתם – לא עדיף איזה ניתוח קטן להסרת איברים מיותרים? תהליך שיעשו לכל זכר יחד עם הברית, בזמן שכולם סביבו מנסים להאביס את עצמם למוות בבורקסים עם רוטב פטריות? אולי ככה נבין אחד את השני הרבה יותר טוב, כל פנינת חוכמה שאני אגיד תהיה גם מה שבחורים ישמעו, וכולנו נוכל לחיות באושר ובעושר, עד עצם היום הזה.
עד להמצאת תהליך ראוי לפרס נובל כזה, תרשו לי להציע תרגומון קטן ומדגמי, שיעזור לנו להבין מה הם באמת שומעים כשאנחנו אומרות:
את: אולי נלך לבחור לך בגדים?
הוא: אולי נלך לקנות לך שלט שאומר "שייך לדנה"?

את: אתה צריך ללבוש צבעים בהירים, הם מתאימים לך.
הוא: אני מתכוונת לשנות אותך עד שתתאים לטעם שלי.

את: אבל אני לא ממש בהירה.
הוא: נו, מה אתה לא מבין? אני לא מעוניינת.

את: נראה לי שיתאים לך קצוץ.
הוא: אני מתכוונת לקחת אותך לארוחת ערב אצל ההורים, והתספורת שלך לא משדרת "מוכן לחתונה".

את: יש לך מגירה פנויה לדברים שלי?
הוא: אני מתכוונת לעבור לגור אצלך, וכרגע אין לי כוונות לשלם שכ"ד.

את: אני אוהבת אותך כמו שאתה.
הוא: נעשה עסק: אתה לא תשקיע בעצמך ואני אוכל להיות בטטה.

את: אני לא מחפשת קשר רציני.
הוא: אני מתה להתחתן.

תגובות

 1. עובר אורח

  אוהב את הכתיבה שלך

  • נעלבת בשם הגברים

   זה מה שיש לך להגיד?
   מה עם מה שהיא כותבת? אני אישה ולא נראה לי שגברים הם כל כך מפגרים.
   רואים שהסיפורים שלה הם המצאה כדי להעביר נקודה.
   אף אחד לא באמת מתנהג ככה.
   לי לפחות לא קרה שום דבר כזה.
   נראה לי שזה סתם המצאה מעליבה.

 2. עוד גבר

  בתור קצת מפגר (לפחות אחרי רוב בני גילי שכבר מזמן נשואים), כנראה שיש דברים בגו, גם בטענת הכותבת וגם, למרבה הפלא להיפך, בצידקת הגבר. במיוחד ה-"נו, מה אתה לא מבין? אני לא מעוניינת" מזכיר לי מישהי שפגשתי פעם שבאמת לא היתה מעוניינת, היא אמרה את זה בסופו של דבר, אולם לפני זה דאגה לספר לי כמה היא "לא מוצלחת", ללא ששאלתי ("כל השיניים שלי מלאות חורים ואני רק בת 23" וכאלה). אגב, נכון שהכותבת באמת התכוונה למשהו אחר? 🙂

  • לכל התגובות שרצו פה, קרה, לא קרה, מה הייתה הכוונה האמיתית.
   הרשו לי לומר לכם – קרה ועוד איך קרה. מגוחך ככל שישמע זו הייתה התגובה של הבחור. ו"עוד גבר" יקר – אני כן הייתי מעוניינת. מאוד מעוניינת. כמו שלא הייתי כבר שנים ובכדי למנוע אי הבנות בעתיד חייכתי חיוך מזמין וסימפטי (שלא יבין אותי לא נכון) והבהרתי שאני "לא ממש בהירה".
   אולי לא כל הגברים מפגרים, אבל חלקם – מפגרים!

   • 1. אני לא מבינה למה את צריכה גבר מפגר.
    2. יש גם נשים מפגרות (ולא מעט).
    3. למה כוסית-על אקזוטית…. צריכה להתחזות ל"בלונד-פלטינה"?
    4. את לא חושבת שהגיע זמן לחרם נשים-להחרים את כל הגברים ה"מפגרים" עד שילמדו לא רק לשמוע אלא גם להקשיב?

 3. פולמוס

  ניראה שהגברת סער מצאה את הקונץ כיצד לעורר פולמוס והיא בחרה בדרך "העלבה" כמכשיר לכתבות שלה השונות. יחד עם זה אם אני קורא נכון את שלל הכתבות השונות ניראה בעליל שלגברת סער יש עודף מניפולציות במוח שמחפש באופן תמידי להיתפלסף וסופר להתפלסף, שלא מסוגל ולא יכול לראות את הפשוט ולהיות פשוט, זאת מעלה שלא קימת בסביבתה ,

 4. עורבא פרח

  אין כמו המאמר המיתולוגי על ההבדלים בשפות של גברים ונשים
  http://www.fxp.co.il/archive/index.php/t-19231.html

  • אני לא מאמינה שנתת קישור למאמר כזה שובניסטי ומתנשא.
   כל מה שיש לכותב להגיד (ואולי זה אתה במקרה?)
   זה שצריך לשקר לבחורות וכמה שיותר כי זה מה שהן רוצות לשמוע.
   חוצפה.

 5. שירלי

  הדבר היחידי שעלה לי בראש אחרי קריאת התגובות לכתבה זה
  "הבנים על הבנות". ובתכלעס, אנחנו לא באמת כאלה שונים.
  חבל שאנחנו לא יכולים להיות פשוט חברים טובים שבמקרה, רק במקרה, גם אוהבים ומזדיינים.

 6. אלמוני

  חח טובבבבבבבבבבבבבבב
  זה בווול,במיוחד האני לא מחפשת קשר רציניייייייי
  אהבתיייייי

הגיבי

כתובת הדואר האלקטרוני לא תפורסם Required fields are marked *